Yıllık izin sonraki seneye aktarılabilirmi

4857 sayılı iş kanununa göre işçi çalıştırıyoruz işçilerimizden biri 2009 yılı iznini kullanmamış ve bu yıl kullanmadığı izni kullanmak istiyor iş müfettişi telefonle görüştüm olur diyor kanunun53,54,55 maddeleri gereğince diyor ama ben okuduğumdan kullanamaz olduğunu çıkarıyorum izin vermelimiyim düşüncelerinizi lütfen kanun maddeleri ile açıklarmısınız

Ynt: yıllık izin sonraki seneye aktarılabilirmi

Önceki senelerde hak edipte kullanılmayan izin süreleri işten çıkış tarihine kadar istenen zaman kullanılabilir. İşçinin işv. anlaşması durumunda 3-5 yıllık izin bir bütün olarak tek seferde dahi kullanılabilir.

Yıllık ücretli iznin uygulanması

MADDE 56. - Yıllık ücretli izin işveren tarafından bölünemez.Bu iznin 53 üncü maddede gösterilen süreler içinde işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunludur.Ancak, 53 üncü maddede öngörülen izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere en çok üçe bölünebilir. İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez. Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz.Yıllık ücretli izinleri işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olanlara istemde bulunmaları ve bu hususu belgelemeleri koşulu ile gidiş ve dönüşlerinde yolda geçecek süreleri karşılamak üzere işveren toplam dört güne kadar ücretsiz izin vermek zorundadır. İşveren, işyerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izinlerini gösterir izin kayıt belgesi tutmak zorundadır.

sayın derin34 bu maddeden ben aktarılması ile ilgili bir şey anlayamıyorum yardımcı olurmusunuz

Doğru olanı işçinin hak ettiği yıllık izinleri süresi içinde kullanmasıdır. Ancak iş yoğunluğu vs. sebeplerden kullandırılamayan izinler toplu olarak kullandırılabilir.

berfin55 ' Alıntı:
sayın derin34 bu maddeden ben aktarılması ile ilgili bir şey anlayamıyorum yardımcı olurmusunuz

kanun maddesinde yıllık izin süreleri bölünemez (taraflar anlaşdığı takdirde en fazla üçe bölünebilir) diye yazıyor sizce aktarılabilirmi ?

bence aktarılamaz.

Ynt: Yıllık izin sonraki seneye aktarılabilirmi

demiral ' Alıntı:
SN.Berfin55
Verilen tüm cevaplar doğrudur. İşçi yıllık izin kullanımını hakettiğinde bunu dönem içerisinde kullanamaz ise gelecek dönemlerde kullabilir. Çıkışında kullanmadığı senelik izinlerinin parasını alır.

Kafanız karışmasın.

sn.demiral aksini iddia eden olmadı neden celallendiniz anlayamadım.
bence aktarılmaması gerekir ve doğrusu da bu .
iş yoğunluğu bitmez işçi işin bitmesini beklerse eğer hiç izin kullanamaz.

Teorik olarak 5510 sayılı kanundan sonnra aktarılması mümkün gözükmüyor. hatta sn Derin in söylediği gibi bölünmesi bile kurala bağlanmış.

Ancak pratikte bu uygulamalar sık sık yapılıyor. Anlaşmaya bağlı.

nguroy ' Alıntı:
Teorik olarak 5510 sayılı kanundan sonnra aktarılması mümkün gözükmüyor. hatta sn Derin in söylediği gibi bölünmesi bile kurala bağlanmış.

Ancak pratikte bu uygulamalar sık sık yapılıyor. Anlaşmaya bağlı.

teşekkür ederim..
sanırım siz daha iyi açıkladınız .

Neden forumda bu aralar herkes cok agresifleşti yazıları okudukça inanın çok üzülüyorum....

demiral ' Alıntı:
SN.Berfin55
Verilen tüm cevaplar doğrudur. İşçi yıllık izin kullanımını hakettiğinde bunu dönem içerisinde kullanamaz ise gelecek dönemlerde kullabilir. Çıkışında kullanmadığı senelik izinlerinin parasını alır.

Kafanız karışmasın.

Ben bu yazıda çok ters birşey göremiyorum...Gayet normal bir şekilde cevap verilmiş....

Lütfen biraz daha sakin bir şekilde bilgi paylaşımında bulunursak hepimiz için daha iyi olur......