Şirket Kuruluşu Hakkında Yardım

Ertann

Tanınmış Üye
LİMİTED ŞİRKET KURULUŞU
1- ) Ortakların Nüfüs Cüzdanlarından 2 Adet Noter Onaylı süret Çıkarmak (3 Adet)
(Muhtardan Nüfus Cüzdan Örneğini İTO Kabul Ediyor ancak Vergi Dairesi Noterden Onaylı İstiyor O Yüzden Noter Onaylı)
2-Muhtarlıktan Resimili İkametgah Senedi (3 Adet)
3-) Kira Kontratı Fotokopisi (2 Adet)
4-) Noterden Müdür Olacak Ortak yada Dışarıdan Müdür Şirket Adı Altında İmza Beyannamesi (2 Nüsha)
5-) 6 Adet Ana sözleşme Noterde Ortaklarca İmzalanacak
(4 Adet Ticaret Odası Alıyor, 1 Adet Noterde Kalıyor, 1 Adet Vergi Dairesine Veriliyor)
6-) İTO dan İşe Başlama Bildirim Formu Dolduruluyor
7-) İTO dan Oda Kayıt Beyannamesi (sadece internetten yapılıyor mu?)
:cool: Tahhütname İmzalanıyor
9-) İTO ya Hitaben Dilekçe (Ekteki İşlemlerin Yapılmasını Arz Ederim Diye)

NOTLAR:
? Önce ortaklardan Nüfus cüzdanı istenir noterden örnek çıkarmak için
? Sonra Ortaklardan Resimli İkametgah İstenir 3 er adet ve kira kontratı fotokopisi istenir
? Ticaret Odasından Unvan sorgusu yapılır ki sözleşme ve imza beyannamesindeki unvan doğru olsun diye
? Daha sonra Ana sözleşme imzalanması ve müdür olacak kişiye şirket ünvanı altında imza beyannamesi çıkarılması için notere gidilir
? Daha sonra ticaret odasından oda kayıt beyannamesi internetten doldurulur (kağıt ortamında doldurulmaz mı) ayrıca taahhüt belgesi müdür olacak kişi tarafından imzalanır sadece kağıt ortamında ve ayrıca şirket kuruluş bildirim formu doldurulur
? Sermayenin onbinde dörtü kadar ziraat bankasına rekabet kurulu yatırılır
? Sonra bu evraklar la ve ticaret odasına hitaben dilekçe ile beraber tescile gidilir

Üstatlar özellikle İstanbul ticaret odasında yapanlarca uygulamada anlattıklarımda bir eksik veya yanlış var mı yada ilave etmek istediğiniz bişeyler var mıdır ?
Ayrıca vergi dairesine hangi evraklarla bildirimde bulunacağız
Saygılar sunar iyi çalışmalar dilerim

Ynt: Şirket Kuruluşu Hakkında Yardım

Selamlar
Genel itibari ile anlattıklarınız doğru.Düzeltme ve ilaveler olarak

1- Nüfus cüzdan suretlerini en az 4 adet çıkarın.2'sini odaya diğerlerini diğer kurumlara vermek için arşivleyin.
2- İkametgahlar ilgili nüfus müdürlüklerinden de ve ücretsiz oalrak temin edilebilir.Nüfus cüzdan suretleri resimli hazırlanırsa ikametgah (veya yerleşim kaydı) resimsiz olabilir.
3- Kuruluş formu için harici resimler elinizde olsun.
4- Kuruluş formu kağıt ortamında değil internet ortamında doldurulacak,print edilecek,resim yapıştırılacak ve imzalanacaktır.
5- Rekabet fonu yanlış hatırlamıyorsam Halk Bankasına da yatırılabilir.
6- Ana sözleşme'nin 4 adet noter onaylısı size yeter.Tic.Odasına 2 asıl 2 fotokopi verebilirsiniz.1 tane vergi dairesine verir,diğerini arşivlersiniz.
Tescilin gerçekleşmesi halinde ilk yapılacak işler
1- İmza sirküleri çıkarmak
2- Ticari defterleri tasdik etmek

Vergi dairesine sunulacak evraklar.
1- İşe başlama/bırakma bildirimi
2- Gerekirse üst dilekçe
3- Birer adet nüfus suretleri ve yerleşim kayıtları
4- Şİrket ana sözleşme örneği
5- Kira kontratı
6- İmza sirküleri
7- Ticaret Sicil tescil yazısı aslı

Saygılar.

Üstadım yardımlarınız için teşekkürler
*Üstadım açılıştaki maliyet neye göre artar yani sermaye fazla olursa ticaret odası harcıda artar mı veya neler ticaret odası harçlarını artırır
* Ayrıca şahıs işletmesi için hangi evraklarla heralde şahıslarda ticaret odası olmuyor sadece vergi dairesine oraya hangi evraklar gerekir
* Faturalar vergi dairesi yoklamasından sonra mı bastırılır
Saygılar sunar ve sizin gibi yardımsever üstatların başımızdan eksik olmamasını dilerim Teşekkürler

Sermayenin fazlalığı ticaret odası harcını fazla etkilemez yıllık aidatı etkiler,o da yanılmıyosam en fazla 150 tl.
Harçları arttıran en belirgin sebepler,müdür sayısı,ana sözleşmenin sayfa sayısı.Kelime başına harç hesaplandığı için 3 sayfalık ana sözleşme harcı ile 6 sayfalık harç aynı olmaz. Ana sözleşme sayfası bariz bir şekilde noter tasdik harcını da arttırır.Sizin 6 sayfa hazırladığınız bir sözleşmeyi ben puntoları küçülterek 4 sayfaya düşürürüm,sizden daha az harç öderim mesela :)

Şahıs işletmelerinin odaya kayıtları ihtiyaridir.Sadece ithalat ihracat olması veya başka kurumların talebi halinde oda kaydı zorunlu olur.
Şahıs açılışlarında vergi dairesine klasik olarak
- nüfus sureti
- ikametgah
- imza beyanı (sirküler şirketler için hazırlanır)
- kira kontratı
verilir.
Fatura için Noterden mi matbaadan mı bastırılacağına göre değişir.
Vergi levhasının onaylanması sonrasında fatura bastırılır diyim..
Saygılar

Değerli bilgilerinizden ötürü teşekkür ederim
Saygılar Üstadım