Kısmi Süreli İşe Giriş Bildirgesi

Kısmi süreli bir sigortalı işe girişi yapmam gerekiyor. Firmaya ait Sigortalı İşe Giriş ve İşten Çıkış Bildirgesi ekranında giriş yaparken; "4857 sayılı Kanunun 13 ve 14 üncü maddesine göre kısmi süreli veya çağrı üzerine ya da ev hizmetlerinde 30 günden az çalışıyor mu?" sorusuna "EVET" diyorum. "Çalışılacak Gün Sayısı" na rakam girmeden onaylayamıyorum.

Halbuki personel haftanın: Çarşamba-Perşembe-Cuma-Cumartesi günleri 6 saat çalışacak. Personelin her ay çalıştığı saatler toplamı 7,5 saate bölünmek suretiyle beyan edilecek gün sayısını tespit edeceğiz. Fakat her ayda haftanın günleri farklı sayılarda dağılmakta. Dolayısıyla her ay ilgili personelin işyerimizde çalıştığı gün farklı olabilecektir.

Böylesi bir durumda işe giriş bildirgesi ekranında sorulan "Çalışılacak gün sayısı" kısmına ne yazmam uygun olacaktır?

İlla kesin birşey seçmenize gerek yok orada. Zaten sözleşme var ve çalışma koşulları belli, bir sorun yaratmaz sgk. Örneğin 5 gün seçtiğiniz zaman illa her ay 5 gün göstereceksiniz diye bir kural yok. 5 gün olur 6 gün olur 4 gün olur sorun olmaz.

Sizin durumunuza göre bakarsak Eylül ayını baz aldığımızda toplamda 16 gün gelmiş oluyor. 4 tane çarşamba-perşembe-cuma-cumartesi var eylül ayında çünkü. Günlük 6 saatten 96 saat yapıyor. Bunu 7.5'uğa böldüğümüzde 12,8 gün yapıyor. Yani yukarı yuvarlayarak 13 gün göstermeniz gerekiyor Eylül ayında. Giriş yaparken gün kısmında 13 seçin. Ama sonraki aylarda 11 olur 12 olur ya da 14 gün olur çalışma günü sorun değil. Sizin sözleşme şartlarınız belli. Kaç gün çıkarsa o kadar gün gösterirsiniz her ay. Eksik gün formu ile birlikte sözleşmeyide vermeyi unutmayın.

sevgili arkadaşlar ,

otelcilik sektöründe hafta sonlarının yoğun olması nedeniyle ekstra personele ihtiyaç duyulmaktadır. ancak her hafta sonu aynı yogunlukta gecmediğinden dolayı 1 ay içinde bazan 1 gün bazan 10 gün ihtiyaç duyulmaktadır. böyle durumlarda alacagımız personeli kısmi süreli olarak mı yoksa çağrı üzerine çalışma sözleşmesi mi yapacagım?

çağrı üzerine çalışmalarda çalışsa da calışmasada 20 saatlik ücret ödeme zorunlulugundan bahsediyor çalışmayan personele ücret ödemesi mi yapacagız?
kısmi süreli de nasıl bir yol izlemeliyiz?
10 üzeri işçi çalışan bir yeriz yinede kısmi sürelilerin eksik günlerini sgk ya elden sözleşmeleriyle birlikte bildirmek zorundamıyız?
bana bu konular üzerinde bilgi vermenizi rica ediyorum.

Kısmi süreli sözleşme yaparsınız. Ay sonunda kim ne kadar çalışmış ise o kadar gün gösterip bordro yaparsınız. Sözleşme göndermek artık gerekmiyor.
Ay içinde en az 1 gün gösterebiliyorsunuz. Hiç çalışmadı ise ücretsiz izinli gösterebilirsiniz.

Arkadaşlar merhaba,

2015 yılında işçilerin işe giriş bildirgeleri normal verilmiş. Ancak puantaj tutulmuş ve eksik gün verilmiş. Eksik gün nedeni olarak 07-puantaj kayıtları seçilmiş.
Şimdi 2015 yılında verilen bu işe giriş bildirgeleri "kısmi çalışma var mı? "kısmı evet olarak değiştirilip gücellenirse ceza uygulanır mı? (tabi işin birde GSS tarafı var)

SGK aylık bildirge ve eksik gün formlarının değiştirilmesi isteyebilir. Eğer ister ise ilk eksik günde kısmi istihdam sözleşmesi vermemiş olacağınızdan ve kısmi istihdam sözleşmesi (noterden yapılmadı ise) sonradan düzenlenebilir belge olduğundan eksik günler reddedilip ilgili aylar için tam ay bildirmek zorunda kalabilirsiniz.

Arkadaşlar merhaba,

2015 yılında işçilerin işe giriş bildirgeleri normal verilmiş. Ancak puantaj tutulmuş ve eksik gün verilmiş. Eksik gün nedeni olarak 07-puantaj kayıtları seçilmiş.
Şimdi 2015 yılında verilen bu işe giriş bildirgeleri "kısmi çalışma var mı? "kısmı evet olarak değiştirilip gücellenirse ceza uygulanır mı? (tabi işin birde GSS tarafı var)

Eğer eksik gün nedeni puantaj kayıtları ise kısmi çalışma kısmında hayır seçili olacak. Kısmi süreli istihdam sözleşmesi yaparak çalıştırıyorsanız işçiyi yani eksin gün sebebinide 06 kısmi istihdam olarak bildiriyorsanız o zaman kısmi çalışma varmı kısmında evet seçmeniz gerekiyor.

2015'te her ay için eksik gün formlarını verdiniz mi ? Tabi 10 kişi ve üzeri çalışanınız varsa vermenize gerek yok.

2015 yılının her ayı için eksik gün formu verdik. 07-Puantaj kayıtları seçeneği ile birlikte. İşe girişlerimizde de"kısmi çalışma" bölümü hayır seçiliydi. Yalnız ay içindeki çalışmalar kişi bazında ortalama 3-5 gündü.

Puantajla bildiriyorsanız "hayır" olarak kalacak. Kısmi süreli sözleşme ile bildirseniz "evet" seçeceksiniz.

Günaydın arkadaşlar.
Hastanede sigortası 30 gün yatan bir personeli sürücü kursuna ilk yardım eğitmeni olarak girişini yaptım.sürücü kursunda 6 gün Kısmi istihdam olarak gösterdim. Bunun için eksik gün ve sözleşme dışında kuruma vermem gereken belge var mı? Puantaj kayıtları tutup kuruma verecek miyim?

Günaydın arkadaşlar.
Hastanede sigortası 30 gün yatan bir personeli sürücü kursuna ilk yardım eğitmeni olarak girişini yaptım.sürücü kursunda 6 gün Kısmi istihdam olarak gösterdim. Bunun için eksik gün ve sözleşme dışında kuruma vermem gereken belge var mı? Puantaj kayıtları tutup kuruma verecek miyim?

Kısmi süreli sözleşme ile çalıştırıyorsanız puantaj tutmanıza gerek yok. Zaten sözleşmede geldiği günler ve şartlar bellidir. Her ay 6 gün prim ödenecek, kısmi istihdam sebebi ile eksik gün gösterilip SGK'ya eksik gün formu ile kısmi süreli sözleşme verilecek.