Yap-satçılık İşinde Daire Teslimi

merhaba arkadaşlar benim sorum : yapsatçılık yapan bir firmam var 2013 şubat ayında 10 dairelik inşaatın 5 dairesini tamamlayarak yaptı ve tapu teslimini de yaptıktan sonra sadece 5 daireye faruasını düzenledi. Ben geçici vergi beyannamesinde bu satışı beyan edecek miyim? ve aşağıda yaptığım satışın yevmiye kaydı doğru mudur. ?
120
600 ..
391
Bu işle ilgili ticari kazancımı ne zaman beyan edeceğim? bilgisi olanların Bilgi vermenizi rica ediyorum?

Son düzenleme:
Daire satışlarını sözleşme karşılığımı yaptınız önceden avasn almışmıydınız?
Düzenlediğiniz satış faturasının KDV oranını nedir ?

İyi Günler.

Sayın koraykarakaya,

İnşaat bitmeden yapılan satışlara karşılık karşılık alınan avanslara karşılık düzenlenen faturanın KDV oranı %18 olması gerekir.İnşaatın sona erdiği tarih vergiyi doğuran olay kabul etmemiz inşaat bitmeden yapılan satışları avans olarak değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.Yapı kullanma izni alındığında satış faturası düzenlenmesi gerekir diğer türlü düzenlenecek avans karşılığı faturada KDV %18 olması gerekir.

Saygılarımla,

Sayın koraykarakaya,

İnşaat bitmeden yapılan satışlara karşılık karşılık alınan avanslara karşılık düzenlenen faturanın KDV oranı %18 olması gerekir.İnşaatın sona erdiği tarih vergiyi doğuran olay kabul etmemiz inşaat bitmeden yapılan satışları avans olarak değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.Yapı kullanma izni alındığında satış faturası düzenlenmesi gerekir diğer türlü düzenlenecek avans karşılığı faturada KDV %18 olması gerekir.

Saygılarımla,

Avans karşılığı fatura düzenlemek bir de üzerine KDV hesaplamak:confused::confused::confused: Gerçekten bir yaşıma daha girdim.

Son düzenleme:
Sayın koraykarakaya,

Benim anlatmak istediğim 6 nolu mesajımdan alıntılar yapıyorum izniniz ile.

İnşaat bitmeden yapılan satışlara karşılık fatura düzenleniyor ise ve öncesinde avans ödenmiş ise bu faturayı %18 KDV oranı ile düzenlemek gerekir,yani yapı ruhsatı alınmadan avans karşılığı düzenlenen faturanın KDV oranı %18 olması gerekir.

Saygılarımla,

1-Avans adı üstünde avanstır. Sözlük anlamı yapılacak bir hizmet ya da satın alınacak bir mal karşılığı gerçekleşecek borçtan öncelikle ödenen bir bölümüdür. Avans olarak alınan bir tutar mal teslim edildiğinde avans özelliğini kaybeder zaten.

2- VUK md.229 uyarınca fatura satılan emtia karşılığında borçlandığı meblağı gösterir, ödenen tutar eğer gerçekten hala avans ise emtia teslim edilmediği ve teslime bağlı müşteriden alacaklı hale gelinmediği için fatura da düzenlenmez.

3-Yapı inşaat ruhsatı başka bir şey, yapı kullanım izni başka bir şeydir. Zaten yapı inşaat ruhsatı almadan inşaata başlanamaz. İnşaat bittiğinde ise yapı kullanım izni alınmasa bile Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre kat irtifakına bağlı olarak gayet güzel satış ve tapu siciline kayıt yapılır.

4- Faturanın düzenlenmesi gereken tarih konutların alıcının fiili kullanımına terk edildiği tarihtir. Eğer henüz yapı kullanma izni alınmadan alıcıya fiilen terk edilmişse, gelir de yazılır, kdv'de bu aşamada hesaplanır, fatura da bu aşamada düzenlenir.

Maliye Bakanlığının 06.04.2000 gün ve 002112 sayılı özelgesi;

"İnşaatlar devam etmekte iken özel sözleşme veya satış vaadi ile veya arsa payı üzerinden (kat irtifaklı arsa tapusu üzerinden) yapılan satışlarda bir teslim veya hizmet mevcut olmadığından alınan bedeller ise avans niteliği taşıdığından fatura düzenlenmesine gerek olmayıp kayıtlara avans olarak intikal ettirilmesi, bu yerlerin tapuya tescil ettirildiği tarihte veya tapuya tescilden önce hak sahiplerinin kullanımına tahsis edilmesi durumunda ise tahsis edildiği tarihte gerçek satış bedeli üzerinden KDV’sini de içerecek fatura düzenlenmesi gerekmektedir.”

5-KDV oranı ile avans alınması arasında en ufak bir bağlantı yoktur. KDV oranı yapı inşaat ruhsatının 01.01.2013 tarihinden önce alınıp alınmamasına, önce alındıysa konutların net alanının 150 m2'den büyük veya küçük olmasına, 01.01.2013 tarihinden sonra yapı inşaat ruhsatı alındı ise de ruhsat tarihinde arsa metrekare emlak vergi değerine bağlıdır.

Son düzenleme:
Sayın koraykarakaya,

İnşaatın sona erdiği tarih vergiyi doğuran olay kabul etmemiz inşaat bitmeden yapılan satışları avans olarak değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.
Saygılarımla,

Sayın koraykarakaya,

Ben yukarıda belirttiğim şekilde düşünüyordum.

Saygılarımla,

Sayın koraykarakaya,

Ben yukarıda belirttiğim şekilde düşünüyordum.

Saygılarımla,

Peki düşüncenize saygı duyuyorum, artık her ikimizin de görüşlerini okuyan arkadaşlar değerlendirip karar versinler. Bir de saygıdeğer dostlarımız Kevork; Nizam ve Ferhat Beyler ile Sayın Twolf da bu konuda ki fikirlerini yazarlarsa çok sevinirim. Buradan açık ricada bulunuyorum.

Son düzenleme:
Konuya ilişkin 2 tane de Danıştay Kararı verelim;

Dn. 4.D. nin 16.2.1996 tarih ve E. 1995921 K. 1996606

"Özel inşaatlarda satılan kısımların tapuya tescili daha önceki bir tarih olsa bile, inşaatın bitim tarihinin vergiyi doğuran olay olarak kabul edilmesi gerektiği, inşaat bitmeden yapılan satış işlemlerinden elde edilen gelirin ise avans olarak değerlendirileceği belirtilmiştir "

Dn. 11. D’nin, 07.06.1995 tarih ve E. 19952099, K. 19951823

"İnşa halinde bulunan bir binadaki bağımsız bölümlerin ancak inşaat bittikten ve yapı kullanma izni alındıktan sonra teslimi söz konusu olacağından inşa halinde satılan ancak henüz teslim edilmemiş olan bağımsız bölümler nedeniyle vergiyi doğuran olay gerçekleşmemiş olacaktır"

Sayın Koray beyin 9 nolu mesajında konu çok güzel ve doğru bir biçimde açıklanmıştır.Benimde görüşlerim ve uygulamalarım bu yöndedir.Özelliklede Sayın Koray beyin 9 nolu mesajının 5.'inci maddesini bütün meslektaşlarımızın iyiyce öğrenmesi gerekir yeni uygulama da bu yöndedir.Önemine binaen buraya alıntı yapıyor altını çiziyorum.

5-KDV oranı ile avans alınması arasında en ufak bir bağlantı yoktur. KDV oranı yapı inşaat ruhsatının 01.01.2013 tarihinden önce alınıp alınmamasına, önce alındıysa konutların net alanının 150 m2'den büyük veya küçük olmasına, 01.01.2013 tarihinden sonra yapı inşaat ruhsatı alındı ise de ruhsat tarihinde arsa metrekare emlak vergi değerine bağlıdır.

Saygılarımla

Son düzenleme:
Sayın Koray beyin 9 nolu mesajında konu çok güzel ve doğru bir biçimde açıklanmıştır.Benimde göüşlerim ve uygulamalarım bu yöndedir.Özelliklede Sayın Koray beyin 9 nolu mesajının 5.'inci maddesini bütün meslektaşlarımızın iyiyce öğrenmesi gerekir yeni uygulama da bu yöndedir.Önemine binaen buraya alıntı yapıyor altını çiziyorum.

Saygılarımla

Aynen katılıyorum. Zaten vergi hukukumuz genel olarak AVANS ödemelerinden KDV alınmamasıni ön görmektedir.
KDV için de önemli olan teslimdir. (malın teslimi, hizmetin tamamlanması)

Sn Karakaya gayet net açıklamış;

Dn. 4.D. nin 16.2.1996 tarih ve E. 1995921 K. 1996606

"Özel inşaatlarda satılan kısımların tapuya tescili daha önceki bir tarih olsa bile, inşaatın bitim tarihinin vergiyi doğuran olay olarak kabul edilmesi gerektiği, inşaat bitmeden yapılan satış işlemlerinden elde edilen gelirin ise avans olarak değerlendirileceği belirtilmiştir "

Dn. 11. D’nin, 07.06.1995 tarih ve E. 19952099, K. 19951823

"İnşa halinde bulunan bir binadaki bağımsız bölümlerin ancak inşaat bittikten ve yapı kullanma izni alındıktan sonra teslimi söz konusu olacağından inşa halinde satılan ancak henüz teslim edilmemiş olan bağımsız bölümler nedeniyle vergiyi doğuran olay gerçekleşmemiş olacaktır"

Vergiyi doğuran olay tamamlanmadan KDV nin konusuna girmez (istisnalr dışında)

Ben diyorumki inşaatı halen devam eden (yapı kullanma izni alınmadan) sadece biten dairelerin satışı için alınan avanslar üzerinden düzenlenen faturaların KDV oranı %18 olması gerekir.

İyi Günler.

Sayın Formdaşım demiral

Kanunlar, vergi alacağının hangi olgunun (sebep-vakıa) gerçekleşmesine bağlı olarak meydana geleceğini belirler. Vergi alacağının kaynaklandığı bu olguya “vergiyi doğuran olay” denilmektedir.
VUK’nun 19.Maddesinde, vergiyi doğuran olayın tanımı şu şekilde yapılmıştır: “Vergi alacağı, vergi kanunlarının vergiyi bağladıkları olayın vukuu veya hukuki durumun tekemmülü ile doğar.” Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere, bir vergi alacağından söz edebilmek için; bu vergi alacağına ilişkin olayın meydana gelmesi ya da hukuki işlemin tamamlanmış olması gerekmektedir.
Bu hükme göre; Faturanın düzenlenmesi mecburiyeti, malın teslimine veya hizmetin ifasına bağlanmıştır. Başka bir ifadeyle; Faturanın düzenlenmesi, ödemeye bağlı olmayıp teslime bağlı olduğundan, malın teslimi veya hizmetin ifası hallerinde, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı andan itibaren Yedi Günlük süre içerisinde faturanın düzenlenmesi gerekmektedir.
KDVK’nun 10.Maddesinde vergiyi doğuran olayın hukuki koşulları vergiye tabi işlemlerin özelliklerine göre ayrı ayrı tayin ve tespit olunmuştur. Mezkûr kanunun 10.Maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde, vergiyi doğuran olayın genel kuralı hükme bağlanmıştır. Buna göre, mal teslimi ve hizmet ifası hallerinde vergiyi doğuran olay, malın teslimi veya hizmetin yapılması anında meydana gelmektedir.
KDVK’nun 10.Maddesi, satış akdinin genel ilkeleri paralelinde düzenlenmiştir. Prensip olarak satıcının görevini ifa edip malın mülkiyetinin alıcıya geçmesi satışa ilişkin KDV’nin doğması anlamına gelir. Başka bir ifadeyle, teslim olayında ana unsur, mal üzerindeki mülkiyet hakkının devredilmesidir. Mülkiyetin devri sözkonusu değilse, teslim olayından bahsedilemez.

Diğer taraftan, KDVK’nun 10/b maddesinde; Malın tesliminden veya hizmetin yapılmasından önce fatura veya benzeri belgeler verilmesi hallerinde, bu belgelerde gösterilen miktarla sınırlı olmak üzere fatura veya benzeri belgelerin düzenlenmesi hali, fiziki bir teslim söz konusu olmadığı halde vergiyi doğuran olay olarak kabul edilmiştir.

Bu hüküm ile, malın fiilen tesliminden önce fatura veya benzeri belgeler verilmesi hallerinde, verginin geciktirilmemesi ve güvenlik altına alınması amacıyla vergiyi doğuran olayın, söz konusu belgelerin düzenlendiği anda belgelerde gösterilen miktarla sınırlı olarak meydana geldiği kabul edilmektedir.
KDV’nin işlemin yapılması ile doğması kuralının önemli istisnalarından biri olan bu hükmün konulmasının diğer bir nedeni ise fatura veya benzeri belgeyi alan karşı tarafın bu belgeye dayanarak KDV indirimi yapacak olmasıdır.
İleri bir tarihte teslim edilecek mal karşılığında, satış bedeline mahsuben alınan bedel avansdır. Avanslarda KDV açısından vergiyi doğuran olay olmaz. Çünkü avans bedeli, gerçekleştirilmiş bir teslimin karşılığını oluşturmamaktadır. Ayrıca avans makbuzu “fatura veya benzeri belge”kapsamına girmemektedir. KDV, malın teslimi anında doğar.
Bunun tek istisnası yukarıda da bahsedildiği üzere teslimden önce fatura veya benzeri belge düzenlenmesidir.

SONUÇ OLARAK

1-
Faturanın düzenlenmesi mecburiyeti ödemeye bağlı olmayıp malın teslimine bağlı olduğundan satılan malların tesliminden önce alıcılardan Nakit, Kredi Kartı, Çek, Senet, Havale v.b. satış bedeline mahsuben alınan bedeller avanstır. Hatta KDV dahil mal bedelinin tamamının tahsil edilmesi durumu bile sonucu değiştirmez. Alınan bedel karşılığında fatura düzenlenmez avans makbuzu verilir ve 340-Alınan Sipariş Avansları Hesabına alacak kaydedilir.
2-
Satılan malların tesliminden önce alıcı, ödemiş olduğu avans için satıcıdan makbuz yerine fatura talep eder, satıcı da bu talebe uyarak (herhangi bir mecburiyeti yoktur) fatura tanzim ederse, o zaman KDVK’nun 10/b maddesine göre vergiyi doğuran olay gerçekleşmiş kabul edileceğinden KDV hesaplanacaktır. Diğer taraftan; 5520 Sayılı KVK’nun 6.Maddesinin (1) ve (2) numaralı fıkraları, GVK’nun 37 ve 38.Maddeleri gereği gerek kurum kazançlarında, gerekse ticari kazançlarda elde etme yönünden tahakkuk esası geçerlidir. Bu nedenle fatura kesildiğinde gelir veya gider tahakkuk etmiş kabul edilir. Buna göre, Satılan malların tesliminden önce düzenlenen faturanın, fatura tahakkuk tarihi (faturanın düzenlendiği tarih) itibariyle 600- Yurtiçi Satışlar Hesabına alacak kaydedilmesi gerekmektedir.
3-
Malın teslimi tarihinden itibaren azami 7 Gün içinde faturanın düzenlenmesi gerektiğinden yapılan satışın peşin, kredi kartlı, taksitli, veresiye (açık hesap) olmasının faturanın tanzimi ve KDV yönünden bir önemi olmayıp fatura düzenlenecek ve KDV hesaplanacaktır.
4-
Satılan malın bedeli kısmen veya tamamen tahsil edilmiştir. Alıcı, satın aldığı malları 3 ay süre ile satıcının mağazasında, deposunda muhafaza etmesini daha sonra vereceği adrese nakliyesini talep etmektedir. Satıcı bu talebi kabul etmiştir. Satıcı hangi belgeleri düzenleyecektir. a- Satıcı; nakit, çek veya kredi kartı ile almış olduğu bedel mukabilinde avans makbuzu düzenleyip verecektir o kadar. Ancak, malın tesliminde ise malın tamamına fatura düzenleyecektir. b- Fatura veya benzeri belge talep edilmiş ise satıcı, her hangi bir mecburiyeti olmadığı halde rızaen fakat mal bedelinin tamamı için fatura veya benzeri belge düzenleyebilir. (KDVK’nun 10/b maddesi kapsamında fatura yerine geçen belgeler, perakende satış vesikası, yazarkasa fişi, giriş ve yolcu taşıma bileti, serbest meslek makbuzudur). Bu belgelerin düzenlenmesi Katma Değer Vergisi’nin doğmasına yol açar. Başka bir ifadeyle, söz konusu fatura veya benzeri belgelerin düzenlenmesi ile birlikte malın fiilen veya hukuken teslim edilmesi aranmaksızın vergiyi doğuran olay meydana gelir. Bedelin tahsil edilmiş olması şart değildir. Burada da tahakkuk esası geçerlidir.

Herhalde bu açıklamalar yeterli olmuş ve bu konuya bakış açınızı değiştirmiştir.

Saygılarınla Ferhat

üstadım, teslimden önce düzenelen faturayı neden 600 hesaba yazıyoruz.gelecek ay/yıl ait gelir olmazmı ?

üstadım, teslimden önce düzenelen faturayı neden 600 hesaba yazıyoruz.gelecek ay/yıl ait gelir olmazmı ?

Sayın Aşkınbulduk güzel bir konuya değinmişsiniz. Teslimden önce fatura düzenlenmesi KDV Kanunu 10/1-b uyarınca katma değer vergisi açısından vergiyi doğuran olaydır, ancak kurum kazancı /ticari kazanç açısından vergiyi doğuran olay değildir.

Tahakkuk esası gelirin miktar ve mahiyet itibarı ile kesinleşmesini ifade eder. Teslimden önce fatura düzenlenmesi gelirin tahakkuk ettiği anlamına gelmez.

Buna göre teslimden önce fatura düzenlenirse KDV hesaplanacak, ancak kurum kazancı yönünden avans olma niteliği değişmeyecektir.

Örneğin KDV dahil 118.000 TL avans alınmış ise, teslimden önce fatura düzenlendiğinde muhasebe kaydı aşağıdaki gibi olacaktır.

________/_______
102 118.000
....................340 118.000
________/____________
340 18.000
....................391 18.000

380 mal teslimlerinde kullanılmaz. Bu hesap daha ziyade peşin tahsil edilen kira gelirleri, birden çok ayın hizmet bedelinin peşin tahsil edilmesi durumlarında kullanılır.