Yeni kıdem tazminatı fonu uygulaması hk.

batlı

Katkı Sunan Üye
Bildiğiniz üzere 3600 gün ve 15 yıl hizmet süresini dolduran bir kimse kendi isteği ile ayrılırsa ssk'dan kıdem tazminatı ile ilgili yazıyı alıp işverene ibraz edince kıdem tazminatını alabiliyor. Peki yeni kıdem tazminatı uygulaması hayata geçtikten sonra bu uygulamadan yararlanmak istersem ne olacak. Artık bu uygulama yeni yasa ile geçersiz mi olacak?

Ynt: yeni kıdem tazminatı fonu uygulaması hk

Yeni yasa çıkarsa bütün bunlar devletten ödenecek ama çok büyük bir farkla dünkü habere göre;

"Normal sisteme göre işyerinde 1 yıl çalışan 1 aylık maaşı kadar kıdem tazminatına hak kazanıyor. Ancak taslağa göre fon uygulaması geldiğinde hesap değişecek. 1000 TL maaşı olan bir işçiyi ele alalım. Bu işçi mevcut sistemde 1 yıl çalıştığında 1 aylık maaşı kadar yani 1000 TL tazminata hak kazanıyor. Ancak yeni sistemde 1000 TL maaşı olan işçi için işveren maaşın yüzde 3?ü oranında fona ödeme yapacak. Yani her ay 30 TL prim yatıracak. Bu tutarın yıllık karşılığı ise 360 TL olacak. İşçinin ilk anda kaybı 640 TL olacak. Nihai kayıp ise bu paranın fon tarafından nasıl nemalandırılabildiğine göre değişecek"

Ali Tezel'in yazısından bir alıntı koyuyorum aşağıda. 15 yıl hizmet süresi olanın artık kıdem tazminatı alamıyacağı hakkında. Ben şu an itibariyle 15 yıl ve 3600 gün şartını yerine getirdim ve bugün kendi isteğimle işten ayrılsam tazminat alabiliyorum. Yasa çıktıktan sonra bu hakkım kaybolacak mı ben bunu öğrenmek istiyorum. Eğer bu hakkım gidecekse şimdiden işten ayrılayım ve bu hakkımı kullanayım.

İlgili alıntı:
KIDEM TAZMİNATI ALMA HALLERİ AZALIYOR
Halen, yedi hal oluştuğunda işveren işçiye kıdem tazminatı ödemek zorundadır. İşyerinde en az bir tam yıl çalışmış olmak koşuluyla, bunlar arasında işveren tarafından haklı bir sebep olmadan işten çıkarılmak ve işçinin haklı bir sebeple işi bırakması da bulunuyor. Fon gelirse bu haller azalacak, mesela askere giden, 15 yılı tamamlayan, evlenen veya işten çıkan ve çıkarılan işçi kıdem tazminatı alamayacak.

Tabi bunların hepsi daha tasarı. Son halini almadığı için bir yorum yapmak zordur.
Ancak benim fikirimi sorarsanız hiç düşünmeden hak ettiğiniz kıdemi alın derim. Yarın ne olacağı belli olmaz.
Siz cebinize koyun hakkınızı sonra çalışmaya devam edersiniz.
:)

sizce hangi işveren bunu kabul eder :)

Nasıl yani? işverenin rızası ile olan birşey değil ki bu. Yasal zorunluluk. Talep ederse çalışan işveren ödemek zorunda.(Şu anda)

Geriye dönük bunu uygulamaları çok zor
işverene 20 yıllık işçi için fona paramı yatır denecek
bu pek mümkün değil.
ama bundan sonraki girişler için uygulana bilir.

Bence bu iktidar bunu yapar.Herkes de kaderine razı olur.

tasarıyı görmeden kesin birşey denilemez . Hizmet sektöründe faaliyet gösteren taşeron firmalar için kıdem tazminatına fon uygulaması iyi olacaktır görüşündeyim.

Ynt: Yeni kıdem tazminatı fonu uygulaması hk.

Gazetede okumuştum, yanlış hatırlamıyorsam, yeni kıdem tazminatı fonu uygulaması, fon yürürlüğe girdikten sonra işe girenler için uygulanabilecek, fon kanunlaşmadan önce işe girmiş ve devam eden için eski uygulamalar devam edecektir.
Buradaki hakkınızın kaybolacağını düşünmüyorum kesinlikle.