Sevk İrsaliyesi Hk.

arkadaşlar kolay gelsin,benim sorum; süt toplayıcılığı yapan bir şirketin yaklaşık 10 tane süt toplama aracı var ve bu araçlar ayrı ayrı köylerden süt toplamakta olup merkeze dönüştede topladıkları miktar kadar irsaliye düzenlemekte ve bu irsaliyeleride toplanan süt miktarını teslim alan firmanın kamyonuna verilmek üzere alıcı firmaya gönderilemekte idi.bu işlem hergün bu şekilde devam etmekte iken alıcı firma ayrı ayrı irsaliye değilde tek irsaliye yapılsın diyor fakat köylerden gelen araçlar yolda maliyecilerle sorun yaşamamak için her araç kendi irsaliyesini düzenlemek zorunda olduğundan bütün araçların topladıkları daha sonra tek irsaliyede birleştirilebilirmi mükerrer olurmu nasıl yapılabilir diğer irssaliyeler merkeze geldikten sonra iptal edilse tek irsaliye düznlense olurmu.ilgilenen arkadaşlara teşekkürler.

Ynt: Sevk İrsaliyesi Hk.

Eğer ki köyden toplanan sütler doğrudan alıcı firmaya teslim edilmekte ise yapacak birşey yok her araç için ayrı ayrı sevk irsaliyesi düzenlenmesi zorunluluktur.

Ancak köyden toplanan sütler şirket merkezine getirilip ve daha sonra alıcı firmaya teslim ediliyorsa ikinci bir sevk irsaliyesi düzenlenmesi gerekir.

Bu durumda
1'nci irsaliyenin belgesi müstahsil makbuzu,
2'nci irsaliyenin belgesi alıcı firmaya düzenlenen fatura olacaktır.

Bu durumda alıcı firmaya tek bir sevk irsaliyesi düzenlenebilirmi derseniz. Tek araçla sevkiyat yapılması gerekir. Birden fazla araç olursa yine her birine ayrı ayrı sevk irsaliyesi düzenlenmesi gerekir.

sayın Türkbey ilginize teşekkür ederim. köyden toplanan sütler şirket merkezine getirilip daha sonra alıcı firmaya teslim ediliyor.bu durumda ikinci bir irsaliye düzenlenmeli diyorsunuz ama mükerrer olmuyormu o zaman.alıcı firmaya düzenlenen irsaliye için fatura düzenleniyor zaten fakat köyden gelirken toplayıcıların düzenledikleri irsaliyeler ne olacak bu durumda.

hakan3 ' Alıntı:
sayın Türkbey ilginize teşekkür ederim. köyden toplanan sütler şirket merkezine getirilip daha sonra alıcı firmaya teslim ediliyor.bu durumda ikinci bir irsaliye düzenlenmeli diyorsunuz ama mükerrer olmuyormu o zaman.alıcı firmaya düzenlenen irsaliye için fatura düzenleniyor zaten fakat köyden gelirken toplayıcıların düzenledikleri irsaliyeler ne olacak bu durumda.

şu anda sorduğunuz sorunun cevabı Sn.Türk-beyin mesajında var zaten.
Bu durumda
1'nci irsaliyenin belgesi müstahsil makbuzu,
2'nci irsaliyenin belgesi alıcı firmaya düzenlenen fatura olacaktır.

teşekkürler nisan123 şimdi anladım doğru evet,köyden gelen irsaliyenin belgesi müsthsil makbuzu oluyor artık ama fert başına tek tek düzenlenmiş oluyor anladığım kadarıyla.yani A köyünden gelirken toplayıcı atıyorum 3 ton irsaliye düzenlediyse köylülere tek tek düzenlenen ve toplamda 3 ton olan müstahsil makbuzlarının toplamı o irsaliyenin belgesi olmuş oluyor yani.

hakan3 ' Alıntı:
teşekkürler nisan123 şimdi anladım doğru evet,köyden gelen irsaliyenin belgesi müsthsil makbuzu oluyor artık ama fert başına tek tek düzenlenmiş oluyor anladığım kadarıyla.yani A köyünden gelirken toplayıcı atıyorum 3 ton irsaliye düzenlediyse köylülere tek tek düzenlenen ve toplamda 3 ton olan müstahsil makbuzlarının toplamı o irsaliyenin belgesi olmuş oluyor yani.

Toplama işlemleri sırasında her bir müstahsil için sevk irsaliyesi düzenlemek teknik olarak zor olacağı gibi aynı zamanda yersiz olur. Toplanan sütlerin taşınması anında tek bir irsaliye yeterli olur. Dikkat etmeniz gereken husus müstahsil makbuzu toplamları ile sevk irsaliyesinin toplamları (Litresi) uyuşmalıdır.

Merhaba,

Arkadaşlar arama yaptım ama sanırım benim başıma gelen durum, kimsenin başına gelmemiştir.
Bir firma, Sevk İrsaliyesini fatura gibi kullanmış, yaklaşık 20' ye yakın elimde belge var ve bunun üzerinde sevk irsaliyesi yazıyor. Ancak faturadaki bütün şekil şartları mevcut, kdv siz tutar, kdv ve genel toplam ayrı ayrı yazılmış, normalde sevk irsaliyesi malın sevki sırasında ne kadar sevkedildiğini gösteren bir belge niteliği taşıması gerekirken, burada fatura gibi düzenlenmiş, karşı tarafla daha konuşamadım ama bunları iade mi etsem ya da bunların geçerliliği var mı?

Merhaba ;

İlk aklıma gelen İrsaliyeli Fatura olabileceği idi ama siz Sevk İrsaliyesi olduğunu özellikle belirtmişsiniz.

Derhal karşı taraf ile görüşüp gerekli düzeltmeleri yaptırmalısınız. Bu arada 20 ye yakın belge diyorsunuz ,tarihlerini de merak etmiyor değilim.Bu aşamaya kadar çoktan bunu farketmiş olmanız ve görüşmeliydiniz.

Merhaba,

Teşekkür ederim.
Evraklar yeni ulaştı bize, tarihleri şöyle sayın a.makineci, 21.12 den başlıyor sıra halinde 31.12 e kadar gidiyor. Yani direk Sevk İrsaliyesi adı altında fatura gibi üzerini doldurmuşlar. Bu sabah görüşeceğiz. İade etmek gerek sanırım

İrsaliyede olması gereken bilgilere ek fiyat tutar kdv gibi bilgilerin bulınmasının mahsuru yoktur. Yeterki irs karşılığı fatura (lar) irs kesen tarafından kesilsin.

Selamlar
Fatura yerine hep sevk irsaliyesi düzenlenmişse bunların faturaları düzenlenmemiş demektir.
Şöyle bir yol çizebilirsiniz.
Çok detayına girmiyorum eminim ki siz ne anlatmaya çalıştığımı anlayacaksınız...
Eğer fatura koçanı müsaitse ve "irsaliyelerinde 7 gün içinde faturaya bağlanacağı da göz önüne alınırsa" ;
7 günlük süresi dolmayanlara fatura düzenlenebilir,dolanlar için irsaliyeler geri alınıp iptal edilebilir,faturası sonra düzenlenebilir.
Veya (bir ihtimal) mallar yine irsaliye ile iade edilmiş gibi gösterilerek,yeni tarihli irsaliye ve faturalar düzenlenebilir.
Bu konuda firmalarla irtibata geçmekte fayda vardır..
Saygılar

Sayın hakan3,

Üreticilerden toplanan sütler için ayrı ayrı irsaliye düzenlemek zorundasınız. Yukarda bu konuda yapılan açıklamalar doğru. Gözden kaçan bir ayrıntıyı hatırlatmak isterim. Mal satışı/alışı esnasında irsaliye düzenlemek zorunludur. (Son Kullanıcıya satışlar hariç.). Satıcının ticari anlamdaki teslim esnasında irsaliye düzenlemediği durumda alıcının irsaliye düzenleyip naklettiği durumlarda araçta bulundurması gerekir. İlaveten Eğer süt aracı firmanın kendisine ait değilse birde "Taşıma İrsaliyesi" düzenlenmesi zorunluluğu doğar ki bu işlemde bir hayli zor bir durum doğurur.

Sayın Ayşe Gültekin,

Sayın Merkür'ün de belirttiği gibi VUK irsaliyede bulunması gereken asgari bilgileri ve şekil şartlarını düzenlemiştir. İrsaliyede fiat, tutar KDV gibi bilgilerin bulunmasını engelleyen bir durum yok. İrsaliyenin fatura gibi kesilmiş olmasında da bir sorun yok. Hatta gelecek fatura konusunda sizi peşinen bilgilendirmesi açısından da iyi sayılır. Tek kaygınız bu irsaliyelerin karşılığı olan faturaların tarafınıza ulaşıp ulaşmadığı konusunda olsun. İrsaliyelerin iade ve iptaline kesinlikle gerek yok.

Çok teşekkür ederim hepinize sayın arkadaşlarım,

karşı tarafla görüştüm fakat bu irsaliyelerin faturaları mevcut değil,alelacele malları sevkettiklerinden, bu durumu; sevk irsaliyesi ile belgeleyip fatura şeklinde tutarlarını yazıp hem onlar bu sevk irsaliyelerini gelir kaydetmişler, hemde bize gider olarak kaydetmemiz gerektiğini söylediler. Bunu bizzat mali müşavirleri ile konuştum.Taşımacılıkta sevk irsaliyesi fatura yerine de geçebiliyormuş.. Ama bu mümkün değilki,

sevk irsaliyelerin içeriği otobüs içinde tüketilmek üzere alınmış gıda maddelerinden oluşuyor...
karşı tarafın fatura koçanlarında yer kalmamış 01-2014' e geçmişler, bu nedenle geriye dönük yer olmadığından; 21 aralık-31 aralık arası kesilen bu 20 adet fatura şeklindeki sevk irsaliyelerini faturaya dönüştüremiyorlar..
Burada bu şekilde kayda alırsam sorumluluk kimde olur?

Sayın Ayşe Gültekin,

İrsaliye fatura yerine geçseydi faturaya gerek kalmazdı. Sakın irsaliyeleri fatura gibi kayda almayın aklınızdan bile geçirmeyin. Ancak gecikmeden yazılı olarak karşı taraftan irsaliye tarih ve numaralarını belirten bir yazı ile tarafınıza ulaşmadığını tespit ettiğiniz faturaları talep edin. İTM ile. Firmanın bu durum için çözüm yolu var aslında.

Çok teşekkür ederim hepinize sayın arkadaşlarım,

karşı tarafla görüştüm fakat bu irsaliyelerin faturaları mevcut değil,alelacele malları sevkettiklerinden, bu durumu; sevk irsaliyesi ile belgeleyip fatura şeklinde tutarlarını yazıp hem onlar bu sevk irsaliyelerini gelir kaydetmişler, hemde bize gider olarak kaydetmemiz gerektiğini söylediler. Bunu bizzat mali müşavirleri ile konuştum.Taşımacılıkta sevk irsaliyesi fatura yerine de geçebiliyormuş.. Ama bu mümkün değilki,

sevk irsaliyelerin içeriği otobüs içinde tüketilmek üzere alınmış gıda maddelerinden oluşuyor...
karşı tarafın fatura koçanlarında yer kalmamış 01-2014' e geçmişler, bu nedenle geriye dönük yer olmadığından; 21 aralık-31 aralık arası kesilen bu 20 adet fatura şeklindeki sevk irsaliyelerini faturaya dönüştüremiyorlar..
Burada bu şekilde kayda alırsam sorumluluk kimde olur?

İrsaliye taşımacılıkta fatura yerine mi geçiyormuş. ?? Bunu bir belgelei meslek mensubu mu söylüyor. Cidden böyle ise vah halimize. Çok acıklı çok.

Ayşe hanım,

sakın olaki kayda almayın,

sayın A.Makineci ve sn. simkeşyan'ın belirttiği gibi bunu bir şekilde karşı taraf çözmeli,
mutlaka yazılı olarak faturaların tarafınıza ulaşmadığını bildirin, mutlaka çözümü vardır