Kıdem Tazminatı

reghull

Katkı Sunan Üye
2.5 yıldır muhasebeci olarak çaliştiğim işyerinden istifa edersem eğer kıdem tazminatı alabilir miyim?

İşçinin şahsına ait sebeplerle İstifa etmesi durumu,k.tazminatına hak kazanma koşulu değil,dolayısıyla k.tazminatı hakkınız doğmaz.

Şeref üstadımı destekler nitelikte olsun cevabım.
Keyfi istifalar (15 yıl ve 3600 süre dışında) tazminat hakkı vermez.

Şeref üstadımı destekler nitelikte olsun cevabım.
Keyfi istifalar (15 yıl ve 3600 süre dışında) tazminat hakkı vermez.
hocam 3 tane şubemiz var,önceden evrakları ben giriyordum şimdi şubelerimizdeki ön muhasebe elemaları giriyor ve programla bize aktarıyorlar bu durumda günde 1-2 saat mesai yapar oldum,oturmaktan canım sıkılıyor bu durumdaki bir istifa yine keyfi mi olur.

Somut bir zorlayıcı sebep yok.Bana göre keyfi olur.
Ancak bildirimlerin ve hakların eksik ödenmesinden ötürü şikayette bulunabilirsiniz.o zamanda zaten kapının önüne konulacağınızdan (özür diliyorum kaba bir tabir oldu ama maalesef durum bunu gösterecek) sizi işveren çıkarmış olacak,o zaman belki tazminat hakkınız doğar.

hocam 3 tane şubemiz var,önceden evrakları ben giriyordum şimdi şubelerimizdeki ön muhasebe elemaları giriyor ve programla bize aktarıyorlar bu durumda günde 1-2 saat mesai yapar oldum,oturmaktan canım sıkılıyor bu durumdaki bir istifa yine keyfi mi olur.
Fazla çalışmalarınız var ve ödenmedi ise bu duruma bağlı fesih yoluna giderek hakalarınızı talep edebilir,ödemezlerse ki ödemezler,bu defa dava açarak f.çalışmanın varlığını ispat edebilirseniz tazminat kazanırsınız.

hocam patrona artık şirkete bir faydam olmuyor beni işten çıkar desem eğer kabul ederse kıdem t.ve ihbar tazminatı + işsizlik maaşi alabilir miyim??

hocam patrona artık şirkete bir faydam olmuyor beni işten çıkar desem eğer kabul ederse kıdem t.ve ihbar tazminatı + işsizlik maaşi alabilir miyim??

ben işveren olsam öyle birşey yapmam çünkü işe iade davası hakkın olacak. ayrıca 1-2 saat çalışıyormuşsun ve iş yoğunluğun azalmış anladığım kadarıyla. Bu durum tamamen işveren iyi niyet çerçevesinde eğer olacağını düşünüyorsan işverenin ile konuşabilirsin

ben işveren olsam öyle birşey yapmam çünkü işe iade davası hakkın olacak. ayrıca 1-2 saat çalışıyormuşsun ve iş yoğunluğun azalmış anladığım kadarıyla. Bu durum tamamen işveren iyi niyet çerçevesinde eğer olacağını düşünüyorsan işverenin ile konuşabilirsin

HOCAM tanıdık vasıtasıyla işe girmiştim işe iade davası açmak gibi bir amacım yok ,hocam dediğim gibi olursa kıdem,ihbar + işsizlik maaşi bu dediklerimi alabilir miyim günde 1-2 saat çalışıp maaş almak istemiyorum bu durum işveren açısından da daha karlı olmaz mı

Son düzenleme:
....patrona artık şirkete bir faydam olmuyor beni işten çıkar desem eğer kabul ederse kıdem t.ve ihbar tazminatı + işsizlik maaşi alabilir miyim??
Faydanızın olup olmadığını veya ne kadar olduğunu işveren zaten biliyor ve bu durumu kabül ederek maaşınızı ödüyor ancak siz kıdem,ihbar ve işsizlik ödeneği vs.gibi durumları hak edecek şekilde ayrılmayı düşünüyorsunuz,
NEDEN..?

Yani söylüyorum ya; somut zorlayıcı bir sebep yok.
Sizin düşünceniz "ben artık faydalı olduğumu hissetmiyorum verin tazminatımı gideyim" tarzında oluyor.
İşveren sizi tutuyorsa demek ki faydalısınız.Bu anlamda çıkarsanız tazminat alamazsınız.Başka konuları gğndeme getirirseniz o ayrı..

Faydanızın olup olmadığını veya ne kadar olduğunu işveren zaten biliyor ve bu durumu kabül ederek maaşınızı ödüyor ancak siz kıdem,ihbar ve işsizlik ödeneği vs.gibi durumları hak edecek şekilde ayrılmayı düşünüyorsunuz,
NEDEN..?

HOCAM sizce istifa mı etmeliyim o zaman tazminat alabileck miyim ki?
bizim muhasebede 1 kişi fazla zaten, muhasebeden bir kişiyi azaltmak istiyorlar bunun için bilgisayarciya program yaptırdılar, önceden benim girdiğim evrakları şimdi şubelerimizdeki önmuhasebe elemaları girip bizim programa aktararıyorlar böyle olunca bende fazlalık oldum , bir kişiyi çıkaracaklar zaten aralarındaki tek bekar olan da benim, her gün ne zaman atacaklar diye dününeceğime ben teklif etsem patron açısından daha makul olmaz mı?

Son düzenleme:
Alın size bir fikir.
İşverene durumu anlatın.Tazminat falan istemiyorum,her yazının altına bu anlamda imzamı atarım deyin.Ama beni sadece siz çıkarın,iş bulana kadar en azından işsizlik maaşını alayım deyin (tabi şartları sağlamışsanız)
İşverende size güvenir (ya da siz bu güveni verir) bunu yaparsa,tazminat almazsınız belki ama işsizlik maaşına müracaat edebilirsiniz.(tekrar söylüyorum şartları sağlamanız halinde)
Ama bu da risklidir.Ben işveren olsam bunu yapmam :) Yarın karşıma gelipte,beni siz çıkardınız o zaman tazminatımı da vereceksiniz,demeyeceğiniz ne malum..
Fikirler bitmez bizde :)

Alın size bir fikir.
İşverene durumu anlatın.Tazminat falan istemiyorum,her yazının altına bu anlamda imzamı atarım deyin.Ama beni sadece siz çıkarın,iş bulana kadar en azından işsizlik maaşını alayım deyin (tabi şartları sağlamışsanız)
İşverende size güvenir (ya da siz bu güveni verir) bunu yaparsa,tazminat almazsınız belki ama işsizlik maaşına müracaat edebilirsiniz.(tekrar söylüyorum şartları sağlamanız halinde)
Ama bu da risklidir.Ben işveren olsam bunu yapmam :) Yarın karşıma gelipte,beni siz çıkardınız o zaman tazminatımı da vereceksiniz,demeyeceğiniz ne malum..
Fikirler bitmez bizde :)

belki de ben kuruntu yapiyorum hocam gittiği yere kadar devam edeceğim inş. birşey olmaz,yorumlarınız için tşk.ler