Sermaye Düz.Olumlu Farkı ve Sermayeye İlavesi

smmm

Katkı Sunan Üye
şirketimizin 31.12.2004 tarihli bilançosundaki sermaye kalemleri aşağıdaki gibidir.

500- sermaye hs : 25.000.-ytl
502 sermaye düz.olumlu farkı(2003-2004) : 246.148,78 ytl
580-geçmiş yıllar zararları :-216.530,22 ytl
590-dönem net karı(2004yılı karı) : 14.942,73 ytl
--------------------------------------------------------------------
özkaynaklar toplamı : 69.561.29 ytl

not: şirketin normalde geçmiş yıl zararı yoktu fakat enflasyon düzeltmesi sonucu geçmiş yıllar zararı oluştu.

ben bu durumda sermaye artırımı yapmak istiyorum.
kendi düşüncem 2005 yılı içinde 502 ve 580 hesapları karşılıklı kapatıp kalan fark olan(246.148,78 - 216.530,22=29.618,56ytl) 502 hesabın bakiyesini(29.618,56ytl) sermaye düzeltmesi olumlu farkı olaraktan değerlendirip sermaye artışını buna göre yapmak istiyorum.

fakat sermaye düzeltmesi olumlu farklarına ilişkin düzenleyeceğim olan raporda bu işlemi nasıl raporlaya bilirim.
ve yukarıda açıkladığım görüşümde kanunlar açısından bir sakınca varmı

Bana kalacak olursa sadece 502 nolu hesabı 500 e aktarın 580-Geçmiş yıl zararını karıştırmayın derim. Ben 502 yi sermayeye ekledim ama benim şirketimin zararı olmadığı için bu yönünü düşünmedim. Raporda çok önemli değil neyse yevmiye maddelerini açıklayarak yazın.

Sermaye Art.Hk.

Kolay gelsin,
Daha önce benzer bir soru sorulmuştu.Arama motorundan bakılabilir :

http://forum.alomaliye.com/viewtopic.php?t=3177&highlight=sermaye+art%FDr%FDm%FD

Ayrıca alacağınız ilgili bir karar ile 502 ile 580 mahsuplaşmasını yapabilir-
siniz(VUK ge.25 ve mük.298 maddeler).Sizin de belittiğiniz gibi, 502 lerin
tespitini İSMMMO nun ana sayfasında yayınlanan rapora göre yapılabilir-
siniz.Bu farkların hepsini illa sermayeye ekleyeceğiz diye bir kural yok
diye düşünüyorum.Bana göre geçmiş yıl zararlarının mahsunundan sonra
kalan kısmı alacağınız kararda belirterek sermayeye ekleyebilirsiniz.Nasıl ki geçmiş yıl karlarını en eski yıldan başlayarak sermayeye ilave edebiliyoruz, bu durumda da aynı mantığı kullanabiliriz diye düşünüyorum.
Yine de üstadların gürüşünü dinlemekte fayda var...

Sermaye düzeltmesi olumlu farklarından, sadece enflasyon düzeltmesinden doğan geçmiş yıl zararları mahsup edilebilir. Normal dönemlerin geçmiş yıl zararları mahsup edilemez. Sermaye düzeltmesi olumlu farkları birde sermayeye ilave edilebilir. Bunların dışında başka bir hesaba aktarılması ise vergiye tabidir.

Merhaba,

Şirketin ödenmiş sermayesi 5000 TL ve sermaye artırımı yapacağım. Yalnız şirketin bilançosunda 502 nolu hesapta 9.152 TL sermaye düzeltmesi olumlu farkı var. Bunu sermayeye eklemek istiyorum. Ancak bu rakamın nereden ne şekilde geldiği konusunda enflasyon düzeltmesi hesaplamaları bende mevcut değil, Bu rakamı bu şekilde sermayeye ekleyebilir miyim? herhangi bir izah yapmak gerekir mi? SMMM raporunda

Merhaba,

Şirketin ödenmiş sermayesi 5000 TL ve sermaye artırımı yapacağım. Yalnız şirketin bilançosunda 502 nolu hesapta 9.152 TL sermaye düzeltmesi olumlu farkı var. Bunu sermayeye eklemek istiyorum. Ancak bu rakamın nereden ne şekilde geldiği konusunda enflasyon düzeltmesi hesaplamaları bende mevcut değil, Bu rakamı bu şekilde sermayeye ekleyebilir miyim? herhangi bir izah yapmak gerekir mi? SMMM raporunda

Selamlar
Rakam olduğu gibi sermayeye eklenebilir.Nereden gelebileceği hususuna gelince..
Eğer sürekli enflasyon düzeltmesi yapan firmalar arasında değilse tahmin ediyorum (en iyi ihtimalle) 2004 yılı kayıtlarından gelmektedir.Bu defteri bulabilirseniz sorunu çözebileceğinizi düşünüyorum.Şayet ulaşma imkanınız yoksa,aşağıdaki linkte yapılan yorumlar ışığında bir çalışma yapabilirsiniz..

http://forum.alomaliye.com/turk-tic...nda-gecmis-yil-defterlerine-ulasamiyorum.html

şirketimizin 31.12.2004 tarihli bilançosundaki sermaye kalemleri aşağıdaki gibidir.

500- sermaye hs : 25.000.-ytl
502 sermaye düz.olumlu farkı(2003-2004) : 246.148,78 ytl
580-geçmiş yıllar zararları :-216.530,22 ytl
590-dönem net karı(2004yılı karı) : 14.942,73 ytl
--------------------------------------------------------------------
özkaynaklar toplamı : 69.561.29 ytl

not: şirketin normalde geçmiş yıl zararı yoktu fakat enflasyon düzeltmesi sonucu geçmiş yıllar zararı oluştu.

ben bu durumda sermaye artırımı yapmak istiyorum.
kendi düşüncem 2005 yılı içinde 502 ve 580 hesapları karşılıklı kapatıp kalan fark olan(246.148,78 - 216.530,22=29.618,56ytl) 502 hesabın bakiyesini(29.618,56ytl) sermaye düzeltmesi olumlu farkı olaraktan değerlendirip sermaye artışını buna göre yapmak istiyorum.

fakat sermaye düzeltmesi olumlu farklarına ilişkin düzenleyeceğim olan raporda bu işlemi nasıl raporlaya bilirim.
ve yukarıda açıkladığım görüşümde kanunlar açısından bir sakınca varmı

Sayın smmm, ( böyle hitap etmek güzel değil ancak nikiniz nedeniyle),

502 hesabı doğrudan sermayeye ilave edeceksiniz. Başka hesaplarla mahsubu imkanı yok. rapor düzenlemek gerekli ancak kayıtlara ulaşılamıyorsa cari yıl defterlerinde halen hesap bakiyesi yer alıyor ve dönem bilançosunda görülüyorsa bu nedenle raporda ilave edilebileceğine ve engel bulunamadığına dair kanaat yorumu yazabilirsiniz. Geçmiş yıl zararları ve karlarının birbirlerine mahsubu "Genel Kurul" kararıyla olur, bu da kar dağıtımı sayılır çünkü, karar alır ve mahsup işlemlerini yaparsınız. (TTK ve Vergi mevzuatı açısından farklı işlemler olduğunu hatırlatırım)

Sevgili Kevork belki farketmediniz,gözünüzden kaçmıştır ama 2005 tarihli soruya yorum yaptınız :)
Son soruya yorum yazacaktınız belkide :)

Son düzenleme:
Tahsin Dostum,

Haklısın. Yazarken kararsız da kaldım ancak o soruyu almak daha doğru geldi bana, yeni sorular parça parça o sorunun bölümleri, buradan hareket edip yazmayı daha derli toplu buldum. yinede uyarın için teşekkürler.

Merhaba,

ilk defa Sermaye artırımı için SMMM Raporu hazırlıyorum da, şirket sermayesinin tamamının ödendiğine ilişkin bilgiler kısmında matbu bir paragraf var mı? Buraya ne yazmam lazım. Nakdi sermaye artırımı olacak.

merhaba,
2013 yılı, 1879 TL karla kapandı, ancak aktif toplamı 24.000 TL, borçlar 46.000 öz varlık (-) bakiye veriyor.
ne yapmak lazım?
580 hesap 59.000 TL, 131 e alıp özvarlığı artırabilir miyim?

580 hesabı 131 e almayın. Şirket özsermayenizi yeterli düzeye çıkaracak kadar sermaye artışı gerçekleştirmelisiniz
saygılar
bil_gin