Türmob eğitimleri hk.

Ynt: Türmob eğitimleri hk.

mrpizmir ' Alıntı:
'Sınıflarda standartı 1 kere bile okumadan geliyor meslektaşlar, konu hakkında ne bilgi nede fikir sahibiler,'

Siz eğitimlere nerede katıldınız bilmiyorum ama benim katıldığım yerde spk sınavına giren arkadaşlar vardı. tam seti bilenlerde vardı.Birkaç sfesifik konuya eğitmenlerden daha iyi yorum getirenlerde...Sizin eğitime katıldığınız yere nazaran en azından sınıfın %50 'si durumu kavramıştı. Bir kısmıda henüz yeni duyuyordu.Onlar da Nasıl yapabiliriz ve kaynaklar nelerdir diye sordular.
Eğitmenleri bireysel olarak kötülemenin bir manası da yok.Sektör tecrübeleri olmadığı için çoğu acemi ve bir kısmıda konuları ezberlemiş .Yorum kısmında takılıp kalıyorlar.
Ayrıca bu eğitimler konuya giriş bile değil.Bu alana yönelmek isteyenlerin çok fazla çalışmaları gerekecek.

İlave olarak:

kalabalık lokasyonlarda interaktif eğitimin zor olduğunu (soru cevap şeklinde) hepiniz takdir edersiniz, arkadaşlarımızın tamamınında aynı bilgi düzeyinde olmayacağınızıda (kaldıki ifadelerde bu yönde)

Nacizane tavsiyem eğitmene ait email adresinin eğitim sonunda alınıp tereddütte kalınan hususlar üzerine yazılı olarak görüş ve tartışmalarda bulunmak. böylelikler gerek eğitimicinin konsantrasyonunu gerekse zamanı efektif kullanmanın yolu açılacaktır.

Unutmamalıki sizin sorduğunun soru ile konu mecrasından çıkıp diğer bir meslektaşın ilgisini kaybetmeye neden olabilir.

Saygılarımla;

Sayın arkadaşlar eğitim için bazı ilave notlar yazmak istiyorum;

1- Sayın deeper_bluenin yazdığı gibi herkes bilgi açısından aynı seviyede olmadığından dolayı bu tür eğitimler herkesin anlayabileceği şekilde hazırlanır.

2- Eğitmenler de eğitilmiş olduğundan fazla birşey beklememek gerekir, bunun üzerine artıları kendimiz katmalıyız ve internette olsun basılı yayın olsun etrafta bolca var, niçin bilgilerin hemen kafamıza ışınlanmasını bekliyoruz, çok istiyorsak malzeme bol, kendimizi eğitebiliriz.

3- Esasen odanın bu eğitimlerini ben en başta yanlış buluyorum, çözümü şöyle düşünüyorum; internetten eğitimler verilsin, isteyen buradan öğrenir, hem de en iyi etkileşimli interaktif metodlarla multimedya eğitimler bence süper olur, masraflar olmaz, vakit kaybı olmaz, yok barkod bas yok hocayı beğenmedim, yok kar yağdı gelemedim, dinledim ama kafam basmadı, hoca anlattı ama tipini sevmedim, yok yanımdakini cevapladı beni es geçti, gibi sıkıntılar olmaz kimse de birşey diyemez.

4- Sizlerinde önerileriniz varsa lütfen buraya yazın, belki değişik şeyler duyarız.

Saygılarımla

EYLÜLDURU ' Alıntı:
Sn.aokten eğitime kültür üniversitesinde mi katıldınız..

Yok keşke belki orası daha iyidir,ümraniye sondurak bir perakende satış mağazasının en üst katı terasdan bozma konferans salonu,sanırım merkez de bir yer olsun dediler bu kadar oldu.

Gözlüğünün üstünden bakıp imza atan YMM eğitimci istemiyorum,big four da 10 sene çalışmış kıdemli manager partner olmuş yurtdışı IFRİC çalışmalarına katılmış mesela İş bankası ne bileyim ENKA ,Çukurova nın bağımsız denetimi ni yapan adamlar gelsin eğitime standart anlatsınlar uygulamadan teoriye gitsinler insanlarda bişey öğrensin bu nedir,hala geveleyip duruyosunuz savunuyosunuz arkadaşlar.

Birşeyi belirsiz anlamsız kılmak uzun cümleler kurmak eğitim değildir,MDV standardı 20 sayfa ,hasılat bilmem kaç sayfa ne zaman başladıysam yarıda kaldı mübhem belirsiz sıkıntılı cümleler,neyini okuyacağım bırakın Allahınızı severseniz ,sanki okusam hatmetsem gelen eğitimci tamamlayacak mı eksik yerleri hayır.Metni okuyup gidecek,metin okuyan eğitimci istemiyorum,metni sindirmiş eğitimci gerekiyor.
isim vermiyorum,şu oda bu oda da demiyorum,objektif ortaya bir yorum yapıyorum,kimse üzerine alınmasın,tabiki odalarımız bir şeyler yapmaya çalışıyor adım atıyorlar en azından ,fakat başka şekilde olabilir miydi diye yorum getiriyorum.

Tüm arkadaşların TDHP ve VUK uygulamalarına haiz olduğunu var sayarsak. UFRS-VUK karşılaştırmalı tablosu ile öğrenim daha hızlı olacaktır. aokten' nin bahsettiği gibi 30 sayfayı (farklı terimlerle) sindirmek biraz zor olacak.

Konuya ilişkin karşılaştırma tablosunu hazırlayıp grupta bu hafta içi yayınlayacağım.

Umarım sizlere faydası olur.

Saygılarımla;

sayın aokten, sizin dediğiniz gibi denetim yapanlar gelsin anlatsın diyorsunuz,onlar gelip anlatmak istemiyorlar böyle bir sayıda adamda yok , ayrıca onları bizim öğrenmemizi istemiyorlar, denetimi anlatmak çok zor zira ege bölgesinde denetimi anlatacak eğpitmen bulamamışlar, istanbulda bir kaç kişiye söylemişler onlarda kabul etmemiş, en son istanbuldan hocalar geldi denetimi anlatmaya durum bu kadar vahim.

aokten başka yolu varmıydı, valla bir öneriniz bir yol varsa odalarımız açık her görüşe, çok kısa sürede tüm meslek mensuplarına eğitim verilecek, bu kadar kişiye eğitim verecek yeterli eğitmen yok ülkemizde , ülkemiz gereçeği bu zira herkesin işi gücü var , vermekde istemiyorlar, odalarımız ne yaptı 2011 temmuzundan 2011 aralığa kadar eğitmenleri sıkarak eğittiler, şimdi bu eğitenler eğitim veriyor.Şimdi eğer eğitmenlere verilen eğitim yetersiz ise o zaman eğitmenlere ilave dersler verilmeli bu kadar 126 saat alınan eğitim yetmemiş bu anlaşılıyor.

Kısacası, Bu eğitim projesi maalesef istenilen hedefleri yakalayamadı..
Maillerim hep cevapsız kalıyor..
İzmir Odası na attığım mail cevapsız, Türmob a attığım mail cevapsız, bu eğitim projesinin dünya genelinde bir ilk olduğunu söyleyen sevgili Akademisyenlerimize attığım mail cevapsız..

Hepsine de aynı şeyi yazdım.. olmadı.... olmadı.. olmadı... böyle olmaz...

Meslek mensubu içinden 50 kişi seçip (İzmir odası için konuşuyorum) hiçbirisinin eğitim, anlatım konularında deneyimi var mı? yok mu? bunları araştırmadan, alelacele bunları eğitime alıp, sırf odaya yakın kimselere eğitimci apoleti takılıp; gövde gösterisi yapıldı.. Bakın sonra denildi ki; işte ayağa kalkın bizim grup şu grup bu grup alkışlayın... sonrası muamma boy boy poz fotoğraf çekilmeler.. Çok başarılılar ya.. benim eğitmenlerle bir sorunum yok, alıp veremediğim de yok, hepsi iyiniyetli ama sistemin başarısızlığı maalesef onlara yansıyor.

Evvela eğitim projesi ciddi bir iştir, eğitimci sıfatı yani sen birini seferber edeceksen; akademisyen olarak ne gösterdiysen ne öğrettiysen o kişi de, karşısındakine bunu aktarmayı sağlayabilmeli, sorulara açık olmalı.. kafalardaki soru işaretlerini geçiştirmemeli, "bu karşımıza çıkmaz, başımıza gelmez denmemeli....
Benim kitapta gördümü, slaytta gördüğümü bana bidaha okumak için eğitimci olmuşsa, olmamalı.
Onun adı başka birşeydir.. Okuyucudur o..

Senelerin programını Kanun Hükmünde Kararname çıktı diye bir kaç aya sığdırmaya çalışırlarsa böyle olur. KGMDSK ile mesleğimizin hükumete ve bundan sonra gelecek hükumetlere bağlanmasına karşı biriyim. Fakat TÜRMOB bu konuda çok geç kaldı. Meslek mensuplarını hazırlaması için önünde çok uzun zaman vardı. Mesleğin kalitesini yükseltmek için hiçbirşey yapmadı. Eğitmenler yetersiz ise bu TURMOB un ve odaların suçudur. Zamanında planlamasını yapıp gerekli altyapıyı oluşturması gerekirdi.

Bunların dışında TURMOB her zaman YMM lerin çıkarlarını gözetti. SPK sınavına giren YMM gördüm ama TURMOB eğitim veya sınavlarına katılan YMM görmedim. En sonunda gelinen sonuç ortada.

1-Meslek örgütünden memnun olmayan meslek mensuplarının çoğunlukta olduğu
2-Meslek mensubu olmaması gereken bir sürü kişinin meslek mensubu olduğu (meslekle alakası olmayan veya bilgisi/ilgisi olması gerekenin çok çok altında olan)

bir yığın olduk maalesef..

serden ' Alıntı:
Evet fazlasıyla yetesiz olduklarını benim tanıdığım katılımcıların hepsi söylüyor. Yazık çok yazık gerçekten. İzmir nedense bu konularda çok geri. Ne doğru düzgün eğitim verebiliyor ne muhasebecilerle iletişimi var. Varsa yok sa aidatlar. Aidatları verin başka şeye karışmayın...
bağımsız denetim ile eğitim almak istemiyorsanız gelmeyin kardeşim ozaman ,bukadar beğenmediğinizi söylüyorsunuz ama eğitimlerdende geri kalmuyosunuz...

gerçekten yaratıcı bir çözüm...

mrc ' Alıntı:
gerçekten yaratıcı bir çözüm...
öle burası Türkiye ya kabul ediceksin yada hiç bulaşmıcaksın bunu öğrenin artık.Bu paylaşılan şeyleri kendimiz yazar kendimiz okuruz ancak,

deeper_blue ' Alıntı:
Tüm arkadaşların TDHP ve VUK uygulamalarına haiz olduğunu var sayarsak. UFRS-VUK karşılaştırmalı tablosu ile öğrenim daha hızlı olacaktır. aokten' nin bahsettiği gibi 30 sayfayı (farklı terimlerle) sindirmek biraz zor olacak.

Konuya ilişkin karşılaştırma tablosunu hazırlayıp grupta bu hafta içi yayınlayacağım.

Umarım sizlere faydası olur.

Saygılarımla;

Teşekkürler ,hep konuşmamak lazım birazda aksiyon almak gerekir ,faydalı olacağına eminim.

serhat durmus ' Alıntı:
aokten başka yolu varmıydı, valla bir öneriniz bir yol varsa odalarımız açık her görüşe, çok kısa sürede tüm meslek mensuplarına eğitim verilecek, bu kadar kişiye eğitim verecek yeterli eğitmen yok ülkemizde , ülkemiz gereçeği bu zira herkesin işi gücü var , vermekde istemiyorlar, odalarımız ne yaptı 2011 temmuzundan 2011 aralığa kadar eğitmenleri sıkarak eğittiler, şimdi bu eğitenler eğitim veriyor.Şimdi eğer eğitmenlere verilen eğitim yetersiz ise o zaman eğitmenlere ilave dersler verilmeli bu kadar 126 saat alınan eğitim yetmemiş bu anlaşılıyor.

Düşünün istanbul odası bir eğitim yapıyor adli muhasebe hoca listesini bir kontrol edin,Prof.Doç.uygulamacı kim varsa ,ya istenince neden olmasın, bilmem kaç bin tane üyem var diyeceksin bu işte uzman birini bulamayacaksın,sizde biliyorsunuzki para ile olmayacak bir iş yok ,ülkede eğitim yasağıda yok bulunabilir ama ısrarla eski usule devam ediliyor.
Bir işi uygulayan bilir yapan bilir yapmayan yorum yapar.

aokten ' Alıntı:
Gözlüğünün üstünden bakıp imza atan YMM eğitimci istemiyorum,big four da 10 sene çalışmış kıdemli manager partner olmuş yurtdışı IFRİC çalışmalarına katılmış mesela İş bankası ne bileyim ENKA ,Çukurova nın bağımsız denetimi ni yapan adamlar gelsin eğitime standart anlatsınlar uygulamadan teoriye gitsinler insanlarda bişey öğrensin bu nedir,hala geveleyip duruyosunuz savunuyosunuz arkadaşlar.

Birşeyi belirsiz anlamsız kılmak uzun cümleler kurmak eğitim değildir,MDV standardı 20 sayfa ,hasılat bilmem kaç sayfa ne zaman başladıysam yarıda kaldı mübhem belirsiz sıkıntılı cümleler,neyini okuyacağım bırakın Allahınızı severseniz ,sanki okusam hatmetsem gelen eğitimci tamamlayacak mı eksik yerleri hayır.Metni okuyup gidecek,metin okuyan eğitimci istemiyorum,metni sindirmiş eğitimci gerekiyor.
isim vermiyorum,şu oda bu oda da demiyorum,objektif ortaya bir yorum yapıyorum,kimse üzerine alınmasın,tabiki odalarımız bir şeyler yapmaya çalışıyor adım atıyorlar en azından ,fakat başka şekilde olabilir miydi diye yorum getiriyorum.

aynen katılıyorum...
bu "üstad" denen ymm'ler umarım istanbul eğitimlerine girmezler...

izmir,ist,ankaradaki bağımsız denetim eğitimlerini, bu istanbul odasında adli muhasebecilikdeki Prof.Doç verdi , tabi standartları onlar vermedi . denetim eğitimleride malum daha başlamadı

Neden kilitlendiğini bilmiyorum ama ben şimdilik açtım.

tümobun sitesindeki denetim için eğitime başvuru kısmından artık başvuru yapılamıyor mu? bilgileri igirnce bu bölüm girişe kapatılmıştır diyor.. nasıl başvuru yapabiliriz

16/12/2011 sona erdi. Bir sonraki başvuru alımını beklemelisiniz.

Seyit Ahmet in açıklamalarından sonra Türmob eğitimleri kilitlenmiş olabilir.Zira hiç bir kurum eğitiminin ön şart koşul veya istisna olarak tanınmayacağını bildirmiş. :) 8)