Ne Kadar Maaş Alıyorsunuz ?

Ynt: Ne kadar maaş alıyorsunuz.?

Hocam iyi güzel anlatmışsında yani bu durumda asıl suçun bizde olduğunu düşünüyorum. Aşağıda yazacaklarım belkide burdaki birçok arkadaş için geçerli olmayabilir ama bence genel durum şöyle; Ayın 20 günü internette gezinip sohbet sitelerinde vakit geçiren, görevini sadece kayıt girip beyanname hazırlamak olarak düşünen, hizmetlerinde katma değer yaratmayan, çok evrak işlemiş olmakla işinin çok olduğunu sanan, sadece resmi işlemleri takip edip çalıştığı yer için analizler yapıp şirket yönetiminin karar almasına yardımda bulunmayan ve ayın sadece son on gününde iş yapmakla önemli bir görevi yerine getirdiğini sanan arkadaşlar inanın hizmetimizde bir katma değer yaratmıyoruz, beyannamelerin hazırlanmasını patron zaten asli görevimiz olarak görüyor bunun üstüne başka ne koyabiliyoruz önemli olan o. Zaten eğer üzerine bişey koyabiliyorsak yukarıda birçok arkadaşın dediği gibi fiyatı biz belirlemeye başlıyoruz.

evet,sayın aday.ben sizin ne söylemek istediğinizi çoookkk iyi anlıyorum.maalesef 2.500 tl.maaş bizim piyasamız için bir an için çok büyük bir rakam olarak görüldü.ama değilllllllll.ben 2003 yılından beri çalışıyorum.smmm oldum.bağımlı çalışıyorum.şükür belgem yokken bile piyasa koşullarında iyi kazandım.ama bizim piyasa koşullarına göre kazandım.farklı meslek gruplarında olup,uzun süre iş hayatına girmemiş,hiçbir tecrübesi olmayan insanlar,birden 4.000 tl gibi rakamlarla iş hayatına başlıyor.bu insanın zoruna gidiyor.sizi bilmem ama benim zoruma gidiyor.neden biz kendi piyasasının en iyi rakamını almaya çalışan insanlar konumunda kalıyoruz.isyan etmemek elde değil.

Arkadaşlar tamam fiyatı kendimizin belirleyeceği anlarda olur katılıyorum fakat siz 4 4 lük hizmet verin diğer taraftan işveren cebini düşündüğü için ve bizim meslekte büyük defteri 50 tl bile tutan meslektaşlarımız olduktan sonra bizler daha çok ücretide bu sistemide konuşuruz

Aylin31 ' Alıntı:
Arkadaşlar tamam fiyatı kendimizin belirleyeceği anlarda olur katılıyorum fakat siz 4 4 lük hizmet verin diğer taraftan işveren cebini düşündüğü için ve bizim meslekte büyük defteri 50 tl bile tutan meslektaşlarımız olduktan sonra bizler daha çok ücretide bu sistemide konuşuruz
Evet suçun büyüğünün bizde oluşunun birde bu yönü var.

suç bence bizden ziyade odalarımızda.naylon muhasebe yerlerini bilipte sesini çıkartmayan odalarda.denetim yapmayan odalarda.biz bireysel olarak kendimizi kurtarabiliriz.masaya vur istediğini al.ama geneli ancak odaların disiplinli ve kaliteli çalışması kurtarır.o da tahminimce ve görüldüğü üzere oda başkanlarının hesabına gelmez.

elimizde bir şirket defteri var cep.tel. küçük bi dükkan 240 tl alıyoruz.. biri demişki ben 100 tl tutarım.. sonra gelde sen bu adama kaliteli hizmet vermeye çalış.. yalnız kimse onu söyleyen sorup arayacam ayıp yaa.. sonra smmm ayda 1000-1500 tl ya büroda çalışsın.. üstüne birde ceza yedinmi tamam işte.. gülermisin ağlarmısın

Bir taraftanda şikayet gırla gidiyor ancak oda başkanlarıda nedense hep seçilmeye devam ediyor.
Stajerlere yapılan şu eziyetlerden ve haksızlıklardan sonra belge aldıktan sonra görevde bulunan oda başkanına oy veren zihniyeti anlamıyorum.
İSMMMO ya bakın istanbulda 1 tane işinden memnun SMMM bulamazsınız,ağlarlar, sızlarlar, lanet ederler, ama gelin görün ki seçimde o memnun olmayanlar Arıkanı baş tacı yaparlar. Bizim millet kadar balık hafızalı bir millet bulamayız Türk milleti olarak biz böyleyiz herşeyi geçmişimiz gibi çokk çabuk unuturuz.

İş fiyata gelince İstanbulda sebil korsan büro var ama nasıl korsan mükellefinizmi var gidiyorsunuz piyasadan aç,işsiz bir SMMM buluyorsunuz ki piyasada dolu var, belgesini aylık 800-1000 TL ye kiralıyorsunuz alın size büro isterseniz A.Ş. yi 20 TL ye tutun kimseyi bağlamaz öyle hiçç yıllarca eşşek gibi okul okumak sınava girmek yok eleklerden elenmek yok,belge için binlerce TL masrafa katlanmakda yok, koskoca kitapları hatmetmekde yok. Nasılsa sınava girmişi,geçmişi ve elenmişi var piyasada hemde sebil. İsterse maliye bakanıda gelsin bu korsan büroyu ispatlayamaz çünkü başında meslek mensubu var, onun şifresi var varda var.

Piyasada para kazanmak mı istiyorsunuz 90.000 den bir farkınız olacak yoksa gittin başvuruya ben tek elimle amuda kalkarkenmi kayıt giriyorum diyeceksiniz senin girdiğinde aynı benm girdiğimde, senin ingilizcen varsa benimde var, senin diploman varsa benimde var mühim olan benim senden ayırt edici ne özelliğim var.

Geçmişini çok çabuk unutan bir milletiz hem yakınır ağlarız hemde gider o yakınmamıza neden olanları baş tacı yaparız sonra gene odalar çalımıyor diye ağlarız.

stonhand ' Alıntı:
Bir taraftanda şikayet gırla gidiyor ancak oda başkanlarıda nedense hep seçilmeye devam ediyor.
Stajerlere yapılan şu eziyetlerden ve haksızlıklardan sonra belge aldıktan sonra görevde bulunan oda başkanına oy veren zihniyeti anlamıyorum.
İSMMMO ya bakın istanbulda 1 tane işinden memnun SMMM bulamazsınız,ağlarlar, sızlarlar, lanet ederler, ama gelin görün ki seçimde o memnun olmayanlar Arıkanı baş tacı yaparlar. Bizim millet kadar balık hafızalı bir millet bulamayız Türk milleti olarak biz böyleyiz herşeyi geçmişimiz gibi çokk çabuk unuturuz.

İş fiyata gelince İstanbulda sebil korsan büro var ama nasıl korsan mükellefinizmi var gidiyorsunuz piyasadan aç,işsiz bir SMMM buluyorsunuz ki piyasada dolu var, belgesini aylık 800-1000 TL ye kiralıyorsunuz alın size büro isterseniz A.Ş. yi 20 TL ye tutun kimseyi bağlamaz öyle hiçç yıllarca eşşek gibi okul okumak sınava girmek yok eleklerden elenmek yok,belge için binlerce TL masrafa katlanmakda yok, koskoca kitapları hatmetmekde yok. Nasılsa sınava girmişi,geçmişi ve elenmişi var piyasada hemde sebil. İsterse maliye bakanıda gelsin bu korsan büroyu ispatlayamaz çünkü başında meslek mensubu var, onun şifresi var varda var.

Piyasada para kazanmak mı istiyorsunuz 90.000 den bir farkınız olacak yoksa gittin başvuruya ben tek elimle amuda kalkarkenmi kayıt giriyorum diyeceksiniz senin girdiğinde aynı benm girdiğimde, senin ingilizcen varsa benimde var, senin diploman varsa benimde var mühim olan benim senden ayırt edici ne özelliğim var.

Geçmişini çok çabuk unutan bir milletiz hem yakınır ağlarız hemde gider o yakınmamıza neden olanları baş tacı yaparız sonra gene odalar çalımıyor diye ağlarız.

stonhand bizim burada oda başkanını değiştirmek için bi çalışma yapalım dedim.. dediğin gibi meslek mensupları hem başkanı istemiyor ama hiç biride birşey yapmaya yanaşmıyor.. adama diyorumki başkan ol yenilikçi iyi kapasiteli biri uğraşmak istemiyor .. kimse o işe bulaşmak istemiyor bir bildikleri var heralde..

eğitim: lisans
belge:smmm
ünvan: Muhasebe Şefi
maaş: 2.110 tl.

Basit bir soru Ne kadar maaş alıyorsunuz ?
O kadar yazı yazılmış topu topu 5 kişi cevap vermiş soruya. Arkadaşlar sizce bişeyler ters gitmiyor mu ?

Aday
linans:iktisat
yüksek:muhasebe ve denetim
ünvan :smmm staj bitmedi henüz
şirket : aş-ltd-grup firması
maaş:2500 tl

Atakan005
Lisans mezuniyet : İşletme
Çalıştığı yer : Ltd-A.ş grup şirketleri
Maaş : 2500 TL

Smilkay
lise :eğitim
a.ş :şirket
maaş : 5.750
sm belgem var

champell59
Aynı işyerinde yaklaşık 15 senedir çalışıyorum.
Çalıştığım şirket AŞ.
Ciro olarak oldukça büyük.
Maaşım 1900 TL
Belge alamadım henüz 2 dersim var.

Fercey
eğitim: lisans
belge:smmm
ünvan: Muhasebe Şefi
maaş: 2.110 tl.

ford,brisa gibi büyük kuruluşların muhasebesinde bile çalışanlar o kadar yüksek maaş(4000-5000) almıyorlardır diye düşünyroum?yanılıyormuyum

elbette yanılıyorsun bu kadar emek bilgi masraf tecrübe okul sonuç böyle düşük ücret mi olmalı düşüncelerini değil gerçekleri söyle dostum yorum istemiyoruz araştırma yapıyoruz kendimizi biz nasıl görürsek işverende öyle görür bu memlekette 5000-30000 tl arası maaş alanların sayılarıda az değil alorko-enka-doğuş-koç-sabancı-stfa-nurol-bankalar genel merkezi-fiba-toprak v.b.pek çok büyük şirkette köşebaşlarını mezara kadar kapanlar çok çok iyi maaş alıyorlar.iett şoförü bile 2500 civarı para alıyor ustabaşları alıyor bu maaşı doktorlar 6000 tl gibi alıyor yeni başladıklarında asgari ücret bile 600 tl iken bu maaşların neresi çok.ben biliyorum 7000-8000-10000 tl maaş alanları.Umarım bu mesleğin değeri artar devlet ve oda anlaşma yapar denetimde zorluk çeken devlet adına mali müşavirler denetim ve şikayet yapar burdan payını alır hem denetlenen şirket sayısı artar hem şirketler şeffaflaşır hem kurallara yasalara uyulur hem daha çok vergi toplanır hemde bu mesleğin değeri artar ilerisi için bu mesleken çok çok ümitliyim ben her şey daha güzel olacak ama vakit var buna biz kendi değerimizi bilelim kendimizi ağırdan satalım yeter

arkadaşlar yazıları okudum, maaş konusunda bende çok dertliyim.

bunun sebebi mesleğimizde standartların olmayışı,
örneğin sigorta acenteliğinde çalışan elemanlar spk ya bağlı çalışıyorlar.
işveren belgesiz eleman çalıştırmayı bırakın , poliçe dahi düzenleyemiyorlar.

100 tl ye şirket muhasebesi tutandan, daha nasıl bir iş ahlakı bekleyebiliriz ki.

işverenlerin gözünde bizim yaptığım iş angarya ve onlara göre çok kolay. bize verilen parada fuzuli.

bence Meslek lisesi mezunu olmayanların bu meslekte işi olmamalı. her üniversite mezunu gözünü bizim meslekte açıyor. biz mühendis, avukat vs. olabiliyormuyuz..

ücret konusunda da şans ve fırsatla alakalı bir durum. 5000 tl maaş alanda doğrudur. 1000 tl alanda.

merihs12 ' Alıntı:
ford,brisa gibi büyük kuruluşların muhasebesinde bile çalışanlar o kadar yüksek maaş(4000-5000) almıyorlardır diye düşünyroum?yanılıyormuyum

Büyük bir yabancı içecek firması ikramiyeler hariç belgesiz elemana 5500 TL maaş veriyor nerden biliyorsun demeyin adam 10 yıllık arkadaşım. Belge yok hatta dediğine göre belgeye ihtiyacıda yok ilerde büro diyoruz cevap olarak emekli olsamda çalışırım diyor ki yerinde ben olsam bende elden ayaktan düşene kadar çalışırım.

İstisnalar kaideyi bozmaz. Yabancı firmalar her zaman yüksek ücret verir. Ancak ülkemizde kaç tane böyle firma? 8-10 bilemdin 40. Bence önemli olan ortalamalardır.yanıltmasın.

benimde tanıdığın bir abi philip moriste-marlboro belgesiz 5500-6000 alıyor

nguroy üstadım benim demek istediğim bu tarz yüksek maaşları alanlar var yani hiç yok değil ve tabiiki sayıları bir elin parmağını geçmeyecek firmalar bunlar ve orda çalışanlarda emekli olsada çalışır hatta imkan tanısalar öldüklerinde yerlerine oğullarını yada kızlarını bile koymaya çalışırlar ;D ;D :D çünkü işin ucunda tatlı para var yani o adamların yerine geçmekte imkansız gibi birşey.

Aynen aynen ;D ;D ;D
Bunlara ağzında altın kaşıkla doğmuş denir.

Benimde vurgulamak istediğim. Bunlar sadece küçük bir istisnadır. Gerisine bakalım. 8)

rotamız smmm ' Alıntı:
arkadaşlar yazıları okudum, maaş konusunda bende çok dertliyim.

bunun sebebi mesleğimizde standartların olmayışı,
örneğin sigorta acenteliğinde çalışan elemanlar spk ya bağlı çalışıyorlar.
işveren belgesiz eleman çalıştırmayı bırakın , poliçe dahi düzenleyemiyorlar.

100 tl ye şirket muhasebesi tutandan, daha nasıl bir iş ahlakı bekleyebiliriz ki.

işverenlerin gözünde bizim yaptığım iş angarya ve onlara göre çok kolay. bize verilen parada fuzuli.

bence Meslek lisesi mezunu olmayanların bu meslekte işi olmamalı. her üniversite mezunu gözünü bizim meslekte açıyor. biz mühendis, avukat vs. olabiliyormuyuz..
ücret konusunda da şans ve fırsatla alakalı bir durum. 5000 tl maaş alanda doğrudur. 1000 tl alanda.

çok doğru bir tanıdık adam inşaat mühendisi ama bu işi yapıyor neden diyorsun bu iş çok hoşuna gitmiş belki şimdi smmm de olmuştur iyi de meslek lisesi mezunu adam inşaat mühendisi olabiliyormu katsayı yüzünden olamıyor meslek lisesi mezunlarına tek alternatif sunacaksın ama diğerlerine sınırsız alternatif dolayısıyla sektör şişiyor...