Yönetim kurulu imza kullanımı

Yönetim kurulları yapmış oldukları işlerde devamlı iki kişinin imzası olurmu. yönetim kurulu üçünü üyenin haberi olmadan devamlı aynı iki kişi imza atması hukuki bir sorunluluğu varmı saygılarımla
08.03.2012
İmza sürgüsü 3 kişi ait evraklar iki kişi ile imzalamabilir. burada üçüncü kişiye haber verilmeden devamli nasılsa iki imza yetiyor o iki imzalıyor bu huhuki bir sorunluğu

Ynt: Yönetim kurulu imza kullanımı

Yönetim Kurulu değil. İmza sirkülerinde kimler yetkili ise onların imzalaması gerekir.

imza sirküsinde yönetim kurulu veya yönetim üyelerinden herhangi birisinin imzası yazıyor ise isterse tek kişi bile atabilir.

Mevcut TTK'da yarıdan 1 fazlası deyimi vardır. Bu durumda 3 kişilik yönetim kurulunda 1,5+1 =2,5 olamayacağına göre 3 üyeninde kararları imzalaması gerekir. Eğer imza at(a)mayan yönetim kurulu üyesi itiraz ederse kararlar geçersiz sayılabilir. Yeni TTK da bu durum düzeltildi, çoğunlukla toplanıp, çoğunlukla karar alınabilecek.

Bakın bu konuyu yanlış yorumluyorsunuz.
AŞ lerde Yönetim Kurulu tam yetkildiri. genel kurul şirketi yönetme ve borçlandırma yetkisini yönetim kuruluna vermiştir.
Yönetim kurulu usul ve kurallar içersinde toplanarak şirketim temsil ve ilzamı (borçlandırma) için bir karar alır ve yetki verir.
Bu yetkiler karar yazılır ve tescil ilan edilir. Daha sonra bu tescile dayanarak imza sirküleri çıkarılrır.
İmza sirküleri şirketin ne şekilde ödemeye yapacağı , borçlanacağı ve parasal olmayan konularda ne şekilde temsil edileceğine dair kuralları koyar.

Yönetim kurulu bu kararı alırken elbette çoğunlukla karar alır. Ancak karar alındıktan sonra yetki devredilmiş olur.