Rızaen Beyan

MBOZO

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar bizim vergi dairemiz vergi matrahı düşük veya zarar eden mükelleflere incelemeye alırız tehdidiyle beyannanamemin diğer kazanç ve iratlar bölümüne hayali gelir yazarak vergi matrahlarını yükseltiyor.

Böyle bir uygulama yapan arkadaşlar varmı

Ynt: Rızaen Beyan

Eldenmi veriyorsunuz beyannameleri.?
Hangi vergi dairesi o.?

Merhaba ;

Geçtiğimiz yıllarda yapılan uygulama bulunduğum yerde bu yıl hiç gündeme gelmedi.

Bence tek nedeni seçim yılı olmasıdır.

Beyannameleri internet üzerinden gönderiyoruz.
K.Maraş bağlı vergi daireleri ve mal müdürlüklerinin uygulaması bu yönde

Gerçekten zarar etmiş mükellefler bile daha fazla ceza yeme korkusuyla vergi tahakkuk ettirdiler.

Örneğin Ş. Dışı nakliye ile uğraşan bir mükellefe 6.500 ytl nin aldında matrah bildirdiği an sıkıntıdasın,her an bir şekilde ceza yiyebirsin

Bir iki sene önce böyle bir uygulama yapılmasını istemişti vergi daireleri, ancak kamuoyunun ve insanların yakınmaları nedeniyle geri adım atılmıştı.Ancak ilk günlerde beyannameyi vermek isteyenler artırımı yapmıştı.Son güne bırakanlar o karambolde, zaaaman darlığında kabul etmek zorunda kalmışlardı.Ki şuanda internetten gönderilen beyannameleri kabul etmemeleri imkansız.(en azından sadece bir bölge için).
Kaldıki vergi dairesi bu artırımı kendiside yapamaz.Bu tam bir facia olur.Tek yapabildikleri incelemeye girersin diye tehdit ediyorlar.
Bence vergi dairesi ile bu şekilde muhatap olmamak için ufakta olsa kar gösterilmeli derim.

rızaen beyan maliye bakanlığınının mesleğimize hakaretidir.
angry.gif

Bir asgari ücreltli 2006 yılı için yaklaşık 5000 ytl vergi matrahı var

Esnafda bu matrahın üzerinde beyan edeceksin tehdidi yapılıyor

Benim asıl merak ettiğim konu

Bu Ugulama sadece bizim memlekettemi var

Başka iller de uygulanıyor acaba. Bu şekilde uygulama gören arkadaşlar illerini yazarlarsa sevinirim.

(Sahipsiz K.Maraş) ::)

Tehtidle vergimi toplanır. Böyle insanlara ve zihniyetlere itibar etmemek lazım. Tamam kardeşim vergi ödemek vatandaşlığın gereği, ancak bukadar da ucuzca yapılmamalı. Madem öyne ne diye uğraşıyoruz, her sektör için bir vergi standardı getirsinler olsun bitsin. Bizide uğraştırmasınlar..........

Her yerde var. İnternet ortamında beyanname gönderme umarım bu gereksiz, seviyesiz tacizlerin önüne geçer.

Dairenin tehdidiyle Gelir vergisini hayali beyan yazıp ta vergi matrahını yükselten sadece bizim ildemi başka illerde bu yönde uygulama yapan varmı acaba

Merhaba ;

Kaldırılan Hayat Standardı' nı yeniden getiremiyorlar. Aba altından sopa göstererek vergi toplamaya çalışıyorlar.

Kümesteki kazlarda yolunacak tüy kalmayınca ne olacak bakalım ?

Meslek mensubunu ya da vatandaşı dinleyen var mı acaba ?

Yukarıda da yazdım. Bu yıl böyle bir talep yok.( Bilecik )

Tamamen oy avcılığı ,seçim yatırımı.

Başka birşey değil.

NOT : Sn MBOZO aynı soruyu 4 kez sormuşsunuz. Yazacak olan arkadaşlar zaten yazarlar merak etmeyiniz.

Sayın Muhasebe

aynı soruyu ısrarlı bir şekilde soruyorum çünkü

215 adet yıllık gelir vergisinin sizin gibi değerli arkadaşların görüşünü alarak değiştirebirim yani hayali gelirleri silebilirim.
bu şu an benim için çok önemli

1. e-beyan bir şey değiştirmiyor. ertesi gün vd bilgileri alıyor ve telefona saldırıyor "BU VERGİ AZ ARTIR" diyor.
2.madem kendi belirleyecekleri vergiyi alacaklar o zaman biz niye defter tutuyoruz.
assist.gif

bizede sayısal makinaları gibi makinalar versinler "a grubu xx kadar b grubu yy kadar kupon oynayacak" densin. küçük bir oranda da vergi ikramiyesi versin. bundan daha çok vergi toplayacakları kesin.
grin.gif

Geçen yıl istanbulda vardı. Tanıdığım bir çok kişide dairenin isteği doğrultuda hareket etti.

Kaldı ki rızaen beyan ettirilen tutarda gerçek kazanç olmayabilir. Bakanlık inceleme yetkisini verimli bir şekilde kullanamadığından (diğer konularda olduğu gibi), beyanların gerçekliğini sorgulama yerine, ne kadar yolsak kardır hevesinde. Ayıptır................

Bunun sonucu ne olucak biliyormusunuz. Çok acı ve hazin ama malesef olucak. Maliye diyorki netice olarak kardeşim sen muhasebeciye ayda ne ödüyosun .. şu kadar. Boşver defter falan tutma ver bana yıllık şu kadar daha karlı çıkarsın.
Evet abarttım biliyorum ama böyle olucak gibi geliyor. Gidiş o gidiş. Kemal Abi usulu. aslanlar gibi satıyoruz.

ben internetten rızaen beyan yaptım en az asgari tutarında aylık karın çıkması gerektiğini düşünüyorum yani 12*531=3,372 ytl kar gösterirsek vd. ile bir problem olmaz... ;)

nane ve nguroy üstadlara katılıyorum,defter tutup matrah belirlemeye, evrakları titizlikle tasnif etmeye hiç gerek kalmıyor. Bence de bakanlık vergi dairelerine yetki versin, vergi deaireleri de sen şu kadar ödeyeceksin, sen bu kadar ödeyeceksin şeklinde mafyanın haraç belirlediği gibi kafadan vergi tutarı belirleyip mükelleflerden istesin daha sağlıklı olur.