%5 İndirim Kaydı

Ynt: %5 İndirim Kaydı

KESİNLİKLE gider yazılamaz. 5510 düşüldüğünde yane ödenen net tutar gider yazilabilir. Yasadan kaynaklanan indirimin muhasebeleştirilmesi gibi bir durum olamaz.

UZMAN ' Alıntı:
...................
Metin aynen şöyle
Hazinece karşılanan prim tutarları gelir ve kurumlar vergisi uygulamalarında gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınmaz.

Şimdi gelir ve kurumlar vergisi uygulamaları nedir;

İşletmenin vergi uygulanacak matrahının tesbiti;

Biz zaten gelir tablosunda gösterilmiş olan işçilik giderlerinin; hazinece karşılanan kısmını gelir hesaplarına atmak suretiyle; gelir ve kurumlar vergisi uygulamalarında maliyet unsuru olarak kullanılma masını sağlamıyormuyuz;

Gelir kalemini; gider kalemine mahsup etmeyi düşünen meslekdaşlarımı; bu uygulamanın MSUGT 1. nolu tebliğinde; gelir tablosu ilkelerinde yeralan; gelir ve gider kalemlerinin ayrı ayrı gösterilmesi gerektiği ibaresine aykırı hareket edeceklerini ve MSUGT' ye uymamanın sonucunda ceza uygulanması gerektiğini; hatırlatırım,

Saygılarımla,

%5 İndirimle İlgili Şöyle bi kayıt yapsak daha doğru olur diye düşünüyorum...

770 xxx
181.01 Skg Prim İnd. %5 xxx
360 xxx
361 xxx
335 xxx

Not: %5 ind. tutarı kadar 181.01 hs borc kaydı yapılıyor. 770 hs. bu tutar kadar eksik yazılıyor.

Kafalarımız iyice karıştı.Nasıl yapacağımız konusunda belirsizlik sürüyor.

respol arkadaşıma bende katılıyorum.
gelir veya gider kaydelilemez arkadaşlar

5084 sayılı kanun
madde-7
f) 4 üncü madde hükmüne göre Hazinece karşılanan prim tutarları gelir ve kurumlar vergisi uygulamalarında gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınmaz.
bazı arkadaşlarımız muhasebe kayıt örneklerini bile yapmışlar.sonrada teşvik ssk prim tutarını borç kaydı yaparak 602 hesabı alacaklandırmışlar.şimdi bunun kanuna uymadığını size ispat edeyim müsaadelerinizle.(602 hesap uygun olacaktır diyen arkadaşlarımıza cevaben)
ÖRNEK:1 adet işcimizin aralık/2008 ayına ait ücret bordo tahakkuku aşağıdadır. maaşı brüt 1.000 ytl.olsun
31/12/2008
770- 1.215,00
01.Brüt maaş 1.000,00
02.SSK işv.payı 195,00
03.İşs.sig.işv.py. 20,00
335- 716,50
360- 133,50
01.GV stpj.127,50
02.DV verg. 6,00
361- 365,00
01 SSK primler 335,00
02 İşs.sig.primler 30,00
aralık/2008 ücret bordrosu tahakkuku
ya bu teşvik tutarını hemen
31.12.2008 tarihinde
361- xxxxx
602- xxxxx
yada ödeme yapıldığında mecburen
31.01.2009 tarihinde
361- xxxxx
602- xxxxx

şimdi arkadaşlar derki; tahakkuk yapıldı ödeme yapıldığında 361 hesaba sağlanan teşvik tutarı kadar borç kaydı 602 hesaba ise bu tutar kadar alacak kaydı yapılır ve işlem sonuçlandırılır.
ve fakat:
aralık/2008 ayının ssk prim ödemesi kanun gereği takip eden ayın son gününe kadar yani 31.01.2009 ödenir.
1- aralık ayında %5 işveren hissesi prim teşvik tutarını biz giderleştirdik.
2- ödeme ocak 2009 da yapıldı ise 361 hesabın tüm bakiyesi 2008 kesin mizanında yer alır ve 2009 açılış bilançosunda görünecektir.
eğer, 31.12.2008 de ücret bordrosunun içine yada aralık ayına ait bir sonraki fişe
361-xxxxx
602- xxxxx kaydını düşerseniz henüz ödeme yapmadan bu haktan yararlanmış olursunuz.gelir ve gider arasında fark olmaz(çünkü bir taraftan gider yazarken diğer taraftan gelir yazdık.)buradan ilave vergi çıkmaz ancak kanun maddesi gereği ......Hazinece karşılanan prim tutarları gelir ve kurumlar vergisi uygulamalarında gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınmaz.amir hükmünü gider yazarak ihlal etmiş olursunuz.bazı arkadaşlar da ödemeyi yaptığımız tarihte gelir yazarız diye yazmışlar, ama bu da mümkün değil çünkü örneğe geri dönecek olursak ödeme ocak 2009 da yapıldı.ödeme yapılan tarihte gelir yazılırsa 2009 un geliri olacaktır.ve gider 2008 de kalacağından yine ilgili kanun maddesi gereği ......Hazinece karşılanan prim tutarları gelir ve kurumlar vergisi uygulamalarında gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınmaz amir hükmünü ihlal etmiş olursunuz .
sonuç olarak, bu teşvik indirimini tahakkuk kaydı esnasında yani ilgili ay ücret bordrosu tahakkuku yaparken, işveren payı giderinden(720-730-740-750-760-770 hesaplardan)azaltıp karşı hesapta da 361 nolu hesaptan tenzil edilmesi gerekecektir.bu usulün yanlış olan tarafı neresi ben anlamış değilim işte örnek işte sonuç.bu arada eğer derseniz ki bu sgk prim ödemesi şayet yapılmaz ise: baştan 602 hesabı kullanan arkadaşlar tekrar 602 hesaba borç kaydı mı yapacaklar acaba?cevap çok basit zaten tahakkuk kaydımızda, hazinece karşılanmayacağı için teşvik primi tutarı kadar işveren payı giderini az yazmıştık.mali idare lehine bir durum söz konusudur.ödenmez ise sgk ödenmeyen teşvik primini gecikme zammı ile geri alacaktır.Bu da beklenmeyen bir durum olmasa gerek.
saygılarımla.

Değerli arkadaşlar,

5510 sayılı yasa ile işverenlere getirlen %5 lik indirim bir tür
devlet teşviğidir.
O nedenle bordroları eskiden olduğu gibi düzenlemek ve ay sonu
itibariyle muhasebe kaydını yapmak gerkir. Çünkü burada bir değişiklik
olmadığı gibi, yasa gereği işverenin SGK'ya herhangi bir borcunun olup
olmadığı bizce bilinmeyebilir. Borcu varsa zaten yararlanamaz.
Kısacası prim indirimi yokmuş gibi ilgili dönemde (31.12.2008 gibi) muhasebe kaydını yaparak 7'li hesaplardan hangisine dahil edilmesi gerekiyorsa o hesaba (720, 740,
760, 770 vd)gider (borç) olarak kayıtlamak gerekir.

Dalayısıyla sigorta primini de indirim olmayacak gibi 361 hesaba
kayıtlamak gerekir.

%5'lik teşvik ise, yararlanıldığı (ödendiği) dönemde ödeme belgesine dayanarak
kayıtlanmalıdır. Bu ödeme işveren için bir tür devlet katkısıdır. O nedenle,
ödeme belgesinde yararlanılan miktar kadar 361 Hesabın borcuna ve 602
Diğer Gelirler hesabının alacağına kayıtlanır.

Çünkü 602 Hesap:"İşletmenin korunması, ihracatı teşvik ya da hükümet
politikasına uyma zorunluluğu karşısında oluşan işletmenin faaliyet
hasılatındaki düşüklüğü ya da faaliyet zararını gidermek için, sermaye
katkısı niteliğinde olmayan, mali yardımlar (sübvansiyonlar), devletin
bazı malları vergi, resim, harç ve benzeri yükümlülüklerden istisna
etmesi yoluyla yaptığı yardımlar (vergi iadeleri) ve satış tarihindeki
vade farkları, ihracatla ilgili fiyat istikrar destekleme primi vb..
hasılat kalemleri bu hesapta izlenir." şeklindedir.

Bu teşvik miktarlarını görmezden gelemeyiz. Bunun aksi, muhasebe sistemine
aykırıdır. Ayrıca işveren yıl sonunda "ne kadar fayda sağladığını" bilmesi gerekir.

Yine diğer bir konu; bu bir tür gelir olduğuna göre gelir tablosu ilkelerine göre brüt değerleri ile gelir tablosunda yerini alması gerekir. Yani gelir tablosu ilkelerini dikkate almamız gerekir.
Bu ilkeye göre; her türlü gider ve gelirler gelir tablosuna brüt değerleri üzerinden intikal ettirilir.

Saygılarımla.
Gökhan Dede

Bu kayıt mevzuuna son noktayı koymak istiyorum.5 puanlık indirimle ilgili yapılan kayıtları görünce mantık nerde diyorum.
kayıt aynen böyle
............. .......................................
720
361 (5 puanlık indirim)

335
361(indirimsiz sigorta pirimi)
360
........... .........................................

mantık ta şu her nekadar devletin yaptığı bir indirimsede burda bir gelir yok arkadaşlar. örneğin bu indirim olmasaydı 720 ye daha fazla gider yazıp vergi matrahından daha fazla indirim yapacaktın.yani sen cebinden çıkmayan paraya gelir yazamazsın.burada gerçekleşen gider miktarını muhasebeleştireceksin 5 puan inmişse 5 puanlık indirim kadar giderini azaltıyorsun ve dönem sonunda maliyet hesabında 5 puanlık kısım kadar maliyetin azalıyor. Bazıları benim yukarıda yaptığım kaydı 2 aşamada yapmış ama düştükleri bir hata var 361 e borç verip 720 yi alacaklandırmışlar 700 lü hesaplar yansıtmaların dışında alacak çalışması muhasebe mantığına ters düşer.

602 yi kullanan hayal peres arkadaşlara sesleniyorum.bu olayda gelir yok giderinde azalma var.
sizin mantığınızla bu iş olmaz.
son noktayı koyduğumu düşünerek herkese hayırlı kayıtlar.

Sn Arkadaşlar,
Geriye dönüp baktığımız da, muhtelif görüşler, değişik ve zengin yorumlar var...Bu ihtilaflardan, tereddütlerden sonra mukteza talep eden meslektaş oldu mu? Maliyenin görüşü nedir acaba? Özelge talep eden arkadaşlar, sonuçlarını bizlerle paylaşırsa son nokta bence konur....
Kolay gelsin

Maliye bu konuda görüş vermez. Ne zaman gördünüz muhasebe görüşü verdiğini?

alptaylan ' Alıntı:
Bu kayıt mevzuuna son noktayı koymak istiyorum.5 puanlık indirimle ilgili yapılan kayıtları görünce mantık nerde diyorum.
kayıt aynen böyle
720
361 (5 puanlık indirim)

335
360

mantık ta şu her nekadar devletin yaptığı bir indirimsede burda bir gelir yok arkadaşlar. örneğin bu indirim olmasaydı 720 ye daha fazla gider yazıp vergi matrahından daha fazla indirim yapacaktın.yani sen cebinden çıkmayan paraya gelir yazamazsın.burada gerçekleşen gider miktarını muhasebeleştireceksin 5 puan inmişse 5 puanlık indirim kadar giderini azaltıyorsun ve dönem sonunda maliyet hesabında 5 puanlık kısım kadar maliyetin azalıyor. Bazıları benim yukarıda yaptığım kaydı 2 aşamada yapmış ama düştükleri bir hata var 361 e borç verip 720 yi alacaklandırmışlar 700 lü hesaplar yansıtmaların dışında alacak çalışması muhasebe mantığına ters düşer.

602 yi kullanan hayal peres arkadaşlara sesleniyorum.bu olayda gelir yok giderinde azalma var.

alptaylan arkadaşa katılıyorum lakin bunun gelir olmadığını düşünmek bence mantıklı değil çünkü giderlerimizi nereden ödüyoruz tabi ki gelirlerimizden gider olarak düştüğümüz %5 lik iade nin kaynağı neresi...?

alptaylan ' Alıntı:
kayıt aynen böyle
720
361 (5 puanlık indirim)

335
360

Peki sigorta primi zamanında ödenmezse %5 indirim hakkı gidecek ödediğimiz sigorta primi 361 hs. bakiyesinden yüksek olacak o zaman nasıl bir kayıt yapacağız

zamanında ödenirse alptaylan arkadaşın kaydı doğrudur yani %5 kısmı düşüp öyle giderleştirmek zamanında ödenmezse %5 lik kısmı düşmeden giderleştirip ödendiğinde %5 lik kısmı 602 ye atmak en mantıklısı neticede en başta giderleştiriken bu gelirinden düşmüyormu....

Tahakkukla gider arasında zaman farkı var. tahakkuk ay sonu itibarıyla yapılıyor. Tahakkuk yapılırken %5 inidirimin olacağı kesin değildir.
Ödeme daha sonra yapılıyor . Bu nedenle önce indirim yokmuş gibi tahakkuk yapmak doğrudur.
Ödeme yapılırken de şartlar varsa %5 eksik ödeme yaparsınız.

Bu yorumları yazan ve 602 hesaba Gelir diyen arkadaşlara tekrar hesap planı tebliğinden veya herhangi bir muhasebe kitabından hesabın açıklamasını okumalarını öneriyorum.

Özetle 602 hesap devlet sübvansiyonları (teşvik) ile ilgilidir. Şu anki uygulamada işverene teşviktir.
Yürütme yeni bir yasal düzenleme yapıp işveren sgk pirimi yeni oranı bundan sonra budur derse o zaman böyle şeylere gerek kalmaz. Tahakkuk yaparken doğrudan yeni orandan yapar öderiz.

Benim yaptığım uygulamada şu şekilde..
İlk ücret tahakkukunda indirim yokmuş gibi kaydı yapıyorum.
770 (ücretler)
335
361 (indirimsiz hali)
360
------------------
Eğer indirimli haliyle ödenmişse

361 (indirimli hali)
770 (damga vergisi)
100
----------------------
361 (indirim kısmı)
770 (ücretler)
-----------------------

eğer ödeme yapılmamışsa indirim hakkı kalmayacağından,sonradan yapılan ödemeyi

361(indirimsiz hali)
770(damga vergisi)
KKEG
100
----------------------------

saygılar.

sn twolf;

Bu sizin uygulamınızı yapan ve bunu savunan çok var. Yapılırsa kimse buna yanlış da diyemez.
Ancak benim görüşüme göre borç karakterli olan gider hesaplarına düzenli alacak kayıt yapılması doğru değildir.
Geçici olarak yapılabilir,ama devamlılık arz etmesi halinde TDHP ruhuna, netlik prensibine ters olur. :)

---------------------31.01.2009----------------------------------

770 (720-730-740-760) BRÜT ÜCRET GİDERLERİ
770 (730-740-760) SGK İŞVEREN HİSSESİ (İndirimsiz)

360 ÖDENECEK GELİR VERGİSİ
360 ÖDENECEK D.V.
361 ÖDENECEK SGK PRİMİ (İŞÇİ+İŞVEREN)
335 (381) ÖDENECEK ÜCRETLER

Ocak Ayı Ücret Tahakkuku
-----------------------------------------------------------------------

--------------------31.01.2009-------------------------------------

361 ÖDENECEK SGK PRİMİ (İŞVEREN HİS.%5)

770 (730-740-760..) SGK İŞVEREN HİSSESİ (%5)

%5 lik indirimin muhasebe kaydı
--------------------------------------------------------------------------

-------------------26.02.2009-----------------------------------------

360 ÖDENECEK GELİR VERGİSİ
360 ÖDENECEK D.V.
361 ÖDENECEK SGK PRİMİ (İŞÇİ+İŞVEREN)

102 BANKA

VD,SGK ve Ücretlilere yapılan ödemeler (zamanında ödenen)
----------------------------------------------------------------------------

sanırım bu konuyu kapatır.....

Sn Emansur;

Siz herhalde bu konuda daha önce yapılmış tarışmalara göz atmadınız.
Öncelikle İSMMO odasının kaydı yanlıştır.
Dikkatli bakarsanız oda da bunu ancak "TAVSİYE" etmektedir.
Tahakkuk ve ödeme esası uygulayan büyük kurumsal şirketlerde bu tip bir kayıt hatalı sonuçlar verecektir
Şahıs işletmeleri, cep/kasa işletmelerinde tamam . Zaten tahakkuk esası kimin umurunda?

Ayrıca"Bu sözler tartışmayı bitirir" gibi ifadeler forum etiğine pek uymuyor.

indirim gerçekleşmezse düz mantık

720 xxxxx

361(5 puanlık kısım) xxxxx

bakın bu olayla 360 asgari geçim indiriminin mantığı aynı sen zaten bildirgeyi 5510 sayılı kanuna göre veriyorsun ve tahakkuk fişinde sana 5510 sayılı kanuna göre ödemen gereken rakamı tahakkuk ettiriyor sgk.sen bu kanuna göre primi ödemez yada ödeyemezsen 5 puanlık indirimi giderine koyarsın yukarıdaki kayıt gibi halen arkadaşalar 602 den bahsediyor yapmayın muhasebe mantığı bunu kabul etmez burada oluşan bir gelir yok arkadaşlar giderin gerçekleşmesi yada gerçekleşmemesi olayı var.