fonradar

Varlık Barışı Uygulaması ile ilgili soru.

Ynt: Varlık Barışı Uygulaması ile ilgili soru.

Sn. Uzman

Parayı çıkmıyacaksın. sermayene ekleyeceksin diyor. beyan ettikten 6 ay içinde eklemek zorundasın diyor.

Üstad

Yapmayın;

Kasa hesabına borç , özkaynaklar altına açılacak fon hesabına alacak yazacaksınız.

Daha sonra bu fon hesabını sermayeye ekleyeceksiniz.

Kasadaki paranın çıkışı ayrıca yapılacak.

Saygılarımla,

Yani şöyle

---------- / / -------------
102 100.000

549 100.00
100 100.000

102 100.000

Sermaye arttırımı
549 100.000

500 100.000

Gördüğünüz gibi kasada harcanması gereken 100.000 TL kaldı

Saygılarımla

Çektiğin ve kullandığın yeri ispatlayabildikten sonra çekilmesinde sakınca olmaması lazım. Kaldı ki paraya ihtiyaç olacak ama bankadaki paraya dokunamayacaksın..Böyle bir şey olamaz.Sayın Uzman bunu söylemeye çalışıyor herhalde. Burada tek tereddüt doğuran olay paranın çekim tarihi oluyor herhalde. Çekelim ama ne zaman çekelim.Bunu cevaplayamıyoruz.Sonuçta 100.000 yatırdın mı yatırdın,6 ay içinde devlet sermayeni 100.000 artırmanı bekliyor mu bekliyor.Arttırdığın zaman devlet,bankadaki parayımı koydun sermayeye getir göreceğim diyecek hali yokya..Mesajların birinde vardı,banknotların serilerini alacak halleri yok.Yani makul bir tarihte paranı çekersin kayıtlarında da parayı nereye kullandığını ispatlayabilirsen olay bitmiştir.Devlet zaten parayı nerden bulduğunu sormuyor ama nereye gittiğini sorabilir.Bunu açıklayabilirsen sorun olmaz.Saygılar.

Olmaz sn uzman tevsik sınırı var yapma etme . Bunu sen söyleme bari. Bu tutarda bir işlemi kasadan yapamazsın.

Bu parayı sermaye artışı dışında kullanırsan zaten işlemi kabul etmez. yani mutlaka bankaya yatırmış olduğun tutar kadar sermaye artışı yapmalısın diyor.

Ha ben parayı yatırırım sonra bankadan ortağın hesabına öderim , sonrada ortakdan alır sermaye artışı yaparım diyosanız o zaman olur ama yine muvazaa olur.
Sakat işlemdir bana göre.

Üstadım,

Anlatamıyorum sanıyorum;

Bakın ortak hesabıyla falan ilgisi yok. Yevmiye maddelerinide yazdım ama. Örnekle anlatayım.

Benim 50.000 TL tutarında bir param var. Ben bunu üç ayrı bankada bloke ettirerek 150.000 TL tutarında dekon aldım ve beyan ettim.

------------ / / -------------
102.01 A Bank 50.000
102.02 B Bank 50.000
102.03 C Bank 50.000

549 50.000
100.00 150.000

102.01 50.000
102.02 50.000
102.03 50.000

Sermaye ye eklenecek tutar olan 150.000 TL karşılığı olan tutar kayıtlarımda 549 fon hesabında tutulmakta
sermayeye eklenecek hesap bu;

549 150.000

500 150.000

Gördüğünüz gibi sermaye artışıda gerçekleşti.

şimdi sıra kasadaki 150.000 TL nin harcanmasına geldi.

atıyorum borç ödedik

320 150.000

100 150.000

gördüğünüz gibi sermaye artışı kayıtlar üzerinde gerçekleşiyor. Kasaya giren 150.000 TL nin karşılığı sermaye hesabı olmuş oluyor. Olay bu.(Parayı bankadan döndüreceğiz tabi)

Yani ortağa niye parayı ödeyeceğiz anlamadım ama. Yol haritası bu şekilde olmalı.
Saygılarımla,

Yok ortağı örnek olsun diye söyledi Nizam Bey.En son madde olmaz gerçi..Ama mantık olarak gidişat böyle..

En son madde neden olmasın. Kayıtlara girdikten sonra o parayla faturasını aldığı giderini pekala ödeyebilir.

Nakit çıkış anlamında söylemiştim sayın Serhat.Tevsik sınırı açısından yani.Ödeme mantığı elbette doğru.

twolf ' Alıntı:
Nakit çıkış anlamında söylemiştim sayın Serhat.Tevsik sınırı açısından yani.Ödeme mantığı elbette doğru.

UZMAN ' Alıntı:
..................

320 150.000

100 150.000

gördüğünüz gibi sermaye artışı kayıtlar üzerinde gerçekleşiyor. Kasaya giren 150.000 TL nin karşılığı sermaye hesabı olmuş oluyor. Olay bu.(Parayı bankadan döndüreceğiz tabi)

Yani ortağa niye parayı ödeyeceğiz anlamadım ama. Yol haritası bu şekilde olmalı.
Saygılarımla,

Bunu zaten yazmıştım sayın Kurt.

Saygılarımla

320 150,000

100 150,000

Böyle bir kaydı kim yapabilir?. Yaparsa zaten işlem hemen incelemeye girer.

sn. Uzman;
Sermayeyi arttırdırdıktan sınra zaten herşey normal akışına girer. Siz tersini iddia ettiniz.

Doğru sayın Uzman,o cümleye dikkat etmemişim.

Sayın Guroy

Sermayeyi arttırdık; Ama kasada 50.000 olmasına rağmen 150.000 görünüyor ya; nasıl normal seyir oluyor.
onun ödemesine ait bir örnek kayıttı o attığım;

Kasadan paranın bir şekilde çıkması gerekiyor. Onu diyorum. Ayrıca o kayıtta ne sıkıntı var ki. Giderim bankaya satıcının hesabına havale yaptırırım. Kaydın altında dekont olduktan sonra tevsik bağlamındada sıkıntı kalmaz.

Hayır sn Uzman tevsik kavramı öyle sizin dediğiniz gibi değil. Sizin banka hesabınızdan çıkp karşı banka hesabına havale veya eft ile ulaşmış olacak.
Bunun dışındaki her türlü hareket muvazaa olur.
Ha ben yaptım oluyor bal gibi derseniz. Söyleyecek bir sözüm olmaz. Ancak ilerde bu yüzden cezalar gelmeye başladığı zaman dava açar bu savunmayı yaparsınız. Vergi mahkemesi kabul eder, etmez. Tartışmam.

Üstad;

Şimdi ben gitsem hesabım olmayan bir bankadan havale yapsam satıcının hesabına; ödediğim para; tebliğde geçen banka veya aracı kurumlar aracılığıyla ödenmiş olmayacakmı.

Benim hesabımın olmasıyla olmamasıyla ilgisi ne. Ödeme banka kanalıyla yapılıyor. Burada Dava konusu olacak bir durum yok ki.

Tebliği bir daha okuyun bence;

Saygılarımla,

Minareyi çaldık ta kılıf hazırlamaya çalışıyoruz :) hehe

Sn Uzman;
Bence siz bana karşı çıkmak adına olayı çarpıtıyorsunuz.

Şimdi burda sorun nedir açıkça ortaya koyalım.
Diyor ki arkadaşımız biz örneğin 50,000 yatırdık beyan ettik. Daha sonra bir kaç kere daha çekip yatırdık beyan ettik , toplam 150,000 tl yi akladık varlık barışından yararlandık diyor.

Buraya kadar anlaşılmayan birşey var mı?? Yani paranın bloke edilmesi gerekmiyor yatırmak sonra çekip aynı tutarı tekrar yatırmak mümkündür yani bu kanunun açık kapısıdır . Mali müşavirimiz önerdi yaptık oldu bitti diyor.

Ben de diyorum ki;

1-Para şirket hesabına yatacak
2-Bu yatan tutar yurt dışından transfer ise %2, Yurt içi ise %5 vergi ile varlık barışından yararlanmak üzere beyan edilecek. Vergisi ödenecek
3-Bu işlemler şirket yasal kayıtlarında net olarak kayıt edilmiş olacak
4-Bu tutar prosedürler tamamlanarak 6 ay içinde sermayeye eklenecek.

Yani sonuç olarak yatırılan parayı bir şekilde ödeme gösterip, yada fiktif şekilde beyan edip para aklamak mevzuata aykırı olur. Muvazaa olur.

Söylemek istediğim budur.

Tevsik konusuna gelince sn Uzman
Bu konuyu hiç anlamadığınız anlaşılıyor. Siz hangi parayı gidip hesabınız olmayan bir bankadan havale yapabiliyorsunuz. Bu 8000 üzerindeki parayı nerden buldunuz bunu bir düşünün isterseniz.

Bu söylediklerim bilanço usulüne tabi kayıt nizamı olan tdhp uygulanan düzenli firmalar içindir.

Nerden giriş yaptınız nakit parayı ve nasıl çıktınız??*

Merhaba,

Sayın Guroy,

Yanlış hatırlamıyorsam, siz yöneticiydiniz. Ve sizin niteliklerinize sahip birisini çalıştırdıklarına göre iyi bir şirkette yöneticilik yapmaktasınız. Yani sermaye arttırımı oluğunda gerçekten ortakların şirkete para koyduğu, fiktif hareketler olmayan bir firmada çalıştığınız anlaşılıyor.

Bakınız,

Dışarıda başka bir dünya var; adam gelir ben şirket kurmak istiyorum veya şirkete dönüşmek istiyorum der. Size şirket kuruluş masrafı olan 2000 TL civarında bir para bırakır gider. Sizde tutar atıyorum 200.000 sermayeli bir şirket kurarsınız. Ve anasözleşme gereği ilk gün sermayenin dörtte birinin yatırılması gerektiğinden. Bankaya 50.000 TL yatırmış ve çekmiş gibi işlem yaptırırsınız. Bu kalan 3 sermaye ödemesinde böyle sürüp gider.

Siz dediniz ki
nguroy ' Alıntı:
Sn. Uzman

Parayı çıkmıyacaksın. sermayene ekleyeceksin diyor. beyan ettikten 6 ay içinde eklemek zorundasın diyor.
Şimdi para kasaya giriyor, karşılığında fon hesabına kaydediliyor. Ve bu fon hesabı sermayeye ekleniyor. Kasada ise harcanması gereken bir para kalıyor.
Ama siz bu bağlantıyı kuramadınız.
nguroy ' Alıntı:
Bu parayı sermaye artışı dışında kullanırsan zaten işlemi kabul etmez. yani mutlaka bankaya yatırmış olduğun tutar kadar sermaye artışı yapmalısın diyor.

Aktif hesaplardaki 150.000 TL artışın karşılığının pasifte sermayede temsil edileceğini anlatabilmek için size yevmiye maddelerini yazdım. Sizde gördünüz ki bankaya bloke edildiği anda sermaye artırımı da gerçekleşmiş oluyor. Yani sermaye arttrımı için ayrıca bir para gerekmiyor.
Son yaptığım kayda gelince; o örnek bir kayıttı; ister gider bankadan borç ödemesi yaparsınız. İsterseniz 7500 lük tutarlarda kasadan çıkarsınız. Ama Kasaya giren fiktif bedel bir şekilde çıkar.

Tevsik meselesine gelince;

Zaten benim elimde 50.000 TL var. Satıcıyla anlaşırım. Bununla gidip bankadan istediğim hesaba havale yaparım. Ha olmaz derseniz hesabıma yatırır gider internetten yaparım. Sonra gider satıcıdan parayı alır başka bir satıcıya havale yaparım.
Bu kadar basit. Ve bu dediğim işlemler devamlı surette gerçek hayatta yapılıyor. Ben yaptım oldu diye değil. Bütün işlem yerli yerinde ve düzenli bir şekilde yapıldığı zaman sorun olmaz.
Bu arada ilk cümleniz için özür dilemenizi bekliyorum. Benim sizinle bir sorunum yok. Ben değil konuyu siz çarpıtıyorsunuz. Bunu şu söylediğiniz açıkça ortaya koyuyor.
?Parayı çıkmayacaksın sermayeye ekleyeceksin?
Siz olayı anlamadınız. Aktiflere bir varlık girdiğinizde; kaynaklarda karşılığı olmalıdır. İşte bu karşılık; en başta bir fon hesabı daha sonra sermaye olacaktır. Ancak bu işlem sadece pasif hesaplar arasında bir virmandır. Aktif varlık olduğu gibi kalır. Sermayeye eklenen ilk girişteki karşılığı olan fon hesabıdır.
Aktif olarak giren varlık çıkmak zorundadır. Düşünün olayı iyice anlayın; bir daha oturup konuşuruz.
Saygılarımla,

Tekrar Merhaba,

Sayın Guroy;

Ayrıca şuna net cevap verin lütfen;

Şimdi ben 10.000 TL mal aldım. Adam bana A bankasının hesabını verdi. Bende gittim A Bankasına Adamın hesabına havaleyi yaptım.

Şimdi ben bu ödemeyi banka aracılığıyla yapmamış mı oldum. Ve ceza yerim. Diyorsunuz.....

O Bankada hesabım olmadığı için. Öyle mi...

Bu tebliğin neresinde yazıyor.

Gösterin;

Mesleği Bırakacağım; Söz.......

Mükellefler, l0.000.000.000.-Türk Lirasını aşan tahsilat ve ödemelerini 01.08.2003 tarihinden itibaren banka veya özel finans kurumu aracılığıyla yapacaklar ve bu kurumlarca düzenlenen dekont veya hesap bildirim cetvelleri ile tevsik edeceklerdir. Tespit edilen tutarın altında kalan tahsilat veya ödemelerin de bu kurumlar aracılığıyla yapılması ihtiyaridir. Toplam tutarı l0.000.000.000.-Türk Lirasını aşan her türlü mal ve hizmet bedeli, avans, depozito, pey akçesi gibi ödeme veya tahsilatları tevsik zorunluluğu kapsamındadır.

3. Tahsilat ve Ödemelerin Yapılacağı Aracı Kurumlar

Ödeme ve tahsilatların banka veya özel finans kurumları aracı kılınarak yapılması ve bu kurumlarca düzenlenen dekont veya hesap bildirim cetvelleri ile tevsiki zorunludur. Tespit edilen tutarın altında kalan tahsilat veya ödemelerin banka veya özel finans kurumları aracılığıyla yapılması ihtiyaridir.

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, (PTT) aracılığıyla yapılacak tahsilat ve ödemeler de tevsik kapsamına alınmıştır.

Yukarıda belirtilen kurumlar aracı kılınmak suretiyle; havale, çek, kredi kartı ve bu kurumlar aracılığıyla tahsil edilen senetler gibi bankacılık araçları kullanılarak yapılan ödemeler ve tahsilatlar karşılığında dekont veya hesap bildirim cetvelleri düzenlendiğinden tevsik edilmiş sayılacaktır. Banka ve özel finans kurumlarının internet şubeleri üzerinden yapılan işlemler de aynı kapsamdadır.

Postaneden yapılan ödemeler içinde posta çeki hesabı açtırmam gerekecek o zaman

Birlştirğimiz tek nokta ise şu evet birimiz tebliği anlamamışız.

Ama Hangimiz. ???

Saygıalrımla