Doğum Sonrası İzin

Arkadaşlar Merhaba,
İlk çocuk sonrasında ki 60 gün haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışma talebini nasıl alıyoruz?
Çalışanımız doğum sonrası 6 aylık Ücretsiz izin kullanmak istiyor, bu uygulama kalktı mı?

Önce 6 Aylık iznini sonra da 2 aylık yarım çalışmasını mı kullanmalıdır?

Konu hakkında net bir bilgi alamadım, sizler nasıl uygulamaktasınız?

Çalışan birini seçmek zorunda. Ya 6 ay ücretsiz izin kullanacak ya da çocuk sayısına göre en az 2 ay ile başlayan yarı zamanlı çalışma hakkını kullanacak. İkisini birden kullanamıyor.

Talebi bir dilekçe ile almanız ve yine kendisine bir dilekçe ile cevap vermeniz yeterli. Ancak doğum raporu bittikten sonra en geç 30 gün içinde başvurmanız lazım. Siz de bu talebi tam hatırlayamadım ama işkur ya da sgkya bildirmeniz gerekiyor.

Son düzenleme:
Çalışan birini seçmek zorunda. Ya 6 ay ücretsiz izin kullanacak ya da çocuk sayısına göre en az 2 ay ile başlayan yarı zamanlı çalışma hakkını kullanacak. İkisini birden kullanamıyor. Ayrıca 2 ay yarı zamanlı çalışma hakkını kullanırsa 1 sene boyunca kullanabildiği günlük 1,5 saat olan süt izni hakkı da iptal oluyor bilginiz olsun.

Talebi bir dilekçe ile almanız ve yine kendisine bir dilekçe ile cevap vermeniz yeterli. Ancak doğumdan en az 1-2 ay önce talepte bulunması lazım. Siz de bu talebi tam hatırlayamadım ama işkur ya da sgkya bildirmeniz gerekiyor.

Merhaba Emrah Bey,
Doğum raporları sonrası personel iki seçimden birini kullanıyor evet. Örneğin ilk çocuğu olduğu için 2 ay yarı zamanlı çalışacak geriye kalan 4 ay için de ücretsiz izin talep edebilir diye bilgi verenler de oldu. Bence olması gereken de bu zaten. Doğum sonrası için 2 aylık süre çok az bir annenin çocuğuyla beraber vakit geçirmesi açısından. Ki 2 aylık sürenin yarısında da çalışacak.

Ayrıca 2 ay yarı zamanlı çalışma hakkını kullanırsa 1 sene boyunca kullanabildiği günlük 1,5 saat olan süt izni hakkı da iptal oluyor bilginiz olsun.
Konuya vakıf olan arkadaşlar daha iyi bilir,
şahsi düşüncem odur ki,
yarı zamanlı iki aylık süre içinde ayrıca süt izni kullanılmıyor,sonrasında yani normale dönülünce süt iznine devam,
yanlışmı?

Konuya vakıf olan arkadaşlar daha iyi bilir,
şahsi düşüncem odur ki,
yarı zamanlı iki aylık süre içinde ayrıca süt izni kullanılmıyor,sonrasında yani normale dönülünce süt iznine devam,
yanlışmı?

bende bu şekilde düşünüyorum sadece iki aylık süre zarfında süt izni olmaması gerekiyor.

Pardon arkadaşlara yanlış değerlendirmişim. Yarı zamanlı çalışma süresince ayrıca süt izni verilmiyor. Ancak yarı zamanlı çalışma bitince süt izni kullanmaya devam ediyorsunuz çocuk 1 yaşına gelene kadar.

Arkadaşlar değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim, personelimize 2 seçeneği olduğu bilgisini verdim, o da doğum sonrasında 6 ay ücretsiz izin kullanmak istediğini iletti, bu şekilde dilekçesini alarak işlem yapacağız, peki ücretsiz doğum izninden döndükten sonra yarı zamanlı çalışma hakkı olacak mı?
Çocuk eğitim çağına gelinceye kadar yarı zamanlı çalışmak istiyorum diyebilir mi?