Varlık Barışı Uygulaması ile ilgili soru.

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selamlar arkadaşlar
Bu kanunla ilgili şöyle bir soru var.Bilenler yorum yapabilirse sevinirim.
Bildiğiniz üzere kanundan yararlanmak isteyenler,taşınmazlar dışındaki varlıklarını banka veya aracı kurumlara yatırmak zorundalar.Bir mükellefim 100.000 TL tutarında bir varlığını bu şekilde yatırmak istiyor fakat şu anda 50.000 TL sı hazırda var.Der ki: Bugün 50.000 yatırayım 3 gün sonra çekeyim 4 gün sonra bir 50 daha yatırayım.
Kanuni süresi içinde ilk yatan 50.000 için beyanname verip vergisini ödeyeyim.Sonraki 50 içinde beyanname doldurup vergisini ödeyeyim.Böylece 100'e tamamlayayım.Burada şu soru gündeme geliyor.Bankaya yatırılan (gösterilen) paralar ne kadar süreyle hesapta tutulmalı. Sadece hesapta görünmesi amacıyla yatırma ve çekme mümkünmü.Bu kanundan faydalanana var mı?İşlem nasıl yapılıyor? Tşk.ederim,saygılarımla.

Ynt: Varlık Barışı Uygulaması ile ilgili soru.

olabilir tabiki.biz uyguladık 3-4 şirket için.parayı sürekli tutma zorunluluğu yok.onlar için önemli olan vergisinin ödenmesi.yatır-çek.

Yatırdıktan sonra daireye dekontu gösteriyorsunuz ve beyan doldurup vergisini ödüyorsunuz, işlem böyle yapılıyor herhalde.Ertesi günün gidip çek-yatır yapıp tekrar dekont gösterip beyan+vergi ikilisini uyguluyoruz.Böyle mi oluyor Sayın Asiye Hanım?

İyi o zaman benim 50,000 tl param olsun
10 defa yatırıp çekeyim 500,000 tl para aklıyım olurmu böyle saçma şey. hangi vergi dairesi bunu yemiş?
Yakında incelemeye girer

:) yani banada çok saçma geliyor.50.000 lira ile bu şekilde neler neler yapılır.İşin ilginç tarafı uygulama pek yapılmadığından dairelerde danıştığımız çoğu memur veya denetmenden de yanıt alamıyoruz. Herhalde en güzeli bir bankaya gidip eğer uygulama yapmışlarsa (en azından banka ayağını) öğrenmek olacak.Yine de lütfen yorumlara devam edelim.Ama bilgi alırsam derhal paylaşacağımdan emin olabilirsiniz.Saygılar.

Yani bana da çok mantıksız geldi bu uygulama.
Amaç varolan ancak kayıtlarda gösterilmeyen değerlein ekonomiye kazandırılması.
Uygulama daha yeni olduğu için incelendiğinde nasıl eleştiri konusu olacak göreceğiz. Ancak Sn Nizam Bey'e katılıyorum. Bu kör göze parmak sokmak gibi birşey.

Bir de muhasebe kayıtlarını düşünüyorum.

İlk beyanda

102
500

4 gün sonra

131 veya baska hesap
102

Hemen sonra bir kez daha

102
500

?

Varlık Barışı konuşulurken aklıma takılmıştı zaten. Diyelim ki 1.000.000 TL yatırdın ve çektin. Bu yapılabilir bir şey ve yapıldı da. Bankalar bu tarz işlemler yapabiliyor iyi müşterileri için.

Bu tarz barışların gerçek anlamda uygulanması çok zor. Devlet de zaten bunu öngöremiyor mu? Kendileri de farkında.

İnceleme aşamasında sorun olabilir tabi. Ama ne kadar olur o da ayrı!

Yani arkadaşlar laf aramızda ticari anlamda ilişikileri iyi olan banka+firma ikilisi arasında şöyle bir diyalog geçtiğini de duydum.Firma bankaya diyor ki "benim namıma hesaba 1.000.000 TL (1 trilyon) yatırsana..Bankada diyor ki o kadar yatıramam ama 250.000 TL yatırırım.Yani ortada böyle bir para yok ama kayıtlara girecek.Bu örneğe benzer çok işlem yapılacaktır.Sayın holden17'ye bu anlamda katılıyorum.

alla alla yaptığımız işlemi size söyledim arkadaşlar.yer yemez benim sorunum değil onlar için önemli olan kasaya para girsin.hatta ben size şunu da söyleyim bi müşteri bankanın memurundan ayarladı 2saat durdu bankada para; vergisini hemen ödedi; memur akşama parasını geri aldı.yani ters bişi de yok vergsini ödedikten sonra.

ayrıyaten muhasebe kaydı da öyle olmuyo zaten.konuyu bilerek yorum yaparsak daha iyi olur yanıltmamış oluruz insanları.ben yapıp uyguladığımız için soran arkadaşa yardımcı olmak istemiştim.

Sayın Asiye Hanım bizim tepkimiz size karşı değil.Lütfen yanlış anlamayın.Siz tabiki yaptığınızı söylediniz.Biz bu tip işlemlerin kanuna ne kadar uyduğu konusunda tartışıyoruz.Sizi eleştirmiyoruz. Bu arada vergisi ödenen her işlem doğru olacaktır diye bir kuralda yok.Yani vergisini ödemiş olmanız (eğer işlem usule aykırı ise) sizi aklamaz.Bu da yine aklınızda bulunsun en azından.Özetle eleştiriler size karşı değildir.Sizin yaptığınız uygulama oldukça yaygın yapılacaktır.Biz uygulamayı eleştiriyoruz sadece.Saygılarımla

asiye ' Alıntı:
ayrıyaten muhasebe kaydı da öyle olmuyo zaten.konuyu bilerek yorum yaparsak daha iyi olur yanıltmamış oluruz insanları.ben yapıp uyguladığımız için soran arkadaşa yardımcı olmak istemiştim.

Devlet alırken sesini çıkarmaz ama zaman dolduktan sonra seyreyle şamatayı.
Amaç vergi incelemesinde fark çıkarsa daha az ödenerek yırtmak olduğuna göre incelemede en fazla yatan bir tanesi kabul edilecek diğerleri yokmuş gibi işlem yapılacaktır.

Merhaba,

Aslına bakarsanız 4. tebliğin hazırlandığına dair duyumlar var. Bence bakanlık üç aya uzatma yetkisini kullanma ihtimali çok yüksek. Her halükarda son günü beklemekte fayda görüyorum. Neticede beyanname tarihinden otuz gün sonra ödenecek. Ucu açık bir çok nokta var daha; Örneğin taşınmazlarda muhtemel değer artış kazançları; binek otolarda rayiç değer; mesela sermayeye eklenmesi gerekir diyor; Türk ticaret kanunuda ayni sermaye arttırımlarında kullanılan fon üç yıl elinden çıkarılamaz diyor.

Soru sahibin sorusuna gelince elbetteki mümkün; kanunen hiç bir engel yok; ancak dikkat edilmesi gereken nokta kasaya fiktif para girmesi; eğer çıkartacak yer bulamazsanız; bu sefer kasadaki parayıda adatlandırmak durumunda kalabilirsiniz.

"Ancak kasa müsaitse harcanacak yer mevcutsa yapılması durumunda; incelenseniz dahi bir sıkıntı çıkmayacağı inancındayım.

T U R K O ' Alıntı:
Devlet alırken sesini çıkarmaz ama zaman dolduktan sonra seyreyle şamatayı.
Amaç vergi incelemesinde fark çıkarsa daha az ödenerek yırtmak olduğuna göre incelemede en fazla yatan bir tanesi kabul edilecek diğerleri yokmuş gibi işlem yapılacaktır.

Sayın Turko "fazla yatan bir tanesi kabul edilecek diğerleri yokmuş gibi işlem yapılacaktır" demişsiniz. Nasıl olur banka paranın numralarını mı alacak nasıl tesbit edilecek bu husus. Açıklayabilirmisiniz.

Ayrıca nasıl bu kadar kesin konuşuyorsunuz. Sadece bir tanesi kabul edilecek diye konuyla ilgili tebliğlerde böyle bir husus yokken.

Saygılarımla,

Dün son mesajımı yazdıktan sonra İş bankasına uğradım.Bu işin nasıl yapılacağı konusunda hiçbir fikirleri yokmuş.Avukatlarımıza danışalım size haber verelim dediler.Sonrasında bizi aradılar.Bankaya paranın yatırılmasına bile gerek olmadığını sadece beyan doldurup vergisini ödeyeceksiniz dediler.Biz de "yanlışınız var zaten tebliğde kesin yatırılacağına dair ibare var" dedik.Tekrar iyice araştırıp haber vereceklerini söylediler.Halen beklemedeyiz yani :)

Burada bir kez daha şunu hatırlatıp bir iki cümle etmek istiyorum. Biz müşaviriz yani danışılan insan. mükellef bize danışır biz riskleri söyleriz. Şu şöyle yorumlanırsa riskin bu. Bu yanlış görülürse riskin bu. Mükellef de riski görür yok kardeşşim ben illa böyle yapacağım derse. İnceleme oranı %3 , incelenirsen bunun eleştirilmesi % 30 sen bilirsin derim.

Onun için genelde ben hep inceleme elamanı gözüyle bakarım olaylara. Yani buradan matrah çıkma riski var mı? Risk bu, olayda bu karar senin derim. Yani bizim işimiz riskleri mükellefe sunmak. Ben yaptım oldu. Banka birşey demedi. Herkes böyle yapıyor bunları, o kadar vergi verdik işte daha ne gibi şeyleri bizim söylemememiz lazım.

Şimdi olaya dönersek 5811'in yurtiçi varlıklara ilişkin kapsamına baktığımızda sahip olunan ve Türkiye?de
bulunan ancak 1/6/2009 tarihi itibarıyla
yasal defter kayıtlarında işletmelerin
özkaynakları arasında yer almayan paralar beyan edilebilir.

1) Beyan edilen paraya 1/6/2009 tarihi itibarıyla sahip olunması ancak kayıtlarında yer almaması gerekmektedir.

Yani parayı borç almış veya gitmiş bankadan kredi çekmiş ve beyan etmiş bu para ile olmaz. Biz yaptık oldu diyebilirsiniz ama gün olur da biri sorarsa sorun çıkabiliceğini düşünüyorum.
Veya 102 100 hesabında var oradan çıkarıp tekrar beyan ediyorsun. Bu da olmaz. 1.6.2009 tarihi itibariyle kayıtlarında olmaması gerekmekte diye düşünüyorum.

2) Vergilemede olayın gerçek mahiyeti esastır.
50.000 TL var çekip çekip beyan ediyorsun. Bu konuda ben de Sn Türko gibi düşünüyoum. İlk 50.000 TL lik beyanın doğru diğerleri reddedilir. Dayanak VUK 3. Sahip olduğun para 50.000 kanunda sahip olduğun paraya ilişkin beyan etme hakkı vermiş.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta bana göre şu;
Kanun parası olanı sadece bankaya yatırmakla sorumlu tutmuş bunun dışında bir sorumluluk yüklememiş. Ama böyle olması her yatırılan parayı 1.6.2009 itibariyle sahip olunan ve Türkiye'de bulunan para haline getirmiyor. Bunun aksini ispatlamak inceleme elemanının sorumluluğu nitekim 1 nolu tebliğde bu açıkça ifade edilmiş.

Yani inceleme elemanı senin bu paraya 1.6.2009 itibariyle sahip olmadığını ispat edecek donelere ulaşırsa sen istediğin kadar vergi yatırsan da bu beyanını doğru yapmayacaktır.

Benim görevim bunu söylemek. Bundan sonrasını mükellef bilir.

Asiye Hanım için de bir parantez açmam gerekecek. Biz hakim veya avukat olmasak da bizim de işimiz kanunla bir açıklama yapacaksak kanuna atıf yapmalıyız.
asiye ' Alıntı:
yer yemez benim sorunum değil onlar için önemli olan kasaya para girsin.
Bu cümle de şu şekilde destekleniyor
asiye ' Alıntı:
hatta ben size şunu da söyleyim bi müşteri bankanın memurundan ayarladı 2saat durdu bankada para; vergisini hemen ödedi; memur akşama parasını geri aldı.yani ters bişi de yok vergsini ödedikten sonra.
Banka memuru kanun koyucumu ki bu işleme aracılık etti diye bir şey olmaz diyorsunuz. İleride incelendiniz. size dedilerki niye böyle yaptınız? Açıklamanız ama banka memuru birşey olmaz dedi. Hem biz vergimizi ödedik siz niye hala bu işi soruyorsunuz dediğiniz de size kanun kısa 3 tane de tebliğ var. Bunlarda vergiyi ödeyin de nasıl beyan ederseniz edin diye bir madde mi var derlerse ne diyeceksiniz?

Ve son olarak bana da mesajınız var. Hatam için uyarmışsınız teşekkürler. Nihayetinde sermayeye ekleneceği için doğrudan 500'e atmışım. Esasa ilişkin bir şey değil önce fona sonra sermayeye.

Ama şu konuda sizle hemfikiriz.
asiye ' Alıntı:
konuyu bilerek yorum yaparsak daha iyi olur yanıltmamış oluruz insanları.

Çünkü gerçekten sizin dediklerinizi kayıtsızca yaparsa firmalar veya buraya giren arkadaslar sizin bu görüşlerinize uyup mükelleflere böyle birşey yapabiliriz derlerse bayağı bir kişinin ahını alacağınız fikrindeyim.

Resmi çok güzel çekmişsiniz Twolf Bey. Gördüğünüz üzere kimse ne olduğunun farkında değil. Paranın yatırılmasına bile gerek yok deniyorsa.

Rica ederim Sayın Serhat_ Bende söylediklerinize katılıyorum.Elbetteki tüm riskleri mükellefin önüne serip son kararı kendisine bırakmak yerinde bir hareket olacaktır.Ama bu kadar belirsizliğin olduğu bir durumda kesin bişeyler söylemekte çok zor.Ayrıca burada yapılan yorumları (yatırma ve çekme anlamındaki varyasyonu) kanun koyucu düşünmemiş mi zannediyoruz.tabi ki herşeyin farkındalar. Yapılan tüm işlemler incelemeye açık olacaktır.Sonuçta mükellefin kafası yine rahat olmayacaktır. Zamanla dahada netleşeceğini umuyorum.3 ay daha uzama ihtimali bencede yüksek. kaldı ki bu uygulama çokta rağbet görmemiştir.Saygılar.

Açıkçası ben kanun koyucunun[(Her kimse:)] oyle herşeyi düşündüğünü de zannetmiyorum. Elbise için kumaş kesiliyor. Sonra bakılıyor oradaki parça fazla oradan bir parça çıkartılılıyor, sonra bir bakılıyorki oradaki parça eksik oraya bir parça ekleniyor. Zaten bir de bunlar kriz kanunları.. .

Merhaba,

Şirket kuruluşlarında veya sermaye arttırımlarında kaç kere gerçekten sermaye olarak konan bedel ortak tarafından şirket kasasına konuyor;

Çoğunlukla Banka hesabına girdi çıktı yapılmıyor mu;

Ha benim defterlerimde böyle hareketler yok deyen meslekdaşlarım için gerekmiyor zaten bu kanun. Benim mesleğe bakış açım sadece danışmanlık değil; geminin dümeninde olmaktır. Çare bulmaktır; sığ sularda karaya oturmadan gemiyi geçirmektir. Eğer bir kanunda işletme lehine fayda olacaksa uygulamaktır.

Danışılan insan değil; yön veren insandır meslek mensubu;

Serhat_ ' Alıntı:
Resmi çok güzel çekmişsiniz Twolf Bey. Gördüğünüz üzere kimse ne olduğunun farkında değil. Paranın yatırılmasına bile gerek yok deniyorsa.

Paranın yatırılmasına elbetteki gerek var, tebliğ açık; süre konmamış bloke etnek yeterli;

Saygılarımla,

Sayın uzman sorunun özü son cümlenizde saklı. Bloke edelimde ne kadar süre ile edelim.Problem burda.50 yatırdım çektim sonraki yatırdığım 50'nin önceki 50 olmadığı ne malum :) Bunu nasıl tespit edecekler.Burada aklıma şu geliyor.30/09 itibariyle kanuna müracaat edenlerin banka hareketlerine bakacaklar (o ki dekont vereceğiz hesap numarası zaten yazacak) bu tarihlere isabet eden girişler değilde çıkışları soracaklar.Yani soru şöyle gelebilir."Bankaya 50 yatırdın iyi güzel,sonra bu 50 yi niye çektin,o ki çektin nereye kullandın?" Düşük ihtimal ama sorulmaz diyede bişey yok..