%5 İndirim Kaydı

Ynt: %5 İndirim Kaydı

nguroy ' Alıntı:
Sn Emansur;

Siz herhalde bu konuda daha önce yapılmış tarışmalara göz atmadınız.
Öncelikle İSMMO odasının kaydı yanlıştır.
Dikkatli bakarsanız oda da bunu ancak "TAVSİYE" etmektedir.
Tahakkuk ve ödeme esası uygulayan büyük kurumsal şirketlerde bu tip bir kayıt hatalı sonuçlar verecektir
Şahıs işletmeleri, cep/kasa işletmelerinde tamam . Zaten tahakkuk esası kimin umurunda?

Ayrıca"Bu sözler tartışmayı bitirir" gibi ifadeler forum etiğine pek uymuyor.

sayın güroy

bir çoğumuzun bağlı olduğu İSMMMO gibi bir kurumun tavsiyesine yanlıştır demenize katılmıyorum evet bu bir tavsiyedir dileyen böyle yapar dileyen yapmaz fakat böyle bir kurum yanlış olan bişeyi nasıl tavsiye eder...

Kendisi emin olsa TAVSİYE etmez. Böyle olmalıdır der.

Bne İSMMO bunun dışında bir çok yanlışını gördüm. :) :)

Orda buna cevap verenler de dünya dışı varlıklar değil. Sizin benim gibi ölümlü normal meslek mensupları.
Zaten herşey tek bir yorumla yapılsa. Ne yargıya gerek kalır ne de yoruma.

o zaman başka söze gerek yok önce odayı düzeltmek lazım
pınar başından bulanır.... :)

2. İşverenlere Getirilen Destek Unsurları:

A. 01/10/2008 tarihinde geçerli olmak üzere yürürlüğe giren, 5510 sayılı Kanun gereği, 4/a sigortalılarına ilişkin malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinden, işveren hissesinin beş puanlık kısmına isabet eden tutarının hazinece karşılanması;

Bu Kanunun 4?üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalıları çalıştıran özel sektör işverenlerinin, bu maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre ?malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinden, işveren hissesinin beş puanlık kısmına isabet eden tutar hazinece karşılanır.? Hükmü yer almakta olup, bu hükmün uygulamasına yönelik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu?nun 13.11.2008 tarihli 2008/93 sayılı genelgesinde aşağıdaki açıklamalar yapılmış bulunmaktadır

%5 lik indirim bir DEVLET TEŞVİĞİDİR 602 hesap tdhp bunun için konmuştur.

İşletmede maliyetler aylık olarak belirlenmektedir. İşçilik kayıtlarının ay sonu tahakkuk kaydında %5 indirimi sig.işv.hissesinden düşerek yapıyoruz (maliyete yüklememek için.) İşletme üretim işletmesi olduğu için ve ssk genelgesindede 5 puanlık indirimin maliyete yüklenmeyeceği belirtildiğinden 602 nolu hesap uygun olmaz diye düşünüyorum.

Bu defa sigorta primi geç ödenince %5 farkı ödemek zorunda olduğundan maliyetler yanlış oluyor. Bu işe çözüm getirebilir misiniz?

Yaptığımız kayıt
720 Direkt işçilik
730 Sig.işv.his. %5 indirimli
360
361 %5 indirimli tutar
335 Pers.Borç.

bu arada %5 lik indirimden hangi kurum yada işletmeler faydalanıyor....

Bi zahmet bu başlığı baştan itibaren okuyun.

nguroy ' Alıntı:
Maliye bu konuda görüş vermez. Ne zaman gördünüz muhasebe görüşü verdiğini?

Benim elimde maliyenin muhasebe uygulamasına ilişkin verdiği mukteza var.
(fatura üzerinde gösterilen iskontodan sonra kalan net tutarının 600 hesapta izlenmesi gerektiği hususunda )

%5 lik hazine yardımına ilişkin birisi mukteza istesede rahatlasak.

alptaylan ' Alıntı:
Bu kayıt mevzuuna son noktayı koymak istiyorum.5 puanlık indirimle ilgili yapılan kayıtları görünce mantık nerde diyorum.
kayıt aynen böyle
............. .......................................
720
361 (5 puanlık indirim)

335
361(indirimsiz sigorta pirimi)
360
........... .........................................

mantık ta şu her nekadar devletin yaptığı bir indirimsede burda bir gelir yok arkadaşlar. örneğin bu indirim olmasaydı 720 ye daha fazla gider yazıp vergi matrahından daha fazla indirim yapacaktın.yani sen cebinden çıkmayan paraya gelir yazamazsın.burada gerçekleşen gider miktarını muhasebeleştireceksin 5 puan inmişse 5 puanlık indirim kadar giderini azaltıyorsun ve dönem sonunda maliyet hesabında 5 puanlık kısım kadar maliyetin azalıyor. Bazıları benim yukarıda yaptığım kaydı 2 aşamada yapmış ama düştükleri bir hata var 361 e borç verip 720 yi alacaklandırmışlar 700 lü hesaplar yansıtmaların dışında alacak çalışması muhasebe mantığına ters düşer.

602 yi kullanan hayal peres arkadaşlara sesleniyorum.bu olayda gelir yok giderinde azalma var.
sizin mantığınızla bu iş olmaz.
son noktayı koyduğumu düşünerek herkese hayırlı kayıtlar.

Merhaba,

Kabak tadı verdiği için bu konu hakkında yazmak istemiyordum ama. Ne demişler kaşınan yara kanar;

Giderde azalma yok, sevgili forumdaşım; burada işveren tarafından yerine getirilmesi gerekn yükümlülüğün devlet tarafından karşılanması var,

Yani kazanılması belirli şartlara bağlı ve gerekli şartları sağlayanan mükeleflerin elde ettiği bir kazanç, MSUGT hükmünü daha önce yazdım (defalarca); hiç bir gelir kalemi gerek gider kalemimini alacağına yazmak suretiyle; gerekse hiç yazmadan gider hesabını net yazılması suretiyle, kazancı ilgilendiren gider kalemiyle mahsup edilemez; ayrı ayrı finansal tablolara yansımalıdır.

Kaydınız yanlış, Ücret Bordrosu olduğu gibi işlenmediği için; tamlık kavramına, gelir hesabı gösterilmediği için tutarlılık kavramına, henüz kazanılmamış bir hak; kazanılmış gibi gösterildiği için tahakkuk esasına aykırıdır. Bırakın noktayı; virgül bile olmaktan uzaktır, sadece bir ünlem ve soru işareti konulup; bu forum başlığında yapılmaması gereken kayıtlardan birisi olarak not düşülmeli ve Hayal bile etmemek üzere zihinlerde arşivlenmeldir,

Bu arada hazır konu açılmışken; 602 değil,

teşvik; 679 muhasebe hesabında gösterilmelidir.

Çünkü faaliyet döngüsü içerisindeki bir hasılat değlidir ki Gelir tablosunda net satışlar grubu altında yer alsın; hasılat değil Gelir tablosuna kazançlar grubu altında görünmelidir.

Kayıtlara geçmesi için tekrar yazıyorum;

679 hesabının kullanımı hususunda daha önce detaylı olarak açıkladığım hususların; yukarıda sunduğum özetindende anlaşalıcağı üzere; % 5 teşvik kazancınını; 679 hesabının kullanılmak suretiyle gelir tablosunda kazançlar grubu altında görünmesinin sağlanmasının daha profosyonel bir yaklaşım olcağı konusundaki kanaatim bakidir.

Saygılarımla,

nguroy ' Alıntı:
2. İşverenlere Getirilen Destek Unsurları:

A. 01/10/2008 tarihinde geçerli olmak üzere yürürlüğe giren, 5510 sayılı Kanun gereği, 4/a sigortalılarına ilişkin malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinden, işveren hissesinin beş puanlık kısmına isabet eden tutarının hazinece karşılanması;

Bu Kanunun 4?üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalıları çalıştıran özel sektör işverenlerinin, bu maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre ?malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinden, işveren hissesinin beş puanlık kısmına isabet eden tutar hazinece karşılanır.? Hükmü yer almakta olup, bu hükmün uygulamasına yönelik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu?nun 13.11.2008 tarihli 2008/93 sayılı genelgesinde aşağıdaki açıklamalar yapılmış bulunmaktadır

%5 lik indirim bir DEVLET TEŞVİĞİDİR 602 hesap tdhp bunun için konmuştur.

şimdi 5510 sayılı kanun madde 4/a Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar diyor burda ne demek istiyor kanun açıklarmısınız...

4a Hizmet akdi bilindiği gibi eski deyimi ile SSK lı olarak çalışan demektir. Bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar deyiminin neresini anlamadınız.

Bir kişi iki veya daha fazla işyerinde ssk lı olabilir diyor.

Bu arada doğal olarak sn Uzman'ın 679 görüşüne de ben katılmıyorum.

Faaliyet döngüsü içersinde değil diyorsunuz. Bir ticari veya sınai işletme personelini kendi faaliyeti dışında mı çalıştırıyor.Yani bildiğimiz PERSONEL GİDERLERİ faaliyet gideri değilmidir?

Personele yapılan ödemeler tam olarak ve doğrudan doğruya ticari kazancın elde edilmesi için yapılmaktadır. Bu giderler de sizin deyiminizle FAALİYET döngüsünü oluşturmaktadır.

bir veya biden fazla işyerinde çalışılıyorsa o zaman kısmi süreli çalışma olur dolayısı ile %5 lik indirimden kısmi süreli işçi çalıştıranlar mı faydalanıyor...

uzman kardeşim görüş ve fikirlerine saygılıyım bende bu konunun bukadar uzamasına gerek olduğunu düşünmüyorum.Benim kayıtımda hiçbir gider kalemi alacak olarak çalıştırılmamıştır.361 de gelir kalemi değildir.700 lü hesaplarla 361 kıyaslamak doğru değil kannatimce.giderin azalması derken burada devlek teşvikleri gider yada gelir yazılamaz anlamında kullandım.benim fikrim bu konuda bir görüş ayrılığı olduğu.bu mantaliteyle yatırım teşviklerini hep gelir kaydetmek gerekli ozaman.neyse ben bu konuda yorum yazmayacağım artık görüştüğüm üstadlarımda 5 puanlık indirimin gelir yazılamayacağı konusunda görüş bildirmişleridir.saygılarımla.

Merhaba;

Sayın Alptaylan,

gider hesabına toplam tahakkuk miktarını girip; teşvik tutarını alacak girmek surtiyle netleştirmekle; direk olarak Teşvik düşülmüş halini girmek; aynı şeydir. Sonuçta firmanın kazanç kalemleri altında görünmesi gereken bir tutarı mahsup yoluyla peçelemiş olmuyormusunuz. Ve bu durum MSUGT Gelir tablosu ilkerlerine ( Yukarıda belirttiğim) aykırı bir durum teşkil etmiyormu...???

Saygılarımla,

Tekrar Merhaba,

Sayın Güroy;

Faaliyet döngüsü içerisinde olmayan işçilik gderi değil;

Teşvikin edinim şekli,

İşverenin aldığı teşviğin, iştigal ettiği faaliyet konusuyla bir ilgisi yok; Atıyorum tarım söktöründe faaliyet gösteren bir firmanın aldığı devlet desteği değil;

Teşvik faaliyetten bağımsız olarak gerçekleştiği için; faaliyet döngüsü içerisinde değerlendirilmemeli;

Dolayısıyla Gelir tablosunda faaliyet gelirleri arasında değil; Olağandışı gelirler bölümünde gösterilmelidir.

Benim görüşüm budur;

Saygılarımla,

"Giderde azalma yok, sevgili forumdaşım; burada işveren tarafından yerine getirilmesi gerekn yükümlülüğün devlet tarafından karşılanması var,

Yani kazanılması belirli şartlara bağlı ve gerekli şartları sağlayanan mükeleflerin elde ettiği bir kazanç, MSUGT hükmünü daha önce yazdım (defalarca); hiç bir gelir kalemi gerek gider kalemimini alacağına yazmak suretiyle; gerekse hiç yazmadan gider hesabını net yazılması suretiyle, kazancı ilgilendiren gider kalemiyle mahsup edilemez; ayrı ayrı finansal tablolara yansımalıdır.

Kaydınız yanlış, Ücret Bordrosu olduğu gibi işlenmediği için; tamlık kavramına, gelir hesabı gösterilmediği için tutarlılık kavramına, henüz kazanılmamış bir hak; kazanılmış gibi gösterildiği için tahakkuk esasına aykırıdır. Bırakın noktayı; virgül bile olmaktan uzaktır, sadece bir ünlem ve soru işareti konulup; bu forum başlığında yapılmaması gereken kayıtlardan birisi olarak not düşülmeli ve Hayal bile etmemek üzere zihinlerde arşivlenmeldir,"

Bu görüşlerinize tamamen katılıyorum sn Uzman;

Bence önemli olan gider hesabına alacak yazmak değil ayrı bir gelir grubunda göstermektir.
Bu nedenle şu aşamada 602/679 tartışmasını sürdürmenin çok fazla anlamı olmadığı da ayrıca düşünüyorum.
Belki günün birinde mali idare bir vesile ile özelge yayınlamak lütfunda bulunursa hepimiz İdarenin bu konudaki görüşünü öğrenir öyle uygularız.
Ancak şurası kesin ki İSMMO dediği gibi aktif karakterli 7 grubu hesaplarına alacak kayıtla işlem yapmak sağlıklı değildir.

nguroy ' Alıntı:
"Bence önemli olan gider hesabına alacak yazmak değil ayrı bir gelir grubunda göstermektir.
Bu nedenle şu aşamada 602/679 tartışmasını sürdürmenin çok fazla anlamı olmadığı da ayrıca düşünüyorum.
Belki günün birinde mali idare bir vesile ile özelge yayınlamak lütfunda bulunursa hepimiz İdarenin bu konudaki görüşünü öğrenir öyle uygularız.
Ancak şurası kesin ki İSMMO dediği gibi aktif karakterli 7 grubu hesaplarına alacak kayıtla işlem yapmak sağlıklı değildir.
+1

:)

Bakın burda tam bir demokrasi ve uzlaşma kültürü örneği verdik.
Önemli olan dinlemesini bilmek, dinlerken karşındakini nasıl haksız çıkaracağını beyinin içinde dolandırmak değil, ortak noktalar nelerdir, hangi konularda uzlaşmaya yakınız , hangi konularda ise tamamen zıt oluyoruz bunların hesabını yapmaktır.
Keşke tüm meslektaşlarımız bunu sağlamak için çaba gösterse, Keşke tüm vatandaşlarımız , karşısındaki muhaliflerini bir dinlese :( :( :( :o

sayın usman
yorum yazmayacağım dedim ama cevap hakkı doğdu
belirteyim benim kayıtımda hiçbir şekilde gider hesapları alacak çalışmıyor ayrıntılı olarak son defa açıklayayım ve herkes inandığı kayıtı yapsın
1- tahakkuk gerçekleştiğinde yapılacak kayıt
------------------- / --------------------------------------------
720 xxxxxx
361(5 puanlık indirim rakamı)

361 (5 puanlık indirim düşülmeden tahakkuk)
------------------- / ---------------------------------------------

2. kayıt herhangi bir şekilde ödeme gerçekleşmedi yada 5 puanlık indirim iptal oldu

-------------------- / ------------------------------------------------
720 (iptal olan 5 puanlık indirim rakamı)

361(iptal olan 5 puanlık indirim rakamı)
-------------------- / ------------------------------------------------

bana birisi çıkıp gvk ya ve kvk ya göre devlet teşvikleri gelir yada gider yazılabilir desin ozaman bende 602 yada 679 nolu hesabı kullanacağım.
burada hiçbir şekilde 700 lü gider gurubu alacak çalışmamıştır. 361 nolu hesapta borç çalışmasında muhasebe standartları açısından bir mahsur yoktur.

son olarak sormak istiyorum agari geçim indirimini siz nasıl muhasebeleştiriyorsunuz ? sadece merak ettiğim için soruyorum.

sonsuz saygılarımla amacım polemik oluşturmak değil fikir paylaşmak herkese saygım sonsuz.