SSK'lılar Hastanelerde Fark Ücreti Öderken Dikkat Edin!

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
13.12.2008 Erdal AYDIN

7 yaşındaki oğlum parmağını incittinden dolayı SGK ile anlaşması olan özel bir hastaneye götürdük. SSK'lı olduğumuzu beyan ettik. 10 YTL katılım payı ödedik. Ortopedi Doktoru röntgen ve kan sayımı istedi. El röntgeni için 30 YTL, Kansayımı için 20 YTL para istediler ben çocuğum durumu için bu parayı ödedim. Ancak bunların çok olduğunu ve katılım payı ödediğimi ve bunların niçin istendiğini sorduğumda işletme gideri ve katılım payının bu tutar olduğunu söylediler. Yapılan işlem doğru mu? Bilgi verirseniz memnun olurum A.Y/İstanbul

Sevgili okurum oğlunuza geçmiş olsun. SGK'nın yayınladığı Sağlık Uygulama Tebliğine göre hastanelerde ayakta muayene ve tedaviler için hastalardan yüzde 30 katılım payı alınmaktadır. Bu katılım payı paket fiyat üzerinden SGK tarafından belirlenmektedir. Röntgen ve kansayımı için paket fiyat içinde 10 YTL ücret ödediniz. Bunun dışında sizden tahliler için yeniden katılım payı istenmemesi gerekmektedir. Sizin işleminizde hastane bir hata yapmıştır. Tahliller ve röntgenden SGK'nın ödediği paket fiyat dışında sözkonusu eksta tutarları hastanelerin istememesi gerekmektedir.
İstenirse de sizin ödememeniz gerekmektedir.
Bu durumları SGK'ya şikayet edebilirsiniz.
Sevgili okurlarım, hastanlerde ödediğiniz fark ücretlerini sorgulayınız. İşletme parası veya gideri aldı altında ekstradan bir tutar ödemeyin.

Yüzde 30 fark ücretinin tutarı doğru mu?

Dünkü fark ücreti ile ilgili yazınızı okudum. Bende bir şey sormak istiyorum. Karım erken doğum yaptı ikiz çocuğum oldu. Biri iki gün diğeri 5 gün yoğun bakımda kaldı. Hastane masrafı benden istedikleri tutar yüzde 30'un üzerindemi değilmi bebeklerim yoğun bakımda kaldığı için onlar içinde ücret ödeyecek miyim? yüzde 30 farkın doğru olduğunu nerden bileceğim. A.E/İstanbul

Sevgili okurum. Öncelikle çocuklarınız için sizi tebrik ediyorum. Sağlık Uygulama Tebliği'ne göre yeni doğan çocuklara yapılan tedavi ve yoğun bakım ücretleri için ek ücret alınmamaktadır. Sizden doğum ücretinin paket fiyatının yüzde 30'unun dışında birde otel hizmetleri için ücret talep edebilirler. Otel hizmetleri için maksimum günlük 120 YTL üzerinde fiyat isteyemezler. Size yapılan işlemleri bilirsek birim fiyatlarının kontrol etmeniz mümkün.