Raporlu İşçinin Çıkış Sebebi Hakkında ?

Rietveld

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar kolay gelsin herkese.

Bir işçimiz var 110 gün rapor aldı.Biz bu işçinin çıkışını yapmak istiyoruz.

İhbar tazminatı vermeden çıkarmak için ihbar süresine 6 hafta eklememiz gerekiyor biliyorsunuz.İşçinin ihbar süresi 2 hafta.6 hafta daha ekliyorum 8 hafta oluyor.Toplamda 56 gün yani.

Rapor başlangıç tarihinden itibaren 56 gün sonra ihbarsız olarak çıkışını vericem.

Bu şekilde raporlu bir işçiyi çıkartırken çıkış sebebi olarak hangi kodu seçmemiz gerekiyor ?

Merhaba Emrah bey
M.25/I-"b"den sonra gelen (a)ya göre,bildirim süresini 6 hafta aşmasından sonra 57 ci gün içinde,sgk iş den çıkış nedeni olarak,fesih kodu 28 uygundur.

bence ;
sgk dan işten çıkış kodunun 29 olması (devamsızlık) gerekir diye düşünüyorum.
Feshin geçerli sebebe dayandırılması..4857/18
f) Hastalık veya kaza nedeniyle 25 inci maddenin (I) numaralı bendinin (b) alt bendinde öngörülen bekleme süresinde işe geçici devamsızlık.

Merhaba;
Raporlu bir işçiyi çıkaramazsın ceza yersin, işe iade davası açar ve kazanır.
Çıkaracağın bir işçinin çıkış sebebiyle ilgili elinde delil tutanak, savunma veya gerekçe olmalı, eskisi gibi çıkardım ihbar öneli kullandırdım, ödedim diye birşey yok. Sırf istirahatli diye çıkış yapamazsın.
Kolay gelsin.

-sn.Kamalı kısmen haklısınız ama olayımıza bağlı olarak tam örtüşmez düşüncesindeyim.
-sn.Mülayim raporlu işci iş den çıkarılamaz ve çıkarılması da çeşitli sebeblerle çok uygun olmaz ama ilgili madde bendi kapsamında,istirahat süresi bildirim süresini 6 hafta aşmışsa işveren tazminat ödeyerek fesih yoluna gidebilir.Bir olayda ayrıca kötü niyet olup olmadığı araştırılır,var ise bu duruma ilişkim k.niyet tazminatı sözkonusu olabilir ve bu işci iş güvencesi kapsamında kalan işci ise ancak bu defa işe iade sözkonusu olabilir düşüncesindeyim.

Merhaba;
Raporlu bir işçiyi çıkaramazsın ceza yersin, işe iade davası açar ve kazanır.
Çıkaracağın bir işçinin çıkış sebebiyle ilgili elinde delil tutanak, savunma veya gerekçe olmalı, eskisi gibi çıkardım ihbar öneli kullandırdım, ödedim diye birşey yok. Sırf istirahatli diye çıkış yapamazsın.
Kolay gelsin.

İşçinin aldığı rapor , ihbar süresi + 6 haftadan uzun bir rapor ise ihbar tazminatı ödemeden çıkış yapılabiliyor.Kanunu biraz dikkatli okuyun.

Ayrıca işe iade davası açabilmesi için işyerinde en az 30 kişi çalışıyor olmalı ve işçinin iş yerinde en az 6 ay kıdemi olmalı.Bizde 20 kişi çalışıyor.İşe iade davası açamaz.

Bende 28. maddeyi kullanma görüşündeyim.İşveren tarafından sağlık nedeni ile fesih.

İşçi devamsızlık yapmıyor çünkü raporlu.

Katılıyorum.
Olayın özü ve bu duruma istinaden İK.açısından yapılan işlemin sonucuna bağlı olarak Kod.28 uygun düşmektedir.

sn.şeref aydemir ve sn.rietveld

olayın özü işe gelmemektir.işçinin hasta olması sebebiyle işe gelmemesi.kanunda da denildiği üzere "geçici devamsızlık"......şöyle değerlendirelim bu elemanı niye çıkarıyorsunuz sorunun cevabı nedir?..işe hastalığından dolayı gelmemesi ve işlerin aksaması cevabı ise.......bana devamsızlık daha uygun gibi geliyor.elbette sizlerinde görüşüne saygı duyuyorum...

Sn.Kamalı kısmen haklısınız,ancak bu olayımıza ilişkin;
a-birinci halde işin özündeki sebeb hastalık,
b-ikinci halde, bu sebebe bağlı olarak işe gelememe durumu var.
Şimdi olayımıza dönük olarak birinci hal olmasaydı,ikincisi gündeme gelmeyecekti,gelmiş olması olayın esası olan birinci hale bağlı olduğundan,doğrudan ikinci hal üzerinden sonuca gitmek mümkün olmasa gerektir.
İyi çalışmalar...

bence ;
sgk dan işten çıkış kodunun 29 olması (devamsızlık) gerekir diye düşünüyorum.
Feshin geçerli sebebe dayandırılması..4857/18
f) Hastalık veya kaza nedeniyle 25 inci maddenin (I) numaralı bendinin (b) alt bendinde öngörülen bekleme süresinde işe geçici devamsızlık.
Bu hal(M.18/f)ile kod.29 örtüşmez yani bu nokta(M.18/f)ile kod.29 a uyan 4857-M.25/II-g ye illiyet bağı kurulamaz ve sonuçlarıda farklıdır.

Sn. şeref aydemir
yinede şu soruyu sormadan edemeyeceğim.siz işçinin çıkışını raporundan dolayı mı veriyorsunuz? yoksa ; devamsızlıktan dolayı mı? yani kanununun özü işe gelmeme üzerine kurulmuştur.yorum yaparak farklı bir sonuç elde etmektense kanunda geçen "geçici devamsızlık" durumuna atfetmek daha ben de ağır basıyor..

sn.şeref aydemir
a-birinci halde işin özündeki sebeb hastalık,

b-ikinci halde, bu sebebe bağlı olarak işe gelememe durumu var.
durumunu farklı düşünelim;
a-birinci halde işin özü nedir...işe gelmeme
b-gelmeme sebebi.....hastalık
c-hastalık olduğu vakit....işçinin raporu ihbar süresini 6 hafta geçtiği zaman sözleşme fesih hakkı işveren tarafından elde ediliyor..

Bu hal(M.18/f)ile kod.29 örtüşmez yani bu nokta(M.18/f)ile kod.29 a uyan 4857-M.25/II-g ye illiyet bağı kurulamaz ve sonuçlarıda farklıdır.
Sn.Kamalı kısmen haklısınız ama ileri sürdüğünüz görüş,yukarıda ifade ettiğim madde ve kodların sonuçları itibariyle de örtüşmez düşüncesindeyim.
(Ayrıca M.18/f deki"..bekleme süresinde işe geçici devamsızlık"hali ve "Özellikle aşağıdaki hususlar fesih için geçerli sebeb oluşturmaz"başlığı ile kod.29 a uyan M.25/II-g deki "izinsiz ve özürsüz devamsızlık"hali ve"Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri"başlığı farklı olgular olup,farklı maddeler kapsamında değerlendirilmiş,işsizlik ödeneği dahil,sgk-iş den çıkış nedenleri ve kodları da uyumlu olarak düzenlenmiştir.
Diğer tarafdan,olayımıza bağlı olarak kod.29 kullanıldığında,normalde bu işciye tazminat ödenmemeli,kaldı ki işsizlik ödeneğinden zaten yararlanamaz.)

Son düzenleme:
İşçiyi rapora istinaden çıkardığımızda ihbar süresi + 6 hafta geçtikten sonra ihbar alamıyor ancak eğer kıdem tazminatı hakkı varsa kıdem tazminatı ödeniyor.

Eğer 29. maddeyi kullanırsak kıdem tazminatı da ödenmez.Bu kez yasa ile ters düşeriz.

O yüzden 28. madde daha mantıklı.

öncelikle iyi çalışmalar arkadaşlar. Çıkış kodunun 28 ile yapılması gerektiğini düşünmekteyim. İşçinin iş akdi fesih bildirimi ihbar süresini 6 hafta aştıktan sonra bildirilir fakat kuruma işten ayrılma bildirgesi ne zaman verilir? Malum işçinin raporlu olduğu sürelerde işten çıkışı yapılamaz.

öncelikle iyi çalışmalar arkadaşlar. Çıkış kodunun 28 ile yapılması gerektiğini düşünmekteyim. İşçinin iş akdi fesih bildirimi ihbar süresini 6 hafta aştıktan sonra bildirilir fakat kuruma işten ayrılma bildirgesi ne zaman verilir? Malum işçinin raporlu olduğu sürelerde işten çıkışı yapılamaz.
Rapor süresinin ihbar süresi +6 haftayı aşması durumunda, raporun bitimi beklenilmeden fesih yapılabilir sn.Meslek Mnsb_

Rapor süresinin ihbar süresi +6 haftayı aşması durumunda, raporun bitimi beklenilmeden fesih yapılabilir sn.Meslek Mnsb_
Kurumdaki memurlar aynı görüşte değiller. Fesih bildirimi +6 haftayı aşan sürede yapılıp iş akdi askıya alınıp ücret ve kıdem yürütülmeden raporun bittiği tarih itibariyle işten çıkışı bildirilmeli diye görüş bildirmekteler.

Kurum görüşüne katılmıyorum.
Yapmış olduğum araştırma sonucunda yargı bir kararında"işcinin raporlu ve istirahatlı geçirdiği süre normal ihbar süresini aştığında işverenin ihbarsız fesih hakkı doğar"şeklindedir(Yarg.9.HD.13.05.1986T.3755 E.5001 k.)bu kararı ve yeni bir karar bulmadım.
Bu kararın, anılan madde hükmüne tam olarak uyduğunu söylemek mümkün(şahsen)