Bağkur İşe Giriş Çıkış Bildirgelerine Dikkat Edin!

Tahsin beyin verdiği linkteki şu madde yeterince açıklayıcı sanırım :

C- Kendi Adına ve Hesabına Bağımsız Çalışanlar
5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların sigortalılıkları, aşağıda belirtilen hallerden itibaren başlar.
1) Ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanların sigortalılıkları bu mükellefiyetlerinin başlangıç tarihi itibariyle başlar ve bu tarih vergi dairelerince,
2) Gelir vergisinden muaf olanların sigortalılıkları, Esnaf ve Sanatkar Sicil Müdürlüklerine tescil tarihi itibariyle başlar ve bu tarih Esnaf ve Sanatkar Sicil Müdürlüklerince,
3) Şirket ortaklarından;
a) Kollektif şirket, adi komandit şirketlerin komandite ve komanditer ortakları ile donatma iştiraki ortaklarının sigortalılıkları vergi mükellefiyetlerinin başladığı tarihte başlar ve bu tarih, vergi dairelerince,
b) Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortaklarının sigortalılıkları, yönetim kurulu üyeliğine seçildikleri tarihte başlar ve bu tarih, şirket yetkililerince,
c) Limited şirket ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortaklarının sigortalılıkları şirketin ticaret siciline tescil edildiği tarihte başlar ve bu tarih, ticaret sicil memurluklarınca,
d) Limited şirket ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortaklarından hisse devri alan yeni ortaklarının sigortalılıkları ortaklar kurulunca devrin yapılmasına karar verildiği tarihte başlar. Bu tarih, ortaklar kurulu kararının, hisse devrine ilişkin tanzim edilen noter devir sözleşmesinin, devrin yapıldığının işlendiği pay defterinin birer sureti veya devir, ticaret sicil memurluğunca tescil edilmiş ise ticaret sicil gazetesinde ilan edildiği nüshasının ibraz edilmesi kaydıyla şirket yetkililerince,
4) Köy ve mahalle muhtarlarının sigortalılıkları, muhtar seçildikleri tarih itibariyle başlar ve bu tarih il veya ilçe mülki amirliklerince,
Kuruma onbeş gün içinde bildirilir.

Eğer şu tebliği okursanız,kim bildirecek,kim bildirmeyecek,sorumlu kimdir,kim değildir.Bütün sorularınızın cevabını alabileceğinizi düşünüyorum.
5510 SAYILI KANUN GEREĞİNCE SİGORTALI SAYILANLAR, SAYILMAYANLAR, SİGORTALILIĞIN BAŞLANGICI, KURUMA BİLDİRİLMESİ VE SONA ERMESİ HAKKINDA TEBLİĞ

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Bu noktada benim aklıma takılan husus, yürürlülük tarihi 01.10.2008 tarihinden önce de yönetim kurulu üyesi olanları bildirmeye gerek var mı? 1997 yılında kurulmuş AŞ., 97 yılındaki ilk yönetim kurulu bu zamana kadar hiç değişmedi. Şimdi yasaya göre YK üyelikleri ile ilgili giriş çıkış işlemleri şirkete ait. Peki bu durumda 4/b bildirimini bu şirket giriş tarihi olarak 97 yılını mı yazacak? :) Yani bu yasadaki hüküm geriye yönelik de mi uygulanacak?

Elbette başım ağrımasın diye bildirim yine de yapılabilir. Bence 01.10.2008 tarihinden sonraki değişimler ile ilgili bildirimleri kapsıyor.

Bencede kesilebilecek cezalar,bu tarihten sonraki işlemler için olacaktır.Zaten milat 01.10.2008 dir.Ayrıca sesli düşününce,birde bu işin zamanaşımı süresini göz önüne aldığımda bu tarihten sonra olma ihtimalini daha yüksek görüyorum.

5510 sayılı kanunda bu sorumluluklar tamamı ile vergi dairesi ve Ticaret Sicil Müdürlüklerine verilmişken, sonradan yayınlanan "5510 SAYILI KANUN GEREĞİNCE SİGORTALI SAYILANLAR, SAYILMAYANLAR, SİGORTALILIĞIN BAŞLANGICI, KURUMA BİLDİRİLMESİ VE SONA ERMESİ HAKKINDA TEBLİĞ" ile kuruluştan sonra hisse devri ile ilgili değişiklikler şirket sorumlularına yüklenmiştir. Kurumun bile bu konuda bir ciddiyeti yok. 4a formlarını kullandırıyorlar. Gereksiz bilgilerle dolu ve esas sorulması gerekenlerin olmadığı bir form. Halbuki bu kişilerin başka yerde sigortalılığı var mı, yoksa gerçekten sigortalılıktan çıkıyorlar mı sorması lazım. Hisse oranını sorması lazım. Tescille ilgili gazete bilgilerini sorması lazım. 01.10.2008 den sonra hisse devri yapılan şirketlerinizdeki hisse alan ve satanları bildirmeniz istiyor tebliğ. Bana göre kanun maddesi hala değişmediği ve kanun tebliğden önce olduğuna göre tebliğe dayalı ceza kesmemeleri gerekir.

12.05.2010 Tarihli 27579 sayılı resmi gazetede yayınlanan S.S.Yönetmeliğine göre isteniyor giriş ve çıkış bildirimleri.... Dolayısı ile bu tarihten öncekilere ben işlem yapmıyorum...
Ancak benimde sıkıntım şu; mesela vatandaş 12.10.2011 yılında hisse devralarak LTD ortağı olmuş.. Ama çok önceden gelen kesintiye uğramamış başka şirketten 4A sigortalılığı var... Sadece dilekçe ile bu bilgiyi mi vermeliyim ? Ya da GİRİŞ BİLDİRGESİ isteniyorsa nereye ne girişi yapılmalı ?

Ya da mesela; aynı örnekte kişinin önceden gelen ve devam eden 4B sigortalılığı var... Ben gene de hisse devrini bildirecek miyim ? Ne şekilde ?

12.05.2010 Tarihli 27579 sayılı resmi gazetede yayınlanan S.S.Yönetmeliğine göre isteniyor giriş ve çıkış bildirimleri.... Dolayısı ile bu tarihten öncekilere ben işlem yapmıyorum...
Ancak benimde sıkıntım şu; mesela vatandaş 12.10.2011 yılında hisse devralarak LTD ortağı olmuş.. Ama çok önceden gelen kesintiye uğramamış başka şirketten 4A sigortalılığı var... Sadece dilekçe ile bu bilgiyi mi vermeliyim ? Ya da GİRİŞ BİLDİRGESİ isteniyorsa nereye ne girişi yapılmalı ?

Ya da mesela; aynı örnekte kişinin önceden gelen ve devam eden 4B sigortalılığı var... Ben gene de hisse devrini bildirecek miyim ? Ne şekilde ?

Bir dilekçe hazırlayın. Dilekçenizde bu hususları belirtirsiniz. Ekine de 4/b kapsamında sigortalı giriş bildirgesi hazırlarsanız sorununuz çözülür.
Başka bir kapsamda sigortalılığı olsa da veya başka bir girişiminden 4/b kapsamında önceden bildirilmiş olsa da, emekli olsa da, bu bildirgeleri istiyorlar.

Lanet olsun başımıza bu işleri açanlara... Her düzenleme, geçmişten gelen her sıkıntı bizim üzerimizden temizleniyor... Sıyırmak üzereyim, deştikçe başka problemler çıkıyor... Mükellefi 2011 de almışım, 2008 den sıkıntı var...!

ya da öyle mi sizlere danışmak istiyorum...

Kişi, 05.08.2008 tarihli karar ile hisse devralmış.. 06.08.2008 tarihinde hisse devraldığı ltd şirkete 4A giriş yapılmış.... ( sanırım tescil tarihini dikkate alarak hata yapmışlar ) ve kesintisiz devam ediyor 4A sigortası..
şimdi; 01.10.2008 öncesine ait olduğu için sıkıntı yok mu ? Yoksa 1 gün ile 4B olması mı gerekirdi... Çünkü karar tarihi 05.08 , 4A girişi 06.08..

Lütfen cevap rica ediyorum.. Saygılar...

arkadaslar benım de bır sorum olacak... ortak olmayan şirket müdürlerinin de bildirim yapılacak mı ?

sımdıden tesekkur ederım.

01.10.2008 tarihinden önce ortak olduğu şirkete 4/a kapsamında giriş yapıldığı için bir sorun yok. Yalnız herhangi bir çıkış-giriş işlemi olursa, yani aynı işverenin farklı işveren nolu dosyasında nakil olursa, çıkış tarihinin bir gün sonrası ile 4/b kapsamına alınır. "Kesintisiz" kelimesi bazen yanlış anlaşılıyor. SGK nın buradaki kastı aynı işveren numarasında çıkış olmamasıdır.

Yine de içinizin rahat olması için bu durumu SGK ya gidip ilgili birime danışmakta da fayda var. Benim atladığım bir husus olabilir. 2013/11 sayılı genelgeyi de inceleyebilirsiniz.

DİKKAT; Kanun ve yönetmeliği göre kendi yorumundur!

Gerek kanun gerek kanunda atıf yapılan işlem yönetmeliğini taramam sonucu SGK 4-b yönünden hiçkimseye ipc kesemez. Çünkü 10/12/2014 saat 15.10 itibari ile kurum e-sigorta sisteminde işe giriş ve işten çıkış işlemlerinin yapılabileceği bir yer/link bulunmamaktadır. Gerek kanunda gerek yönetmelikte açıkça bu bildirimin e-sigorta ile yapılmasının zorunlu olduğu belirtilmiştir. Ancak gözümden kaçmadı ise hiç biryerde e-sigorta ile ilgili sistem hazırlanıncaya kadar kağıt ortamında alınabileceğine dair bir metin bulunmamaktadır. (İşyeri bildirgesi için e-sigorta ile bildirilir ancak sistem oluşturuluncaya kadar kağıt ortamında alınır geçmektedir.)
-/-
Buna rağmen bilgi amaçlı verilmek isteniyorsa;
Ltd ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları için ek belge olarak noter devir sözleşmesi ile pay defterinin sureti veya ilan edilen tic.sic.gazetesi nüshasının ibrazı gerekiyor. Bunun dışında Ek-4 ve Ek-5 bildirgelerine eklenmesi gereken bir belge yoktur.
Birden fazla (hem 4-a hem 4-b) sigortaslılık durumunda işlem yönetmeliği geçici md 24 atıf yaptığı yönetmeliğin 14. md 9-10-11-12 fıkraları dikkate alınmalıdır. Örn; başka bir yerden sigortalı iken daha sonraki bir tarihte bir şirkete ortak olunması durumunda 4-a kapsamında sigortalı sayılacağından 4-b için bildirim yapılması gerekmemektedir.

SGK ceza yağdırmak için bahane arıyor. Cezalar gelirse ne yapacaksınız. Hepsine dava mı açacaksınız. Daha mı kolay?

Yukarıda yazdıklarımın yorum olduğunu kanunen yaptırım olmağını ve isteniyorsa nasıl olacağı yönünde yazdım. Yapıp yapmamak herkesin kendi tercihidir.

Elbette bende kendi yorumumu yazdım zaten. Belki SGK blöf yapıyor. Zaten çok saçma sanapn bir işlem. Kimseye ceza falan gelmeyebilir. Ancak ya gelirse. Meslektaşların bunu düşünerek hareket etmesini söylüyorum.

01.10.2008 tarihinden önce ortak olduğu şirkete 4/a kapsamında giriş yapıldığı için bir sorun yok. Yalnız herhangi bir çıkış-giriş işlemi olursa, yani aynı işverenin farklı işveren nolu dosyasında nakil olursa, çıkış tarihinin bir gün sonrası ile 4/b kapsamına alınır. "Kesintisiz" kelimesi bazen yanlış anlaşılıyor. SGK nın buradaki kastı aynı işveren numarasında çıkış olmamasıdır.

Yine de içinizin rahat olması için bu durumu SGK ya gidip ilgili birime danışmakta da fayda var. Benim atladığım bir husus olabilir. 2013/11 sayılı genelgeyi de inceleyebilirsiniz.

01.10.2008 olduğu için ben de umutluyum ama.. Ortak olmadan Önce kendi şirketinde sigortalı olma şartı bu durumu kapsamıyor mu ? Yani 05.08 de ortak olmuş.. 06.08 de sigortalı olmuş.. Burada tereddütlüyüm... 05.08 itibari ile 4B olmalıydın 06.08 de 4A olamazsın derlerse...?

Son düzenleme:
Arkadaşlar son olarak herkes meşgul ve sıkıntılı ama; işlem yapacağımız hisse devirlerinde 01.10.2008 mi 12.05.2010 mu alınacak ? Yönetmelik tarihi 12.05.2010... Dolayısı ile bu tarihten sonra mükelleflerimde hisse devri vs olmuşsa bilgi veriyorum..

01.10.2008 olduğu için ben de umutluyum ama.. Ortak olmadan Önce kendi şirketinde sigortalı olma şartı bu durumu kapsamıyor mu ? Yani 05.08 de ortak olmuş.. 06.08 de sigortalı olmuş.. Burada tereddütlüyüm... 05.08 itibari ile 4B olmalıydın 06.08 de 4A olamazsın derlerse...?

Başka bir nedenden dolayı ben de bu hususu incelemiştim. Okuduğum yönetmelik ya da kanun maddelerinin birinde, eğer bağkur kaydı tescil edilmemişse, 4/a' ya öncelik tanınıyor.