Hamile Bir İnsanın İşten Çıkartılması

merhabalar ben hamileyim ve beni işten çıkartıyorlar ne yapmam gerekiyor lütfen söylermisiniz

Çok acil cevap verirseniz sevinirim

Ynt: hamile bir insanın işten çıkartılması

Eğer bir yılı doldurdınız ise kıdem hakkınız var. ayrıca ihbar , izin ücreti fazla mesai ücreti gibi haklarınız varsa talep edebilirisniz.

Doğum izni başladı mı?

daha henüz başlamadı ama halim yok hamileyim diye çıkarıyorlar ben fazla mesaiye'de kaldım muhasebeciyim
burda muhasebeden ayrı iişlerde yapıyorum ne yapabilirim 3 aylık evliyim ve çok ihtiyacım var

lütfen yardımcı olun size çok güveniyorum

Ynt: Hamile Bir İnsanın İşten Çıkartılması

işe girerken hamile olduğunuz bilinmiyor muydu?
şu an sadece ihbar tazminatı alabilirsiniz gibi görünüyor.

sözleşmede deneme süresi yazıyor ise ihbar da alamaz.

işe girerken hamile olduğumu bende bilmiyordum test yaptırdım sonradan öğrendim.

ben doğum yaparken 1 sene içerisinde 120 günü'de doldurdum benim ssk'da doğum yapmaya hakkım varmı

lütfen bana yardımcı olunuz

İhbar tazminatımı bordroda gözüken rakamdan veriyorlar ne yapmam lazım

maaşım:1200 ama bordroda 666.-gözüküyor.

1200 aldığınızı ıspatlayabilirseniz verilen tutarı kabul etmeyin..

Sayın acelyacım,
Çalıştığınız işyerinde 30'dan fazla personel var ise, geçerli bir neden göstermeden işten çıkaramazlar, çıkarsalar bile işe iade davası açabilirsiniz. Ancak iş sözleşmeniz deneme süreli ve deneme süresinde işten çıkarıyorlarsa buna yapacak bir şey yok demektir.
SSK'da doğum yapacağınız günden geriye dönük 120 güne bakarlar prim ödendimi diye. Eğer bu koşulu yerine getirirseniz SSK'da doğum gerçekleşebilir. Bu olmazsa eşiniz sigortalıysa onun üzerinden de SSK'da doğum yapabilirsiniz.
Allah hayırlı doğumlar nasip etsin. Yavrunuzun ömrü uzun bahtı açık olsun.

Benim bildiğime göre aşağıdaki kanun metnine göre kıdem süresi altı aydan az olan çalışanların iş akitleri fesh edilince işe iade davası açılmaz.

"Feshin geçerli sebebe dayandırılması

Madde 18 - Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.(....)"

asezgin ' Alıntı:
Benim bildiğime göre aşağıdaki kanun metnine göre kıdem süresi altı aydan az olan çalışanların iş akitleri fesh edilince işe iade davası açılmaz.

"Feshin geçerli sebebe dayandırılması

Madde 18 - Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.(....)"
Haklısınız.İş güvencesi kapsamında olmayan çalışanlar ise kötü niyet tazminatı talep edebilirler.

1 aylık çalışmanıza karşı ihbar süreniz 2 haftadır

ama hamile olmanız dolayısıyla 2 hafta + 6 hafta toplam 8 haftalık ihbar süreniz vardır..

papyrus ' Alıntı:
1 aylık çalışmanıza karşı ihbar süreniz 2 haftadır

ama hamile olmanız dolayısıyla 2 hafta + 6 hafta toplam 8 haftalık ihbar süreniz vardır..
Bu bilgi yanlış.+6 haftanın kaynağı nedir?

Nerden çıkardınız bu 6 haftayı?? yanlış yönlendirme yapmayın lütfen.

Emin olmadığınız bir konuda yazmak bazen çok kötü sonuçlar doğurabilir.

sayın üyeler cevaplarınız için teşekkürler çok sağolun ilk defa böyle olaylarla karşılaştım
firmada finans işi yapıyordum bana 40.000.-tl'lik senet imzalatmak istediler girdiğimden 15 gün sonra fakat ben kabul etmedim ve buna kızdılar ve beni işten çıkardılar ve hamile olduğumu saklıyordum daha 2 aylık doktora bile gidemedim yeni işyeri diye özel sektör
eski çalıştığım yerde kasımın 5'ine kadar sigortam vardı allah herkese yardım etsin şansım pek iyi gitmiyor fakat güçlü olmam lazım eşiminde sigortası yok malesef dahada güçlü olmam lazım

beni sorcağım benim bir aylık 9 günlük sigortam var son yerden daha önceden kasımın beşinde son du ben doğum haklarından yararlanamıyormuşum ama bana üyeler yararlanırsın dedi çünkü daha iş göremezlik belgemi almadım

lütfen açık ve yalın dille bana ne yapabilmem gerektiğini söylerseniz çok memnun olurum kafam çok karışık benim sadece sorum ssk'dan ücretsiz doğum yapabilirmiyim artı birde doğum haklarından yararlanabilirmiyim

Yeni kanunla aktif sigortanız olmadığı süreler için sağlık primini kendinizin yatırması gerekli. Primi yatırmanız durumunda hastanede doğum yapabilirsiniz. Ancak doğum öncesi ve sonrası işgöremezlik ödeneği şartlarını taşımanız halinde bu ödenekten yararlanırsınız.