Raporlu İşçinin İşten Çıkartılması

miller57

Katkı Sunan Üye
Raporlu işçinin işten çıkartılması konusunda ihbar tazminatı ödememek için işçinin raporunun bitip iş başı yaptığı tarihten sonra ihbar süresi +6 hafta daha beklemek gerekiyor diye biliyorum. Fakat tabi ki işçinin raporu bitip iş başı yaptıktan sonra bahsettiğim süreye riayet etmeden de ihbar tazminatı ve hak ediyorsa kıdem tazminatı da ödenmek suretiyle işçinin iş akdi feshedilebilir. Bu yazdıklarımda yanlış bir şey varmıdır? Uygulamada ne yapmak lazım?

Arkadaşlar konuyu epeyce araştırdım fakat burada da bir başlık açarak uygulamacı arkadaşların tecrübelerinden faydalanmak istedim...

Raporlu işçinin raporu bitip işbaşı yaptıktan sonra 6 hafta bekleyip çıkartırsanız hata yaparsınız sn.miller.
ihbar süresi-6 hafta olayı:
işçinin rapor süresi çok uzunsa kıdem tazminatına hak kazanıyorsa kıdem tazminatını ödeyerek sözleşmesini feshetme hakkı kazanırsınız.
örneğin 1 yıllık çalışan rapor aldı,
1 yıllık çalışanın aldığı bu rapor peşpeşe devam ediyor,biri bitiyor diğeri hemen ardından devam ediyor...
1 yıllık çalışanın ihbar süresi nedir? 4 hafta,
işçinin aldığı bu raporların süresi ihbar süresi olan 4 haftayı 6 hafta daha aşmasına rağmen raporu hala devam ediyorsa,(4+6 = 10 haftayı aştığında ) bu hakkı kullanarak sözleşmeyi feshedebilirsiniz.
İşçinin raporu bitip işbaşı yaptıktan sonra sözleşmeyi feshederseniz, ihbar tazminatı da ödemek zorunda kalırsınız, işe iade davasıyla da karşılaşabilirsiniz.

Raporlu işçinin raporu bitip işbaşı yaptıktan sonra 6 hafta bekleyip çıkartırsanız hata yaparsınız sn.miller.
ihbar süresi-6 hafta olayı:
işçinin rapor süresi çok uzunsa kıdem tazminatına hak kazanıyorsa kıdem tazminatını ödeyerek sözleşmesini feshetme hakkı kazanırsınız.
örneğin 1 yıllık çalışan rapor aldı,
1 yıllık çalışanın aldığı bu rapor peşpeşe devam ediyor,biri bitiyor diğeri hemen ardından devam ediyor...
1 yıllık çalışanın ihbar süresi nedir? 4 hafta,
işçinin aldığı bu raporların süresi ihbar süresi olan 4 haftayı 6 hafta daha aşmasına rağmen raporu hala devam ediyorsa,(4+6 = 10 haftayı aştığında ) bu hakkı kullanarak sözleşmeyi feshedebilirsiniz.
İşçinin raporu bitip işbaşı yaptıktan sonra sözleşmeyi feshederseniz, ihbar tazminatı da ödemek zorunda kalırsınız, işe iade davasıyla da karşılaşabilirsiniz.

burada işveren hem kıdem hem ihbar hemde işe iade ile karşılaşacaksa ihbar süresi+6 hafta nın ne anlamı var ben onu anlamadım??

Anlamı, o hakkı kullanabileceği doğru zamanda kullanırsa oluyor sn. kadirlioğlu.
Raporlu işçi işbaşı yaptıktan 6 hafta sonrası ise yanlış zaman.

Yanıt için teşekkür ederim sn. keremcem. Peki diyelim ki işçi 10 gün veya 15 gün gibi kısa süreli bir rapor almış olsa yinede ihbar süresinin üstüne 6 ay ekleme olayı geçerlimidir? Raporun uzun veya kısa oluşu farkeder mi?

Bu gibi hallerde fesih hakkı 17nci maddede ki bildirim sürelerini 6 hafta aşmasından sonra doğacağından,örneğin 14 gün+6hafta sonra mümkündür.Bu durum Verdiğiniz örnek deki rapor süreleri için uygulanamaz.Zira rapor süresi verdiğim örnek deki gibi 2+6=8 haftayı aşmış olacak ki fesih hakkı doğsun,aksi takdirde doğmayacak dolayısıyle bu kapsamda fesih yapılamayacak.Rapor süreleri= bildirim süreleri+6haftanın aşımı şeklinde düşününüz.("6 hafta"yerine sehven"6 ay"yazmış olmalısınız)

Yanıt için teşekkür ederim sn. keremcem. Peki diyelim ki işçi 10 gün veya 15 gün gibi kısa süreli bir rapor almış olsa yinede ihbar süresinin üstüne 6 ay ekleme olayı geçerlimidir? Raporun uzun veya kısa oluşu farkeder mi?

Sn.Miller,
ihbar süresi+6hafta ;
örneğin 5 yıllık bir çalışan , ihbar süresi 8 hafta ,yani 56 gün.
6hafta yani 42 gün,
5 yıllık bu çalışanınız rahatsızlandı ve rapor aldı ,
bahsettiğiniz maddeye göre işverenin fesih hakkı , eğer işçinin bu rahatsızlığı nedeniyle aldığı rapor ( veya peşpeşe takip eden raporlar) süresi 56+42= 98 günü aşan bir rapor ise, 99.gün hala raporlu ise,
daha ihbar süresine uymak zorunda kalmadan, ihbar tazminatı ödemeden ama kıdem tazminatını ödeyerek sözleşmesini feshedebilme hakkını kullanabilirsiniz.
97 gün raporlu olup ta rapor bitiminde 98.gün işbaşı yapan için bu maddeye dayanarak fesih yapamazsınız.
yaparsanız, ihbar süresine uymanız , kıdem tazminatını ödemeniz durumunda bile işçi işe iade davası açma hakkı olur.

Son düzenleme:
Teşekkür ediyorum sn. keremcem. Gayet iyi anladım yardımlarınızla... 56+42 = 98 gün yapmakta. Sanıyorum dikkatinizden kaçmış 108 gün yazmışsınız. Fakat 98 veya 108 den ziyade meselenin özünü anlatmış olmanız önemliydi. Tekrar teşekkür ediyorum..