fonradar

Varlık Barışı Uygulaması ile ilgili soru.

Ynt: Varlık Barışı Uygulaması ile ilgili soru.

UZMAN ' Alıntı:
Merhaba,

................. ancak dikkat edilmesi gereken nokta kasaya fiktif para girmesi; eğer çıkartacak yer bulamazsanız; bu sefer kasadaki parayıda adatlandırmak durumunda kalabilirsiniz.

"Ancak kasa müsaitse harcanacak yer mevcutsa yapılması durumunda; incelenseniz dahi bir sıkıntı çıkmayacağı inancındayım.

[

İşte pandoranın kutusunu nihayet açtık; Bütün sorun bu fiktif parayı ne yaparız. Harcıyacak yer bulunursa bu işlemin yapılmasında bir mahsur yoktur.

Bu arada bir de şu soruyu şöyle sormalıyız;

twolf ' Alıntı:
Sayın uzman sorunun özü son cümlenizde saklı. Bloke edelimde ne kadar süre ile edelim.Problem burda.50 yatırdım çektim sonraki yatırdığım 50'nin önceki 50 olmadığı ne malum :)

50 TL yatırdım çektim sonraki yatırdığım 50 nin önceki 50 olduğu ne malum.

İspat yükümlülüğü iddia sahibine aittir.(VUK.3.Madde)Birisi iki 50 ninde aynı 50 olduğunu iddia ederse. İspatlamak zorunda; Bankada seri numaralarını dekonta yazmayacağına göre......

Saygılarımla

İspat etmesine gerek yok. Gel bakalım Osman efendi getir şu defterleri bir baksak dese yeter zaten..........)))))))))))

Bilindiği gibi varlık barışından yaralanmak incelemeye engel değil.;
"Yapılan düzenleme; mükellefler için çok büyük avantaj getirmekle birlikte bazı eksiklikleri de bünyesinde barındırdığı söylenebilir.

Bunlardan birincisi; varlık artırımında bulunan mükelleflerin 2008 yılı hesaplarının incelenebilecek olması ve inceleme sonucunda ortaya çıkacak matrah farklarından sözkonusu kanun uyarınca yapılan varlık artırımının mahsup edilemeyecek olmasıdır.

İkincisi; başka nedenlerden ötürü mükelleflerin 2004, 2005, 2006 ve 2007 yıllları hesaplarının incelenecek olmasıdır. "

Vergi Dairesine göre: Örnek olarak 100.000 matrah beyan edeceksiniz.Beyanname tarihinde bankada normal hesap hareketlerinden hariç olmak üzere 100.000 TL.nin kısım kısım yada tek kalemde yatırılması ve hiç çekilmemesi gerekmektedir.Beyandan sonra çekebiliriz.V.D. açıklaması bana pek inandırıcı gelmedi.Şu tebliğleri adam akıllı kısa ve öz olarak yazsalar aslında bir sorun kalmayacak.

Ama bu işler nafile....Mükelleflerin bu miktarlarda canlı parası olsa vergi ve ssk borçlarını öder ve faiz yemezler.Bu uygulama tam bir fiyasko arkadaşlar bence.

Bu konuyla ilgili son bir cümle de ben söylemek istiyorum.Yukardaki arkadaşlarımızın yazdıkları doğru paranın çekilip yatırılması ileride sorun yaratır.Maliye madem 100.000.-tl vardı niye bir sferede değilde parça parça yatırdın diyebilir ve incelemesini ona göre yapıp matrah farkını gene çıkar.Zaten Maliyedeki arkadaşlarla bu konuda yaptığımız sohbetlerde bu konuyu onlarda Gelir İdaresi Başkanlığına sormuşlar ve yukardaki çoğu arkadaşlarımızın söylediği gibi bu şekilde yapılan işlemlerin red edileceğidir

Ya niyet belli . Şu anda nasıl yaparsan yap önemli değil yeterki sen %2 veya %5 ini yatır devlete. Daha sonra ben gerekeni nasılsa yapıcam mantığı geçerli
Gayet net ve açık yani bunu tartışmaya bile gerek yok. sen yeter ki yatır vergileri. Sonra görüşücaz nasılsa.!!!!!!!!!.

Ayrıca aklıma geldi. Bu kanunun adı zaten varlık barışı yani gizli varlıkların paranın menkul gayrimenkulun resmileştirilip kayda alınması değilmi?

Diyelim ki siz 50,000 tl nizi 3 defa çevirdiniz ve 150,000 tl akladınız. Bu 150,00 tl nin şirket kayıtlarınıza yani aktifinbize girmesi gerekiyor.
Peki kalan 100,000 tl napıcaksınız?. Nereye çıkacaksınız? size sadece 50,000 tl resmi giriş oldu. Kalan 100,000 tl nerde? Bunu kimse sormayacakmı?

Bu biz yaptık oldu diyen arkadaşa bir sorudur. Sorsunlar bakalım müşavirlerine kalan parayı nerde resmileştireceklermiş?

UZMAN ' Alıntı:
Merhaba,

Soru sahibin sorusuna gelince elbetteki mümkün; kanunen hiç bir engel yok; ancak dikkat edilmesi gereken nokta kasaya fiktif para girmesi; eğer çıkartacak yer bulamazsanız; bu sefer kasadaki parayıda adatlandırmak durumunda kalabilirsiniz.

"Ancak kasa müsaitse harcanacak yer mevcutsa yapılması durumunda; incelenseniz dahi bir sıkıntı çıkmayacağı inancındayım.

UZMAN ' Alıntı:
İşte pandoranın kutusunu nihayet açtık; Bütün sorun bu fiktif parayı ne yaparız. Harcıyacak yer bulunursa bu işlemin yapılmasında bir mahsur yoktur.

Sayın Nguroy

Sizin aklınıza yeni gelen hususu ben zaten en başından beri vurguluyorum, bu yüzden yorum yazarken yapılmış yorumları okumanızda yarar var.

Daha önce de yazdığım gibi. Kasadaki 50.000 veya 100.000 TL gibi fiktif girişler genellikle o kadar büyük problem oluşturmaz. Özellikle 500.000,00 veya 1.000.000,00 fiktif sermaye arttırımı kayıtlarını yapan arkaadaşlar ne demek istediğimi anlarlar.Bu defterin işlem yükğüyle alakalı bir konu.

Dediğim gibi harcayacak yer noktasında sıkıntınız yoksa aynı tutarı bir kaç seferde beyan etmenizden bir mahsur yoktur.

Ayrıca tartışmaya açmak istediğim bir konu daha var.

Şirket ortağının elinde bir yıldır mevcut olan bir taşınmazın beyan edildiğini düüşünelim. 100.000 TL kayıtlı değeri olan gayrımenkulun 150.000 TL den beyan edilmesi bir değer artış kazancı oluştururmu.

Bence hayır çünkü işlem nasıl oluyor; 150.000 TL aktife giriyor ve özkaynaklarda bir fon ayrılıyor, sonrasında bu fon sermayeye ilave edilyor. Yani, ortak 150.000 karşılığında pay almıyor sermayeden gene hissesi oranında alıyor. Bir değer artış kazancından söz edilmemesi gerekiyor. Ancak idarenin görüşü bu yönde değil, alırım diyor.

Siz ne diyorsunuz;

Sn. Uzman?
Sizin niyetiniz yorum yapmak mı yoksa moderatörlerin yanlışını çıkarmak mı?

"İşte pandoranın kutusunu nihayet açtık; Bütün sorun bu fiktif parayı ne yaparız. Harcıyacak yer bulunursa bu işlemin yapılmasında bir mahsur yoktur."

Bu yukardaki söz sizin yazınızdan kopyalandı.

Yani diyorsunuz ki bu işlemi yapmak mahzurlu değildir. Ancak parayı gizleyecek bir yöntem bul.
Söylermisiniz fiktif parayı (aslında olmayan ama kayıtlarda var görünen) nasıl harcayacaksınız???

Çok şükür ben hala okuduğumu anlayacak durumdayım. Alzeimer falan olsam zaten burda ne işim var. ??? ???

Nizam Bey ve Uzman Bey aynı konuya farklı yaklaşıyorlar.

Nizam Bey bahsedilen durumun incelemede sıkıntı yaratacağını. Bunun açıklanamayacağını söylüyor.
Uzman Bey ise fiktif çıkışlar bulunabilirse bu sıkıntının görülmeyeceğini, sonuçta incelemede sıkıntı yaratmayacağını söylüyor.

Yani TCK açısından düşünürsek :)
Nizam Bey adam öldürmek suçtur, müebbet hapse götürür diyor.
Uzman Bey ise parmak izi kalmazsa hiçbir sorun olmaz diyor.

5811 sayılı kanun da parayı banka ve özel finans kurumlarına yatırmaktan bahsetmiyor,bildirilir diyor.yada diyor vergi dairesine beyan edilir.Yani nakit paranın yatırılacağına dair bir husus yok.

Serhat_ ' Alıntı:
Nizam Bey ve Uzman Bey aynı konuya farklı yaklaşıyorlar.

Nizam Bey bahsedilen durumun incelemede sıkıntı yaratacağını. Bunun açıklanamayacağını söylüyor.
Uzman Bey ise fiktif çıkışlar bulunabilirse bu sıkıntının görülmeyeceğini, sonuçta incelemede sıkıntı yaratmayacağını söylüyor.

Yani TCK açısından düşünürsek :)
Nizam Bey adam öldürmek suçtur, müebbet hapse götürür diyor.
Uzman Bey ise parmak izi kalmazsa hiçbir sorun olmaz diyor.

:) :) :) Ya çok güldüm. Çok yaşayın emi. Evet ya parmak izinin yada başka bir ip ucunun olmaması cinayet gerçeğini ortadan kaldırmaz.

sayın moderatör fiktif parayı harcamanın bir çok yolu var.bunları bilmeniz gerekir örneğin varsa imkan bir sabit kıymet tapudan devranılır.Hiç bir şey yapamazsanız envanterinizde müsaitse fatura alınabilir.Fakat bu yolların doğru olduğunu söylemek istemiyorum tabiki.
saygılarımla

Merhaba,

Hayır ben diyorum ki zaten kan gölünün ortasındayız;

Kaçımız şirket kurarken yazdığımız sermayenin gerçekten işletme kasasına ortaklar tarafından nakden konulduğunu söyleyebilr,

Kaçımız sermaye arttırımı yaptığında ortakların bir çanta parayla geldiğini söyleyebilir.

Bizim işimiz bu değil mi zaten;

Yüz binlerce fiktif giriş nasıl halledilirse öyle halledilir, bu 50 yada 100.000 TL

Ayrıca Sayın Guroy;

Burada bulunma amacımız hepimizin aynıdır. Ben kasaya girecek fiktif hareketin kasadan çıkartılması hususunu defalarca vurgulamama rağmen, sanki bunu hiç gündeme getirmeden bu işlemin yapılacağını iddia ediyormuşum gibi bir hava yaratmış olmanız üzerine yaptığım bir açıklamadır.

Bu arada benim sorum hakkında yorumlarınız merak ediyorum

Saygılarımla,

Teşekkürler sayın Torlak sayenizde öğrenmiş oldum. Demek siz bunları tavsiye ediyorsunuz genç arkadaşlara.
tabi inceleme olduğu zaman da denetim elemanına anlatırsınız herhalde ???

sayın moderatör,cümlemin sonunda bu yöntemlerin doğru olmadığını söylediğimi zannediyorum.Herzaman gerçek durumların kayıtlara intikal ettirilmesinden yanayım ve kendi işlerimde elimden geldiğince bunu uyguluyorum.Fakat şunuda söylemem gerekir.Bazen devlet vatandaşlarını yanlış yola sanki sevkediyor.şöyleki madem bir kanun çıkarıyorsun ozaman gerçek durumun ortaya çıkmasına yardımcı olmalısın.Hem kayıt altında olmayan varlıkların kayıt altına alınmasını teşvik etmek için vergisel avantaj getiriyorsun hemde sadece rakam olarak bankalara ve vergi dairesine bildirimi yeterli buluyorsun.Bence 5811 sayılı kanunda devletin amacı vatandaştan ek bir vergi almak ve geçmişi incelemeye ayıracağı eleman ve zamandan kurtulmak.

Aynen katılıyorum sn Torlak

Slm

5811 sayılı kanun çıkmadan önce bir kaç yerden artık dairenin geriye dönük inceleme yapmayacağını sadece cari yılı inceleyeciğini duymuştum.sonra çok kısa bir zaman sonra bu kanun ortaya çıktı.

Bence sadece beyande bulunanlar için değil zorunlu haller dışında geriye dönük inceleme olmuyor.Zaten dikkat ederseniz uzun zamandır sadece daireden defter isteniyor oda kod taraması yapmak için veya sektör bazında belli konular için inceleme yapılıyor.

Onun için çoğu meslektaşımın dediği gibi bencede bu kanun sadece para toplamak için çıkarılmış onun için çok eksiği var .

Nasıl olsa geriye dönmeyeceğiz en azından bu işi paraya çevirelim mantığı

Kolay gelsin

Bugün GİB dan yazı geldi. Varlık barışına davet ediyor.
Yurt dışındaki parayı bankaya transfer edip kayıtlarında göstereceksin sonra beyan edeceksin diyor.
Yerli paranın da banka veya aracı kurumlardaki hesaplara yatırılması, beyan edilmesi yasal defterleri kayıt edilmesi, ve beyan tarihinden itibaten 6 ay içinde sermayeye eklenmesi diyor.

Yani öyle parayı 2/3 defa çevirirp muvazaa yaratmak yok. Sermaye artışı yapacaksın diyor.

nguroy ' Alıntı:
Bugün GİB dan yazı geldi. Varlık barışına davet ediyor.
Yurt dışındaki parayı bankaya transfer edip kayıtlarında göstereceksin sonra beyan edeceksin diyor.
Yerli paranın da banka veya aracı kurumlardaki hesaplara yatırılması, beyan edilmesi yasal defterleri kayıt edilmesi, ve beyan tarihinden itibaten 6 ay içinde sermayeye eklenmesi diyor.

Yani öyle parayı 2/3 defa çevirirp muvazaa yaratmak yok. Sermaye artışı yapacaksın diyor.

Sayın Guroy

Ne demelerini bekliyordunuz. Böyle yap hallederiz demelerini mi

Bakın tekrar aynı konuya geleceğim. Şirket kuruluşlarında ve sermaye arttırımında da parayı bankadan çevirin olur diye yazan bir tebliğ yada müktezada yok ortada.

Ancak cayır cayır yapılıyor bu işlemler. Yeni bir şey değil bu.

Benim iddaam kaydi paranın; kasaya girmesi durumunda çıkılması için bazı yollar olduğu ve işletmenin kayıtları müsaitse sorun olmadan halledebileceğidir.

Saygılarımla,