Bağkur İşe Giriş Çıkış Bildirgelerine Dikkat Edin!

Şu an başımda olduğundan araştırdım. Şirket ortağı ise sadece işçi hissesini bağ-kur borcuna mahsup ediyorlar. Gelir vergisi mükellefi ise, tamamını... Bu dönemlere ait işveren paylarının geri ödenmediği söylense de, henüz SGK'dan bir yanıt alamadık. Normalde yersiz ödenen primler kapsamında olduğunu düşünüp talep etmek lazım. Bu arada şirket ortağına borç ve gecikme zammı çıkıyor. Yapılandırma bu noktada bir fırsat. İPC kesmediler bize. Aynı zamanda şirket ortaklarının bildirilmesinde sanırım şöyle yapmamız gerekiyor. 01.08.2010 dan sonra şirket ortaklarının hisse devirlerine göre 4/b giriş çıkış bildirgesi vermemiz lazım. Bu bildirimler 11.12.2014'e kadar verilirse İPC yok. Yapılandırma uzatıldı ama bu tarih değişmedi. Dikkat etmek lazım. Bu arada gerçekten SGK'nın ne yapacağı belli olmadığı için bildirimlerden sonra başka mükellefiyetlerinden dolayı Bağ-kur'lu olan ortakların sigortalılığını kontrol etmekte yarar var. Hatta bildirgeler kağıt ortamında verileceğinden üzerine başka mükellefiyetinden dolayı sigortalılığının devam ettiğini bildiren not koymakta yarar var. Kolay gelsin...

2014-28 sayılı genelgeyi inceleyin, işveren hissesini %9 faizle geri ödüyorlar, tabi alacaklarına çok daha fazla talep ediyorlar. Tabi yapılandırma bir şans bu durumda olanlar için.

Arkadaşlar bizim şirket yönetim kurulu üyelerinden bir tanesi kendisinin ortak olmadığı başka bir şirkette 4A SGK sigortalısı ,diğeri bağkur primi ödüyor,bir diğeri ise emekli bunlar için bildirim yapılması gerekiyor mu?

Arkadaşlar bizim şirket yönetim kurulu üyelerinden bir tanesi kendisinin ortak olmadığı başka bir şirkette 4A SGK sigortalısı ,diğeri bağkur primi ödüyor,bir diğeri ise emekli bunlar için bildirim yapılması gerekiyor mu?

Eğer 01.10.2008 tarihinden sonra hisse devir alma sureti ile şirkete girişleri olmuş ise, Evet, hepsi içinde bildirim yapmanız gerekiyor. Dilekçede durumlarından da bahsetmeniz faydanıza olacaktır.

Soruları baya cevaplandırdık bildirgelerimde hazırladım fakat halaaa eski ve şuan irtibatta olmadığımız ortağa bu bildirgeyi nasıl imzalatacağımı bilmiyorum.

Merhaba,

sayın arkadaşlar; kendi şahıs firmasında sigortalı olup; ocak-2014 te son kez 4/a sigorta primini verdiğim şahıs için; kurum resen; şubat-2014 döneminden itibaren dosyasını kapattı, daha sonra prim transferi yaptırdım dilekçe ile 4/a ' lıktaki sigorta ödemelerini 4/b sigortalılığına devrettim ama o zamandan bu zaman kadar hiç giriş çıkış yapmadım..

Bu tarih bu durum içinde geçerli mi? 4/a çıkışı yapıp, 4/b giriş bildirgesi verirsem zamanındamı vermiş olurum.

yada böyle bir giriş çıkış yapmam gerekli mi?

4b'li olduğu dönemlerde adına yatan 4a primleri şu şekilde mahsup ediliyor

Brüt ücretin %14'ü işçiye, %21'i işverene iade ediliyor.

Fakat bu mahsup işlemi bir kaç ay sürebiliyormuş, o dönemde sağlıktan yararlanmak için mecburen borçları kapatmak gerekiyor
Sonra banka hesabına iade oluyormuş.
Umarım doğrudur.

Bu başlık altında iki konu tartışılıyor gibi, diğer konu hakkında aklıma takılan bir husus var.

İlgili kanun maddesinde "4/b kapsamında sayılanların, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilemeyecekleri hüküm altına alınmıştır." yazıyor.

Bu duruma göre, A.Ş. ortağı olup, Yönetim Kurulu Üyesi olmayan ortaklar 4/b kapsamında olmadığı için, ortağı olduğu A.Ş.' nde sigortalı bildirilebilir mi?

şirket ortağımızın biri başka bir yerde sigortalı iken 2006 yılında şirkete artak girmiş , ve hiç ara vermeden 4a olarak devam etmiştir.6 yıl kadar bu şekilde çalışmış , bağ-kur da hiç kaydı yok, temmuz ayında ortaklıktan ayrıldı, ticaret odası vs bildirimler -hisse devri yapıldı(diğer ortağa devretti bütün hissesini), şirkete sigortalı olarak çalışmaya devam ediyor.
bağ-kur da hiç kaydı olmadığı halde , çıkış bildirgesi verecek miyiz?
tam anlayamadım, yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleme:
Evet bence vermekte yarar var. Ancak dilekçenize bu koşulları da yazın. açıkça belirtin.

üstadım , bu ortağın sorunu bununla da bitmiyor,
başka bir şirkete daha ortak oldu, bağ-kur kaydı yapılmadı , çünkü diğer şirkette hala sigortalı olarak çalışıyordu,
bu konuda ne yapalım?

Sigortalı derken 4a lı demek istiyorsunuz her halde. O zaman sosyal güvenlik çakışması durumu söz konusu olur. Bağlı bulunduğu Bağkur bir dilekçe vererek ... işyeri nolu ... falanca kurumda . tarihinden beri 4a lı olarak çalıştığını beyan etsin. Giriş bildirgelerinin suretini de eklesin.

Arkadaşlar gerçek kişi firmaların bildirimleri için ne yapıyosunuz.Bildiriminden emin olamadığım ancak kaydı faal olan mükellefler için bildirime gerek var mı? Bunları zaten kurum bildirmekle yükümlü değil mi?

Bu sorumluluk ve cezai yaptırım limited şirket ve anonim şirketler için geçerli, şahıs firmaları için değil.
Ancak tabiki açılışta ve kapanışta gerçek kişiler için bağkur bildirimlerinizi de yapınız.

SGK hisse devirlerinde ticaret odasından bağkur ib formu istiyor mu arkadaşlar?
Giren çıkan her ortağa ticaret odasından form alma kuyruğuna mı gireceğiz?

SGK hisse devirlerinde ticaret odasından bağkur ib formu istiyor mu arkadaşlar?
Giren çıkan her ortağa ticaret odasından form alma kuyruğuna mı gireceğiz?

Hayır ben bugün evrakları vermeye gittim SGK'ya. sadece işe giriş çıkış - ticaret sicil gazetesi ve vergi levhası ekledim aldılar başka birşey istemediler

Arkadaşlar 2014 yılında yeni kurulan şirketlerin ortakları için 4/b bildirimleri yapıyor musunuz? 4/b mükellefiyetleri başlamış,bildirimler büyük ihtimalle kurum(ticaret sicil) tarafından yapılmıştır.

Kurulan şirket AŞ mi Ltd mi?
-/-
İşlem yönetmeliğinde (14 Md-ç-2) "...AŞ ynt kurulu üyesi olan ortaklarının sigortalılıkları bu görevlerinin bittiği tarihte sona erer ve bu tarih şirket yetkililerince ve sigortalılarca..." yazmaktadır.

Buradan anladığım AŞ yönetim kurulundaki şahıs 2009 yılından itibaren 3 yıllığına seçildi ve 2012 yılında tekrar ynt kuruluna seçildi ise 2012 yılındaki seçim tarihi itibari ile hem çıkış hem giriş bildirimi doldurulup kuruma verilecek ve hem şirket hem sigortalı ayrı ayrı olacak. Eğer bu şekilde yorumlar isek ...

Son düzenleme: