2016 Asgari Ücret Soru

Eğer sözleşme net üzerinden ise yaptığınız olması gereken, ama bürüt ücret üzerinden ise hatalısınız.
-/-
Ayrıca söylentilerde belirtilen şartlar çok saçma sapan; 2016 hangi ayına bordro yapılacaksa git 2015 aynı ayına göre hesapla olacak iş mi? ayrıca kıstas alınan ayda bir asgari ücret + ikramiye toplamı yeni asgari ücreti geçiyorsa o kişi geçen sene o ay asgari ücretle çalışmamış mı olacak! Bu kadar uğraştıracaklarına %5 teşvik gibi +%xx teşvik koysunlar süresini de 31/12/2016 yapsınlar olsun bitsin. Bu kadar çileye uğraştırmaya ne gerek var.:mad: Ayrıca sgk teşvik verirken gv hiç bir şey yapılmaz ise kaşıkla verip kepçeyle almak gibi sgk teşviğinin bir kısmı gv kesintisi olarak devlete geri döner.

Merkür2'ye katılıyorum. Madem teşvik vereceksin bunuda 110 tl olarak belirledin ne diye bir sürü şart koşuyorsun. Yap bir kanun numarası sadece asgari ücretli çalışanlar kullanabilir de onunla gönderelim bildirgeyi yararlanalım.

Merkür2'ye katılıyorum. Madem teşvik vereceksin bunuda 110 tl olarak belirledin ne diye bir sürü şart koşuyorsun. Yap bir kanun numarası sadece asgari ücretli çalışanlar kullanabilir de onunla gönderelim bildirgeyi yararlanalım.

Neden bu kadar şart koşuyorlar? Çünkü %5 gibi bir teşvik koyarsa herkes yararlanır, onunda devlet olarak zararı olur, ama bu şekilde şartlı şurtlu teşvik koyarsa onlarda biliyorki? Bir çok kesim yararlanamayacak? Uygulamada hatalar, cezalar olacak, devlette buradan kar edecek, asgari ücretin üzerindekileri yararlandırmayacak yine kar edecek?

Olay bu? Bir de diyecekler ki teşvik veriyoruz? O zaman daha net bir şey söyleyim, devlet samimi olsa, 2016 yılı için prim oranlarını düşürür olur biter. Neysee.....

Yahu ne desteği Allahaşkına.Apar topar bişey çıkarmışlar.110 lira destek veriyorum diyorsun,diğer taraftan bağkura 129 lira fark koyuyorsun..110 lira desteği sadece asgari ücretli çalışan için vereceğim onuda 1 yıl vereceğim diyorsun.En düşük maaşı 1300 yapacağım diyorsun.Halbuki maaş 1117 lira..Nerden tutsan elinde kalıyor arkadaş..Peki,Örnek veriyorum avukatlar ne yapacak.Onlarda asgari ücret falanda yok.Rakamlar uçuk..Yazık günah değil mi.Peki bana yazık değil mi.İşçim yok,çalışanım yok..440 lira bağkuru ödeyemezken 570 lirayı nasıl ödeyeyim.Bir yılda 7000 lira bağkur primi ne demektir yaa..Adam gibi bi indirim varsa, o da düzenli prim ödeyene verilen %5 lik indirimdir.Diğer indirimlerde sıkıntı.Yok ortalamayı kontrol et,kaç kişi girmiş kaç kişi çıkmış.Millet yanlış yapıp,ceza yeme korkusundan bu toplara hiç giremiyor bile.Karmakarışık tebliğler var. Alt tarafı 50 lira indirim yapacaksın,getirilen şartlara bak.Onu kontrol et,bunu kontrol et..Yahu bırakında işimizi yapalım.Bizler,bu kadar detay yüzünden kendi asli müşavirlik görevimizi yapamaz olduk farkındamısınız.Yahu sorarım size,kaçınız adam gibi bilançoyu veya mizanı 2-3 ayda bir önüne alıpta firma ile oturup,gelin bakalım,biz nereye gidiyoruz gibisinden bir kontrol yapabiliyor.Bizi biraz rahat bırakında işimizi yapalım.Hamallık içinde boğuluyoruz.Beyannamenin biri bitiyor biri başlıyor,nefes almaya vaktimiz yok.Ondan sonra da unvan manyağı olmuşuz.Nedir,mali müşaviriz..peh peh..Böyle bir sistem olmaz yaa,vallahi olmaz.Sinirlendim bak,canım sıkıldı..Ben sahile gidip 1-2 çay içeyim...

Yahu ne desteği Allahaşkına.Apar topar bişey çıkarmışlar.110 lira destek veriyorum diyorsun,diğer taraftan bağkura 129 lira fark koyuyorsun..110 lira desteği sadece asgari ücretli çalışan için vereceğim onuda 1 yıl vereceğim diyorsun.En düşük maaşı 1300 yapacağım diyorsun.Halbuki maaş 1117 lira..Nerden tutsan elinde kalıyor arkadaş..Peki,Örnek veriyorum avukatlar ne yapacak.Onlarda asgari ücret falanda yok.Rakamlar uçuk..Yazık günah değil mi.Peki bana yazık değil mi.İşçim yok,çalışanım yok..440 lira bağkuru ödeyemezken 570 lirayı nasıl ödeyeyim.Bir yılda 7000 lira bağkur primi ne demektir yaa..Adam gibi bi indirim varsa, o da düzenli prim ödeyene verilen %5 lik indirimdir.Diğer indirimlerde sıkıntı.Yok ortalamayı kontrol et,kaç kişi girmiş kaç kişi çıkmış.Millet yanlış yapıp,ceza yeme korkusundan bu toplara hiç giremiyor bile.Karmakarışık tebliğler var. Alt tarafı 50 lira indirim yapacaksın,getirilen şartlara bak.Onu kontrol et,bunu kontrol et..Yahu bırakında işimizi yapalım.Bizler,bu kadar detay yüzünden kendi asli müşavirlik görevimizi yapamaz olduk farkındamısınız.Yahu sorarım size,kaçınız adam gibi bilançoyu veya mizanı 2-3 ayda bir önüne alıpta firma ile oturup,gelin bakalım,biz nereye gidiyoruz gibisinden bir kontrol yapabiliyor.Bizi biraz rahat bırakında işimizi yapalım.Hamallık içinde boğuluyoruz.Beyannamenin biri bitiyor biri başlıyor,nefes almaya vaktimiz yok.Ondan sonra da unvan manyağı olmuşuz.Nedir,mali müşaviriz..peh peh..Böyle bir sistem olmaz yaa,vallahi olmaz.Sinirlendim bak,canım sıkıldı..Ben sahile gidip 1-2 çay içeyim...

Valla aynı şehirde olsak bende gelirdim hem çay içer hem dertleşirdik :)

Abi yüreğine sağlık çok iyi yazmışsın aynen dediğin gibi adam gibi mizana bakmayı bırak mizanda ne nerde yazıyor unutmuş olduk ezbere akıntıya kapılıp gidiyoruz ufacık bir değişiklik olsa beyannamede ya da başka bi programda flan bir kaç ay ona ayak uydurmaya çalışıyoruz yazık ya aynen kendi işimizi yapamadığımız konusunda çok haklısınız o kadar acele iş yapar olduk ki sonra da her şeyin sorumlusu biz olduk devlet muhasebeciyi koltuğunun altına almadıkça bizim bu dertlerimiz asla bitmez devlet diyecek ki muhasebeciler artık benim himayemde ben onlar sayesinde onların aracılığı ile vatandaşımla bağlantı kuruyorum onlara borçluyum bu yüzden onlar da artık bizim korumamızda haklarını savunacağız dese belki bişiler olur :)

Yukarıda yazdığım gibi sgk kimin asgari ücretli kimin üzerinde maaşla çalıştığı ayrımını yapamaz. Öyle zaman olur ki işveren bir ay için fazla mesai öder ama o işçi daimi olarak asgari ücretlidir, veya asgari ücret+ yılda 4 defa bir maaş prim sistemi uyguluyorsa o işçinin asgari ücretli olmasını değiştirmez.

:D :D biz mali müşavir falan değiliz.. bizler devletin sanal memurlarıyız.. taki herşey internet ortamına düştü bizim mesleğe yükü attılar... bugün vergi dairesine gidiyorum memur orada yıllar evvel benim kağıt ortamında verdiğim beyannameye tahakkuk çıkartan memur oturmuş masasında ya örgü örüyor ya tabletine bakıyor ya cep telefonuna..

neyse olan olmuş..

yalnız benim anlamadığım bu teşvikler, tebliğler vs bu gibi muallakta kalan konuları mevzuat çerçevesinde ortaya koyarlarken; bizim odalarımıza hatta TÜRMOB-Birliğe bununla ilgili görüş almıyorlar mı? ya da biz mi yanaşmıyoruz, sesimiz mi çıkmıyor.. Yani böyle birşey çıkıyor sağolsun değerli arkadaşlar yukarıda herkes yorum yazmış... Yukarıda yazılan bu yorumlarda; hataları sıkıntıları gören, bilen arkadaşlarımız gibi oda başkanları temsilciler, Birlik yönetimi falan BİZLERE neden danışılmıyor.. İstedikleri gibi bize yüklemesini biliyorlar ama bize bir türlü kimse danışmıyor, danıştılarsa ortaya böyle bir şey çıkmışsa durum daha da vahim..

Ama Tahsin bey'in dedikleri doğru katılıyorum, zaman yetmiyorki hiçbir şeye.. ne yazıkki bizler sanal memurlarız herşey internet ortamına düştüğü için..

Sevgili Kevork,haksızmıyım kardeşim.
Her gün bilgi yüklemesi yapmaktan beyin artık almıyor. :) Her gün oku oku oku..Sonunda gel iki fatura gir,aman kdvyi unutmayalım,aman B formu da geldi,yok geçiciydi,sskydı..Bilgi içinde boğuluyoruz,bilgiyi satacak ortamı yakalayamıyoruz..Boğulduk be kardeşim. :)
Benim serzenişim kendime arkadaşlar..Sıkıntıları sizlerle paylaşmıycam da kimle paylaşacam.Gidip mükellefe mi ağlayalım :) Bizi en iyi biz anlarız....

Son düzenleme:
Keşke gösterdiğimiz çabanın tam karşılığını alabilsek arkadaşlar. O kadar bilgi edin birikim yap uğraş edin ancak karşılığını tam alama. Bu koyuyor işte.

Hayır hayır,asgari ücrete göre vergi diliminde dolayı 970 TL ye düşenleri en az 1.000,54 e yükseltiyorum :)

2015 yılında asgari ücret agi dahil olmak üzere, haziran ayına kadar bekarlar için 1.000,54 değildi. Şimdi Haziran ayına kadar asgari ücretten gösterilenler bu destekten faydalanamayacaklar mı?

Umarım, daha kolay bir yol bulurlar:)

NTV'den Ahmet Ergen'in haberine göre 1300 liraya yükselen asgari ücretin işverene maliyetini azaltmak amacıyla sağlanacak devlet desteğinde değişiklik yapıldı. Düzenlemenin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeleri sırasında AK Parti milletvekilleri, yeni bir önerge verdi.

Önergeyle 2016'da sağlanacak aylık 110 liralık destek, 100 liraya düşürüldü. İşverenin asgari ücret artışından kaynaklı aylık 274 liralık ek maliyetinin devlet tarafından karşılanan oranı, yüzde 40'dan yüzde 36'ya düştü.

KAPSAM GENİŞLEDİ

Ancak devlet desteğinin, asgari ücretli işçiler dışında, 2015'de brüt maaşı 2 bin 550 lira olan işçiler için de verilmesi sağlandı.

Değişiklikle, devlet desteği alınabilecek işçi sayısı 8.5 milyondan 10 milyon 997 bine çıktı. özel sektörde çalışan işçilerin yüzde 80'i için işverenlere destek verilmesinin önü açıldı.

Neyse, beklemekten başka çare yok. Yeni bir önerge verilir her şey değişir. Benim anladığım, o şirkette 2015 yılında çalışmış olanlara destek verilecek. 2016 yılında yeni giriş yapmış olanlar için, "geçen seneki sayının %10 kadar bir artış" kısıtı var. Bu durumda mevsimlik/sezonluk işçi çalıştıran sektörlerde, yeni yılda çalışanların sayısı eskiye göre daha fazla olduğu için, diğer sektörlere göre daha az yararlanacaklar bu destekten.

:D :D biz mali müşavir falan değiliz.. bizler devletin sanal memurlarıyız.. taki herşey internet ortamına düştü bizim mesleğe yükü attılar... bugün vergi dairesine gidiyorum memur orada yıllar evvel benim kağıt ortamında verdiğim beyannameye tahakkuk çıkartan memur oturmuş masasında ya örgü örüyor ya tabletine bakıyor ya cep telefonuna..

neyse olan olmuş..

yalnız benim anlamadığım bu teşvikler, tebliğler vs bu gibi muallakta kalan konuları mevzuat çerçevesinde ortaya koyarlarken; bizim odalarımıza hatta TÜRMOB-Birliğe bununla ilgili görüş almıyorlar mı? ya da biz mi yanaşmıyoruz, sesimiz mi çıkmıyor.. Yani böyle birşey çıkıyor sağolsun değerli arkadaşlar yukarıda herkes yorum yazmış... Yukarıda yazılan bu yorumlarda; hataları sıkıntıları gören, bilen arkadaşlarımız gibi oda başkanları temsilciler, Birlik yönetimi falan BİZLERE neden danışılmıyor.. İstedikleri gibi bize yüklemesini biliyorlar ama bize bir türlü kimse danışmıyor, danıştılarsa ortaya böyle bir şey çıkmışsa durum daha da vahim..

Ama Tahsin bey'in dedikleri doğru katılıyorum, zaman yetmiyorki hiçbir şeye.. ne yazıkki bizler sanal memurlarız herşey internet ortamına düştüğü için..

Birçoğunuz benden çok çok daha uzun yıllardır bu meslek için mücadele ediyorsunuz. Üstatlarıma her zaman çok değer veriyorum. 6 yıldır ofisim var kendi çapımda bir yerlere gelebilme çabasındayım lakin bu kısa sürede gördüğüm bizim odamız falan yok. Lafı eveleyip gevelemeye gerek yok. Odamız olsa bir avukat kimliği kadar değerli olurdu mesleki kimliğimiz. Kim size sordu bugüne kadar kimliğinizi? Avukatlık kimliğinin geçerli olduğu bir sürü resmi kurum var bu ülkede ama bizim kimliğimizin bile olduğunu bilmeyen eminim milyonlar vardır. Konu bu kadar basittir. Odalarımız sadece kendi yönetimlerindeki çıkarlarını düşünmektedir. Bunun en açık kanıtı da seçim zamanları haricinde bir Allah' ın kulunun nasılsın diye sormamasıdır...
Şahsi fikrim kimseye hakkımızı yedirmemeliyiz. Sessiz, sakin, saygılı kaldığımız sürece bizimle oynayan çok olur. Bazen ısırabildiğimizi gösterebilmemiz lazım. Üstatlarımdan sesimi fazla çıkardıysam özür diler, hepinize iyi seneler dilerim.