Bağkur İşe Giriş Çıkış Bildirgelerine Dikkat Edin!

Kurulan şirket AŞ mi Ltd mi?
-/-
İşlem yönetmeliğinde (14 Md-ç-2) "...AŞ ynt kurulu üyesi olan ortaklarının sigortalılıkları bu görevlerinin bittiği tarihte sona erer ve bu tarih şirket yetkililerince ve sigortalılarca..." yazmaktadır.

Buradan anladığım AŞ yönetim kurulundaki şahıs 2009 yılından itibaren 3 yıllığına seçildi ve 2012 yılında tekrar ynt kuruluna seçildi ise 2012 yılındaki seçim tarihi itibari ile hem çıkış hem giriş bildirimi doldurulup kuruma verilecek ve hem şirket hem sigortalı ayrı ayrı olacak. Eğer bu şekilde yorumlar isek ...

Aslında netleşmesi gereken bir husus. Yönetim Kurulu, Genel Kurullarda bir değişikliğe uğramamışsa, yani aynı yönetim kurulu ile devam ediyorsa, yönetim kurulu süresinin bitiminde çıkış, yeni karara göre tekrar giriş mi yapacağız? Yoksa bir değişiklik yok ise, hiçbir bildirim yapmayacak mıyız?

2006 yılında kurulan şirketin ilk giriş bilgilerini ito yapıyor ise, 4a lı olarak ltd . şirket ortaklığa giren şahsın çıkış bildirgesini mi vereceğim şimdi ben,
ve şu an şirketin bağlı olduğu sgk müdürlüğüne , yanlış anlmadım değil mi?
ayrıca 4a lı olduğuna dair evrak ekleyeceğimm.
tek korkum ortaın sg ve bağ-kur olayına takılıp gereksiz yere bağ -kura almaları-
2008 öncesi 4a sigortalı olduğundan bu şekilde devam etmeye hakkı var ama yine de içime kurt düştü.
ne yapsak acaba ?

Bugün SGK kuşadasına gittik, AŞ.Yönetim Kurulu üyesinin geçmişe dönük giriş bildirgesi için. YK üyesinin, 2005 yılından itibaren kesintisiz devam eden 4/a sigortalılığı olduğu için, bildirgeye gerek yok deyip almadılar.

Yönetim Kurulunda değişiklik olmadığı müddetçe, yeniden şeçilme tarihlerinde çıkış-giriş işleminin yapılmasına gerek yok dediler.

ALO 170'e sordum, onlarda gerek yok dediler.

Merhaba Sayın Üstadlar;

2008 yılından sonra kurulan ve hiç ortaklık-hisse değişimi olmayan firmalarında ortakları için işe giriş verecek miyiz..?

Not: Örneğin 2009 yılında kurulan firmamızın ortakların bağkurları ito tarafından gönderilen belgelerle açıldı, bağkurları devam ediyor; ama başka bir şirketimi 2010 yılında kurulmuş olup bu firmamızın ortakların bağkurları hiç açılmadı çünkü ortaklar başka yerde sigortalı.. böyle durumda olsa bile kağıt ortamında bu bildirgeleri vermek zorundamıyız?
Sözkonusu geçici kanun maddesinde hisse değişikliklerinde diye belirtiliyo ; kuruluşlarda diye bir tabir belirtilmiyor..

Ne yapmamızı önerirsiniz.. Şimdiden teşekkürler

Selamlar
Benim bilgim,düşüncem ve uygulamam da şu şekilde.
Özellikle 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 SAYILI KANUN GEREĞİNCE SİGORTALI SAYILANLAR, SAYILMAYANLAR, SİGORTALILIĞIN BAŞLANGICI, KURUMA BİLDİRİLMESİ VE SONA ERMESİ HAKKINDA TEBLİĞ den sonra İlk kuruluş anında bağkurlu sayılanlar veya kuruluşta ortak olupta,kuruluş anında başka firmada ssk'lı olanlar için ben herhangi bir bildirimde bulunmuyorum.Nitekim bu tebliğ gereği,ilk açılışta bildirimi yapacak kurumlar belirlenmiştir.Dolayısıyla da sorumluluk o kurumlarındır.Ancak 01.10.2008 tarihinden sonra olmak üzere özellikle limited şirketlerde;
* Kurucu ortak sıfatıyla bağkurlu olupta,sonradan başka şirkette sigortalı olmak suretiyle bağkuru durdurulanlar ve bağkura bu konuda çıkış bildirgesi vermeyenler (veya verip vermedikleri konusunda tereddüte düşenler)
* Kurucu ortak sıfatıyla bağkurlu olduktan sonra,hisse devri yaparak ayrılanlar ve bağkura bu konuda çıkış bildirgesi vermeyenler (veya verip vermedikleri konusunda tereddüte düşenler)
* Kurulmuş bir şirkete sonradan hisse almak suretiyle ortak olanlar ve bağkura bu konuda giriş bildirgesi vermeyenler (veya verip vermedikleri konusunda tereddüte düşenler)
* Bağkur kaydı hiç açılmamış olsa dahi,başka yerde sigortalı oldukları halde şirket kuranlar (bunlar için giriş ve çıkış tarihleri,şirketin kuruluş tarihi olacak şekilde bildirge veriyorum.)
* Emekli olupta şirketlere sonradan ortak olanlar veya sonradan ortak olup,yine sonradan ortaklıktan ayrılanlar
...
...

Sayın SinanN'ın sorusuna gelirsek,ekim 2008 den sonra kurulan şirketlerin ortakları için,bugüne kadar herhangi bir hisse devri,ssk'lı çalışma türünde bir değişiklik yoksa,yani şirket ortağı kurulduğu andan bugüne kadar br değişikliğe gitmeden devam ediyorsa,bunlara ilişkin bildirimlerde bulunmuyorum.
Bu arada şahsi düşüncem olarak şunuda söyleyebilirim.
Tereddüt ettiğiniz herkes için bildirimde bulunun.En azından ptt kanalıyla kuruma gönderin,kaybınız en fazla 6-7 lira olacaktır.Ama kazancınız da en az idari para cezası kadar olacaktır.
Kısaca,fazla bildirimde bulunmaktan zarar gelmez,tam tersi lehte olur..Tabii bu arada şunuda düşünebilirsiniz,en azından mükellef düşünebilir.Acaba bana ekstra bir bağkur borcu doğar mı?
Açık konuşmak gerekirse,
Bu durumda doğacaksa en azından prim borcu doğsun,birde idari para cezası doğmasın.Biliyorsunuz,bildirimi yapmak zorunda olan kişiler,tüzel kişiliklerdir.Yani ceza kesildiğinde tüzel kişiliğe kesilecektir.Dolayısıyla mükellefte bunu,meslek mensubunun üzerine yıkmaya çalışacaktır.Amacımız hiç değilse,bu sorumluluğu üzerimizden atmaktır.İşin özü budur..
Saygılar

Sayın Tahsin Kurt cevap için teşekkür ederim.

Bir sorum daha var üstadim..

Bir firmada ortak 25.09.2008 tarihinde hisse devri yapmış, fakat karar 28.10.2009 (bir sene sonra) tarihinde alınmış; 30.10.2009 tarihinde tescil olmuş. Böyle bir durumda hissesini devreden kişinin işten çıkış tarihi hangi tarih olacak? Aynı şekilde hisseyi alanın tarihi hangi tarih olacak?

Eğer 2008 yılındaki tarihleri yazarsam ortaklar için o zman bildirge vermeye gerek kalmayacak değil mi?

Merhaba,

4A sigortalı olarak çalışırken LTD şirketinde ortak olan bir kişi için nasıl bir bildirim yolu izlenmeli; Giriş Kurum tarafından yapıldı, Bağ-Kur kaydına gerek yok sigortalı çalışıyor yani 4a devam ediyor ise çıkışı nasıl vermeli ya da kuruma ne demeli.

Teşekkürler,
Murat

Sayın Tahsin Kurt cevap için teşekkür ederim.

Bir sorum daha var üstadim..

Bir firmada ortak 25.09.2008 tarihinde hisse devri yapmış, fakat karar 28.10.2009 (bir sene sonra) tarihinde alınmış; 30.10.2009 tarihinde tescil olmuş. Böyle bir durumda hissesini devreden kişinin işten çıkış tarihi hangi tarih olacak? Aynı şekilde hisseyi alanın tarihi hangi tarih olacak?

Eğer 2008 yılındaki tarihleri yazarsam ortaklar için o zman bildirge vermeye gerek kalmayacak değil mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığından:
5510 SAYILI KANUN GEREĞİNCE SİGORTALI SAYILANLAR, SAYILMAYANLAR, SİGORTALILIĞIN BAŞLANGICI, KURUMA BİLDİRİLMESİ VE SONA ERMESİ HAKKINDA TEBLİĞ
bu tebliğin,
III- SİGORTALILIĞIN BAŞLANGICI VE KURUMA BİLDİRİLMESİ
başlıklı C- Kendi Adına ve Hesabına Bağımsız Çalışanlar maddesinde
d) Limited şirket ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortaklarından hisse devri alan yeni ortaklarının sigortalılıkları ortaklar kurulunca devrin yapılmasına karar verildiği tarihte başlar. Bu tarih, ortaklar kurulu kararının, hisse devrine ilişkin tanzim edilen noter devir sözleşmesinin, devrin yapıldığının işlendiği pay defterinin birer sureti veya devir, ticaret sicil memurluğunca tescil edilmiş ise ticaret sicil gazetesinde ilan edildiği nüshasının ibraz edilmesi kaydıyla şirket yetkililerince,

denmektedir.
Bağkur başlangıç tarihi devrin yapılmasına karar verildiği tarih veya en kötü ihtimalle noterden hisse devrinin yapıldığı tarih olacaktır.

Büyük ihtimalle bu şahsın bağkuru 01.10.2008 de başlayacaktır veya başlamıştır.
bence bildirge vermenizde fayda var...Düşüncem bu şekildedir..

Merhaba,

4A sigortalı olarak çalışırken LTD şirketinde ortak olan bir kişi için nasıl bir bildirim yolu izlenmeli; Giriş Kurum tarafından yapıldı, Bağ-Kur kaydına gerek yok sigortalı çalışıyor yani 4a devam ediyor ise çıkışı nasıl vermeli ya da kuruma ne demeli.

Teşekkürler,
Murat

Burada da düşüncem şöyledir.
Eğer şirket 01.10.2008 den sonra kurulmuş ise ve bu kişide kurucu ortak ise,bildirim kurum tarafından yapılmıştır veya yapılmalıdır.Kişinin 4/a'lılığı bugüne kadarda kesintisiz devam ediyorsa...
Şayet durum böyleyse;
* ya şirketin kuruluş tarihi itibari ile (yani işten ayrılış tarihi,şirketin kuruluş tarihi olacak şekilde) işten ayrılış bildirgesi verin.Ekine de vergi levhası,kuruluş gazetesi ve ssk gün dökümünü ekleyin.
* ya da hiç bir bildirimde bulunmayın...
Ben birinci seçeneği tercih ederim.

Burada da düşüncem şöyledir.
Eğer şirket 01.10.2008 den sonra kurulmuş ise ve bu kişide kurucu ortak ise,bildirim kurum tarafından yapılmıştır veya yapılmalıdır.Kişinin 4/a'lılığı bugüne kadarda kesintisiz devam ediyorsa...
Şayet durum böyleyse;
* ya şirketin kuruluş tarihi itibari ile (yani işten ayrılış tarihi,şirketin kuruluş tarihi olacak şekilde) işten ayrılış bildirgesi verin.Ekine de vergi levhası,kuruluş gazetesi ve ssk gün dökümünü ekleyin.
* ya da hiç bir bildirimde bulunmayın...
Ben birinci seçeneği tercih ederim.

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Diğer bir konuda yorumunuzu rica ediyorum; Şirket Ortağı ve Yönetim Kurulu üyesi ve emekli bu kişi için izlenmesi gereken yol nedir, ayrıca bu kişilerin emekli maaşlarında bir kesinti söz konusu olacak mı? Bağkur primi ödemek gerekecek mi.. Çok karışık geliyor açıkçası bu süreç.. yorumları okudum fakat daha da karıştı kafam açıkçası..

Emekli olupta şirket hissedarı veya yönetim kurulunda olanlar,herhangi bir sosyal güvenlik primi ödememektedirler.Ancak,sgk duyurusunda da ifade edildiği üzere hisse devri ile ortak olanlar veya yönetim kuruluna seçilenler içinde emekli kişiler varsa bunlar içinde bildirimde bulunulacak denmektedir.Herhangi bir prim veya borçlanma doğmayacaktır. Emekli maaşlarından kesinti konusunun bağkurla zaten bir ilgisi yoktur.Ortaklık başlangıcından itibaren maaşından zaten kesinti yapılıyordur veya yapılacaktır.Bağkur bildirimleri ile şu an için bir ilişkisi yoktur.

SGK bu işlemlerle ne olursa olsun bağkur işe giriş veya çıkış bildiriminin verilmesi gerektiği verilmesse ipc keseceği sopasını sallamaktadır. Kişi ister başka bir yerde 4-a ister 4-b olsun işlemi yapacağınız şirkette 4-b kapsamında ise dilekçe ekinde giriş/çıkış bildiriminin verilmesi gerekir. Dilekçenizde " x isimli kişinin şirketinizde her ne kadar 4-b olmayı gerektirecek durumu olsada bu şirketteki 4-b gerektirecek durumundan önce x işyerinde 4-a/4-b olduğundan sgk kanunu gereği bilgi amaçlı olarak işe giriş bildirgesinin verildiği" şeklinde yazabilirsiniz.

Mehmet Okkalı Başkan dan alıntı

Değerli Arkadaşlar 4/b li şirket ortaklarının hisse devirleri ile ilgili olarak verilmesi gereken ek 4 ve ek 5 formlarının 11.12.2014 tarihine kadar verilmemesinden dolayı kesileceği İddia edilen cezalarda kanuni bir dayanak yoktur. Bu durum Sgk genel müdürlüğüne yazılı olarakta odamız tarafından bildirilmiş ve haklılığımız kurum Tarafından da anlaşılmıştır. Şu an bildirim mecburiyetinin olduğu ancak cezanın kesilemeyeceğine ilişkin bir genelge hazırlanmakta olup kurum Başkanı'na imzaya sunulmuştur. Genelgenin imzalanıp imzalamayacağı veya 11.12.2014 tarihine kadar yetişip yetişmeyeceği kesin olmadığından resmi bir açıklama yapamıyorum. Ancak genelge taslağında sadece A.Ş yönetim kurulu üyeleri için 2008 Den bu güne kadar ek 4 ve ek 5 doldurulması gerekmektedir. Bunun dışındaki şirketler için ceza yoktur. Zaten kurumun ek 4 ve ek 5 lerin verilip verilmediğini tesbit edebilecekleri bir sistemi de yoktur. Tesbit etse bile kesilecek cezada kanuni bir dayanak yoktur. Dava edildiği zaman kesin kazanılacaktır. Dava dilekçe Örneğini sizlerin bilgisine sunacağız. Saygılarımla
...........

2012 tarihinde yönetim kurulu üyeliğinden ayrıldı. Öncesinde, y.k. üyesi olduğu vakitte ve ayrıldıktan sonra y.k üyesi olduğu şirkette 4a SGK'lılığı devam ediyor. Kesintisiz değil, çünkü aynı işyerinin farklı şubelerine nakil işlemi yapıldı.
Hem giriş hem çıkış bildirgesi verilecek değil mi?
Çıkış bildirgesi verilmesi zaten sigortalı olduğu şirketten sigortasının kesilmesi anlamına gelmeyecek mi? 2012 sonrası sigortasız mı kabul edecek SGK?

Selamlar
Kanuni dayanaktan yoksun diyorsunuz iyi güzel de
Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü
VIII- SİGORTALILARIN KURUMA BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜN YERİNE GETİRİLMEMESİ
maddesinde bahsedilen idari para cezası neyin nesi peki..
Bağkur çatır çatır bu cezaları kesiyor arkadaşlar.Bugüne kadar kesilmiş böyle bir cezayı iptal ettirebilen var mı?Davanın kazanılabileceği sadece bir varsayımdır.Elde somut bir örnek var mıdır?Bildiğim kadarıyla yok.Peki,bu risk alınmalı mıdır?Şirkete kalmış..Ben pek ihtimal vermiyorum arkadaşlar..

A.Ş. ve LTD kuruluşlarındaki ortaklık bildirilmeyecek sanırım çünkü bu bildirim ticaret sicilin sorumluluğundadır? Bu tespit doğrumudur? Teşekkürler

2012 tarihinde yönetim kurulu üyeliğinden ayrıldı. Öncesinde, y.k. üyesi olduğu vakitte ve ayrıldıktan sonra y.k üyesi olduğu şirkette 4a SGK'lılığı devam ediyor. Kesintisiz değil, çünkü aynı işyerinin farklı şubelerine nakil işlemi yapıldı.
Hem giriş hem çıkış bildirgesi verilecek değil mi?
Çıkış bildirgesi verilmesi zaten sigortalı olduğu şirketten sigortasının kesilmesi anlamına gelmeyecek mi? 2012 sonrası sigortasız mı kabul edecek SGK?

01.10.2008 yılından önce ortak olduğu, YK üyesi olduğu şirkette 4/a kapsamında sigortalılığı varsa, bu kesintisiz devam ediyorsa 4/a kapsamındaki sigortalılığı ancak işyerinden çıkışı yapıldığı tarih ile son bulur. Uygulamada nakil işlemleri kesintiye uğramış sayılıyor, naklin bir gün sonrası 4/b kapsamında değerlendirilir, o da YK üyeliği son bulana dek.

Buradaki çıkış bildirgesi 4/b kapsamından çıktığı anlamına geliyor. Akabinde şu soru gündeme geliyor, 4/b kapsamından çıktığı tarihten sonra da ödemesi yapılan 4/a kapsamındaki primler ne olacak? Yasada, 4/b kapsamında olanlar kendi şirketlerinden 4/a kapsamında bildirilemezler deniyor. 4/b kapsamından çıkınca ya da AŞ ortakları YK üyesi değilse, kendi şirketlerinden 4/a kapsamında sigortalı bildirilebilir mi? Bu soruyu daha önce de sormuştum burada :) Sizin örneğinizde yanıtlanması gereken sorular bunlar.

Ortakların Sgk'ya Bildirimi

Şirket yönetim kurulu üyelerinin SGKya bildirilmesinde 2008 yılından önce yönetim kurulu üyesi olan ortakların bildirilmesi gerekiyor mu? Bu bildirimler sadece 2008 sonrası yönetim kurulu üyesi seçilen ortaklar için mi geçerlidir?

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Arkadaşlar hiç birşey net değil. SGK nın da bu konuda bilgisi malesef yok. Üstelik şu ara yapılandırma müracaatı olduğu için daireler çok kalabalık. Kisimi alıyor , kimisi almıyor, posta ile yolla diyor. Kimi sadece gazeteyi alıyor. Bir karmaşadır gidiyor.